Гральні карти - це не лише знаряддя для азартних ігор, а й універсальний носій історичної та культурологічної інформації, переконує колекціонер гральних карт Наталя Шабаркіна (на фото). До 1993 року колода карт для неї асоціювалася лише з грою у дурня, преферанс, тисячу чи покер, аж поки одного разу друг сім’ї не привіз їй з-за кордону унікальний презент: гральні карти із зображенням портретів царської сім’ї Романових. Так розпочалася її колекція.
Наталя Шабаркіна, інженер-перекладач Хмельницької АЕС, має у своїй колекції гральні карти з Франції, Ірландії, Сполучених Штатів Америки, Білорусі, Росії і, звісно, українські.
- Побачивши на картах династію Романових, я була вражена, - пригадує Наталя Шабаркіна. - Тоді зробила для себе відкриття - це ж у такому стисненому вигляді можна передати багато цікавої інформації! Потім взялася сама шукати на прилавках сувенірні колоди й розчарувалася - у нашій країні такий напрям не розвинений. Задум передачі інформації через гральні карти дуже цікавий, таку ідею можна брати на озброєння - представити давню архітектуру, період козацтва... Колоду карт можна «читати» як підручник з історії чи ботаніки, вивчати по ній фольклор.
Серед найцікавіших колод Наталі - колекція динозаврів, лицарські обладунки, лікарські рослини, зірки футболу, дитячі карти з казковими сюжетами. Чого варті монархи Франції. Звісно, і тут кардинал Рішельє - традиційно в центрі всіх державних інтриг. Кілька років тому пані Наталя була на сільськогосподарській виставці, де придбала колоду карт із зображенням тракторів та іншої сільськогосподарської техніки.
- Друзі ніколи не «ламають» голову із подарунком для мене, коли їдуть у відрядження чи подорож за кордон, - зізнається пані Наталя. - Завжди везуть мені сувенірну колоду гральних карт.
У XVI столітті
в Краківському університеті
за допомогою колоди карт
викладали... логіку
Гральні карти відомі ще з часів єгипетських фараонів. Кандидат історичних наук, лауреат Державної’ премії України імені Т. Шевченка (м.Київ) О.Апанович в одній зі своїх праць зазначає: «Є припущення, що гральні карти придумали жерці Давнього Єгипту. Геродот розповідає про гру, що нагадує картярську, в Мідії в \/ІІІ-\/ІІ ст. до Різдва Христового». Європейці запозичили гру в карти з арабського сходу у XIV столітті. Українство поцінувало можливості картярської колоди раніше наших сусідів московитів, стверджує дослідник, бо Україна географічно була ближче до вже «окупованого» паперовим картярським лицарством Заходу, українські землі були складовою частиною Литовсько-польського князівства.
«Фашистів» «били» карикатурами Гітлера
...Першу успішну спробу використати гральні карти з агітаційною метою було зроблено під час Великої французької революції - реакційні фігури карткових монархів та їхнє оточення було вирішено замінити алегоричними зображеннями республіканських ідеалів. Чотири королі перетворилися на геніїв миру, війни, мистецтва й торгівлі; дами - у свободи совісті, професій, друку та шлюбу; валети - у рівності прав, обов’язків, звань та рас (з’явилося зображення темношкірої людини з розбитими кайданами).
В період наполеонівських воєн у Франції було надруковано карти з портретами відомих полководців та сценами блискучих перемог. Королем пік був Наполеон Бонапарт, а червова дама зображувала битву за Москву.
Під час Великої Вітчизняної війни радянські художники створили колоду карт із зображеннями кумедних «королів» - карикатури Гітлера, Муссоліні, Хорті та Маннергейма. На тузах красувалися череп із кістками, шибениця, тюремні uрати і складена з отрутних змій свастика.
Дніпропетровський історик Григорій Іващенко-Дзвінковий впевнений, що гральні карти потребують реабілітації. Два роки тому він презентував результат свого 30-річного дослідження - книжку «Нехай козириться!», в якій описано понад сотню національних українських картярських ігор.
Наталія Кравчук