Минулого року санепідслужбою області радіаційний контроль об’єктів оточуючого середовища та продуктів харчування проводився з трьох пунктів постійного радіаційного контролю, розташованих в різних природно-географічних зонах: міст Хмельницький, Кам’янець-Подільський і Шепетівка. Крім того, на пунктах постійного спостереження в Білогір’ї, Славуті й Ізяславі проводилися щоденні заміри потужності експозиційної дози гамма-випромінювання на місцевості; в інших містах і районах - один раз на тиждень. Відповідно до результатів аналізу середні рівні гамма-фону минулоріч не перевищували рівнів природного фону.
В обласному центрі гамма-фон становив 15-16 мікрорентген за годину, в Шепетівці та Білогір’ї - 11-15, Ізяславі - 10-14, Кам’янці-Подільському - 9-12, Славуті - 8-11, Нетішині - 8-10, Поляні - 7-9 мікрорентген за годину. З пункту постійного радіаційного контролю у Шепетівці відбиралися і досліджувалися проби атмосферних опадів, атмосферного повітря, також аналізувалися овочі, фрукти, основні види продуктів харчування (молоко, м’ясо, хліб), добові раціони трави , вода та грунт. Вміст радіонуклідів цезію-137 та стронцію-90 в об’єктах оточуючого середовища знаходився на рівні фонових значень. В продуктах харчування і сільськогосподарській продукції їх вміст значно нижчий державного гігієнічного нормативу «Допустимі рівні вмісту радіонуклідів цезію-137 і стронцію-90 у продуктах харчування та питній воді». Так, концентрація цезію в молоці, м’ясі, хлібі, картоплі, овочах була в межах 0,16-0,33 беккереля на кілограм (літр) при допустимому рівні від 20 беккерелів у хлібі і до 200 у м’ясі. Середня концентрація стронцію становила 0,11-0,31 беккереля на кілограм (літр) при допустимій - 5 беккерелів у картоплі та 20 у молоці, м’ясі, овочах.
Особлива увага приділялася контролю за радіаційною обстановкою поблизу Хмельницької атомної електростанції. В районі ХАЕС визначено 4 пункти постійного спостереження, що розташовані на відстані 3, 5, 18 та З0 кілометрів від об’єкта. В пунктах, крім щоденних замірів потужності експозиційної дози (ПЕД) випромінювання, відбиралися та досліджувалися проби атмосферних опадів, молока, картоплі, капусти, пшениці, добових раціонів трави, грунту, хвої. Також проводились радіологічні дослідження проб води, водоростей та донного намулу з річки Гнилий Ріг (початок ставка-охолоджувача ХАЕС) та зі ставка-охолоджувача в місці впадання скидного каналу. Середня ПЕД гамма-випромінювання на місцевості в районі станції в 2007 році становила, як і до пуску першого та другого енергоблоків, а саме 7-12 мікрорентген за годину. Радіологічні дослідження проб продукції з цього району показують, що концентрація радіонуклідів в ній не перевищує середньообласних показників і знаходиться на рівні фонових значень.
Під постійним контролем санепідслужби знаходилися і населені пункти області, віднесені, згідно з чинним законодавством, до четвертої зони - зони посиленого радіологічного контролю. В них проводились заміри ПЕД випромінювання, відбиралися та досліджувалися проби молока та картоплі. Потужність експозиційної дози на окремих ділянках сіл Мала та Велика Зелена, Нововолодимирівка перевищує фонові значення і становить 14-30 мікрорентген за годину, в інших населених пунктах не перевищує 20 мікрорентген. Вміст цезію-137 та стронцію-90 в пробах молока та картоплі не перевищує допустимих рівнів і знаходиться на рівні середньообласних показників.
Минулоріч радіаційних аварій, випадків забруднення оточуючого середовища радіонуклідами, а також проб з перевищенням допустимих рівнів на Поділлі не зареєстровано.
Борис Малицький,
завідуючий
радіологічним відділом облсанепідстанції
червень 2008