Зворотна сторона обкладинки сімнадцятого номера Всеукраїнського видання для бюджетних організацій “Баланс. Бюджет” від 11 червня поточного року заворожує читача промовистим заголовком: “Ці імена повинна знати вся Україна”. Для нетішинців ця інформація має особливий зміст, адже в двадцятці кращих за результатами Всеукраїнської відкритої атестації бухгалтерів та економістів бюджетних організацій є двоє представниць нашого міста – головний бухгалтер санітарно-епідеміологічної станції Інна Валентинівна Чирухіна та заступник головного бухгалтера СМСЧ-4 Ольга Олександрівна Лучинська. З нею в переддень професійного свята ми й зустрілися.
У санчастині Ольга Лучинська з 1992 року, перш ніж зайняти нинішню посаду проторувала чималу дорогу професійного росту. Спочатку закінчила училище, диплом якого давав право працювати бухгалтером у сільськогосподарській сфері. За якийсь час вона вже опановувала бюджетний облік у Харківському фінансовому технікумі. Думала, цього буде цілком достатньо для професійного майбуття. Але життя з його всезростаючими вимогами внесло поправки у розмірений ритм, у 2005 році на руках Ольги Лучинської був диплом про закінчення Тернопільської академії народного господарства. Вона з неприхованим гумором згадує як у глибокому дитинстві мріяла про навчання в академії. Уява дівчинки мала свою логіку: після цього неодмінно стану академіком. Насправді ж стала магістром з обліку й аудиту. Але це був лиш тимчасовий пік, бо врізалися в пам’ять слова професора Журавля, який по закінченні закладу казав випускникам: “Віднині ви не маєте права залишатися такими, як були дотепер, мусите постійно розвиватися.”
Настанова дворічної давності блискавично спрацювала, як тільки у тижневику “Баланс. Бюджет” Ольга Лучинська прочитала про оголошену виданням Всеукраїнську атестацію бухгалтерів та економістів бюджетної сфери. Вона проходила в два етапи: перший - заочний, другий - очний. Окрім О.О.Лучинської на участь в атестації зголосилася головбух місцевої СЕС І.В.Чирухіна.
З грудня по лютий атестаційна комісія приймала відповіді учасників на тестові завдання. Загалом перший етап зібрав ледве не дві тисячі бажаючих перевірити свої здібності, проявити як фахові навики, так і творчий підхід до виконання атестаційної роботи. Нетішинки дуже оперативно надіслали свої варіанти відповідей і час, що пройшов до оголошення результатів, їм видався нестерпно довгим. Хвилювалися надаремне, адже обидві потрапили в число сертифікованих учасників, яких у загальній кількості набралося 237 осіб. Сертифікат давав право на участь у другому етапі атестації і не скористатися таким шансом було б несправедливо.
Звісно, було трохи лячно. Бо, якщо заочна форма дозволяла перевірити свої знання за допомогою спеціальної літератури, консультацій з колегами тощо, то зараз такий варіант не проходив. Можливо й тому не всі допущені до участі в другому етапі атестації взялися його долати. Ольга з Інною вирішили йти до кінця, хоча так само хвилювалися. Інна Чирухіна стверджує: навіть більше як у студентські роки. Бо ж і стаж, і посада самі собою зобов’язують достойно себе проявити. Вдома за неї тримала кулаки вся родина, раз-по-раз телефонуючи у столицю.
У Київ приїхало 180 чоловік. Протягом півтора годин вони повинні були дати письмові відповіді на 12 різнопланових питань, що стосувалися оподаткування, заробітної плати, кошторису, соціальних пільг тощо. Деякі завдання виявилися надто складними, оскільки не всяк за своїм профілем щоденно з ними зустрічається. Утім, як пише “Баланс. Бюджет”, “двадцять учасників атестації впорались майже з усіма тестовими завданнями. Для таких Професіоналів на карті України бухгалтерського обліку немає білих плям. Ці Майстри своєї справи отримають атестат “Професіонал Балансу” з відзнакою”.
Нетішинки отримали такий атестат, який, за словами переможниць, додає їм, передусім, самовпевненості та бажання до подальшого удосконалення професійних навичок, якому ніколи немає меж. Черговим кроком могла б стати участь у першому щорічному конгресі, який саме в ці дні проходить у Ялті. Але через відсутність коштів взяти участь у цій події наші землячки не змогли.
Вони вдячні тижневику “Баланс. Бюджет” не тільки за ініціативу проведення атестації, результати якої для обох стали приємними і приголомшуючими водночас. У колективі бухгалтерії шанують видання за можливість віднайти в ньому відповіді на будь-які питання бухгалтерської роботи в бюджетній сфері. Що вона суттєво різниться в порівнянні з промисловістю і має свою специфіку, сповна відчули при переході СМСЧ з одного відомства в інше. Треба, кажуть, бути справді великим професіоналом, щоб перейти “з одних рейок на інші” і не допустити жодних збоїв у обліку та звітності.
Добре, що фактично весь колектив стабільний, плинність кадрів його не діймає, а багаторічний стаж та набутий досвід дозволяють вирішувати завдання будь-якої складності.
Від початку утворення бухгалтерії СМСЧ-4 (1987р.) й аж до нинішнього квітня її незмінно очолювала Зінаїда Олександрівна Бикова з дня у день за будь-якої погоди добираючись сюди зі Славути, де проживає. Загалом за її плечима 47 років (!) стажу бухгалтера. Тепер на посту головбуха СМСЧ Оксана Дмитрівна Комар.
Увесь колектив бухгалтерії налічує дев`ять осіб. Фактично з перших днів і дотепер працюють Майя Дмитрівна Ковальчук, Ніна Олександрівна Стружко. Понад півтора десятка літ віддали бухгалтерській справі у СМСЧ-4 Світлана Григорівна Харченко, Лариса Миколаївна Білоус, рівно п`ятнадцять – моя співрозмовниця Ольга Олександрівна Лучинська, на рік менше Тетяна Павлівна Цикальчук, Любов Миколаївна Помаранська. Цьогоріч прийшла у колектив Олена Віталіївна Овсієнко.
Після перемоги в атестації, в емоційному пориві Ольга Лучинська присвятила своїм колегам поетичні рядки. До речі, пише вона давно, а нетішинцям добре знайома ще й за вдало зіграними ролями в театрі-студії “Маски”.
Отож, бухгалтерам присвячується.
Ось тут ми всі: і дружні, і кмітливі,
Веселі, мрійні, гомінливі.
Нас небагато на роботі,
Та всі ми віддані турботі,
Щоб скарб державний зберігати
Потрібно все обрахувати.
А літом так бува нелегко:
Душа на морі, десь далеко,
А то в Карпати залетиш…
А звіти?! Звіти здати мусиш.
Та вже як цифри стануть в ряд
Від щастя очі аж горять.
І знову день, і знов турбота,
Яка ж прекрасна в нас робота!
Ольга Сокол
липень 2007