Наближалася неділя - 22 червня 1941 року, найдовший день року. У селі Гориця готувалися до косовиці трав, на які так багаті левади по обидва береги річки Корчик. З нагоди косовиці у суботню вечірню пору голова колгоспу зібрав збори в сільському клубі, а щоб колгоспників у наступні дні не відволікати від роботи, дозволив у неділю бажаючим поїхати на базар у Берездів колгоспними кіньми і купити все необхідне. По закінченню зборів дорослі й малеча із інтересом переглянули кінофільм «Три танкісти». Такому дарункові особливо раділи підлітки, про що згадує П. Прокопчук, якому на той час виповнилося 13 років.
Вдосвіта його батьки поїхали у містечко Берездів. Біля 8 години ранку хлопець почув незвичний звук. Вибігши на вулицю, він побачив у небі сріблястий літак.
Незабаром на дорозі у село з’явилися підводи, які мчали галопом. З возів чулися схвильовані крики: «Війна! Війна почалася!»
Біля 10 години батьки вже були вдома. Мама, плачучи, розповідала про те, що трапилося на базарі в Берездові: там з літака стріляли в людей, є поранені, одну жінку вбито. Невдовзі на вулиці села з’явився захеканий бригадир, він скликав людей на мітинг біля клубу. На короткому мітингу представник військкомату оголосив загальну мобілізацію запасників. Тут же, у клубі, формувалися команди і відправлялися на найближчу залізничну станцію Шепетівка.
Мешканець Славути 15-річний Володя Оржаховський 22 червня зранку був удома і про початок війни довідався з виступу по радіо В.Молотова - тодішнього міністра закордонних справ. Цього дня у Славуті був великий базар, але щойно пронеслася звістка про початок війни, людей з базару як вітром здуло.
23-24 червня у всіх селах району проходили масові мітинги із закликами підніматися на боротьбу з ворогом. У Славутському і Берездівському районах оперативно, до вечора 23 червня, проведено мобілізацію біля семи тисяч військовозобов’язаних 1905-1918 років народження, вчасно здійснено евакуацію техніки на Схід. Славутська машинно-тракторна станція завантажила на платформи 49 тракторів і одну автомашину. Протягом п’яти днів виконано плани поставки діючій армії автотранспорту, тракторів, підвід і коней. Підприємства міста перейшли на випуск продукції і матеріалів для потреб фронту. Продукція маслозаводу, харчокомбінату та інших підприємств промкооперації відправилася військовим частинам. Лісозаготівельні організації, славутські лісозаводи переводилися на виготовлення шпал, деталей до військових возів, окопних інструментів, тари під продукцію, що відправлялася на фронт.
Чимало жителів району, які мали броню від призову в армію, з’являлися на призовні пункти і просилися на фронт. З оголошенням війни військові частини, які стояли у Славуті, виступили назустріч ворогу. Славутська кавалерійська дивізія прийняла перший бій у місті Кременці і змогла вибити німців з міста та протриматися там цілий тиждень.
З перших днів війни фашисти висаджували по 5-10 парашутистів-диверсантів у формі радянських міліціонерів, залізничників, в одязі червоноармійців для руйнування військових та промислових об’єктів, порушення зв’язку, залізничного сполучення, подачі сигналів літакам при бомбардуваннях та щоб сіяти паніку серед населення.
Невдовзі на вулицях міста з’явилися бійці самооборони з місцевих жителів. Вони входили до так званих винищувальних батальйонів у райцентрах і груп сприяння батальйонам, створеним у великих селах. У колгоспах і на підприємствах з комуністів, комсомольців і активістів організувалися озброєні групи для боротьби зі шпигунами та диверсантами, а також сторожові пости для охорони врожаю на полях, колгоспних будівель і техніки. У Славуті до складу винищувального батальйону входили переважно євреї, вони декілька днів ходили вулицями, стежили за появою німецьких літаків. Жителі міста Славути стали свідками того, як невеликий німецький літак збив над містом важкого радянського бомбардувальника, який летів на Захід. Після обстрілу бомбардувальник загорівся і впав у районі сучасних очисних споруд. Коли два льотчики спускалися на парашутах, члени винищувального батальйону відкрили по них вогонь із гвинтівок. Один з пілотів приземлився в районі сучасного кінотеатру, вихопив пістолет і став кричати: «Сволота! Що ви робите?»
Місцеве населення мобілізовувалося на копання протитанкових ровів, окопів. До війни у с.Хоровець стояли військові, які будували укріплення, дзоти. З початком війни військові й жителі села рили окопи. Налетіли літаки і обстріляли працюючих, були вбиті та поранені серед військових і місцевих мешканців. У с.Крупець ворожий літак обстріляв з кулемета групу колгоспників, які йшли з роботи. Тоді загинуло двоє людей.
Почалася евакуація окремих категорій населення району вглиб країни. Встигли виїхати на Схід поїздами та автотранспортом державні установи, сім’ї військових. Виїхав в евакуацію і медичний персонал центральної районної лікарні, мешканці міста залишилися без медичної допомоги, а майно лікарні піддалося пограбуванню. Ще за кілька днів до окупації у місті наступило повне безвладдя. У період, коли вже не було органів радянської влади та міліції, залишені квартири військових і будинки євреїв, магазини за 2-3 дні пограбували місцеві жителі, які виносили з чужих квартир та крамниць все, що можна було винести.
Територія Славутського району була окупована фашистськими військами протягом 1-5 липня. Першими населеними пунктами, до яких увійшли німецькі солдати, стали села Мухарів, Берездів, В. Скнит, Лисиче, Старий Кривин, Крупець, Миньківці.
Відступаючи, радянські війська намагалися чинити опір ворогові. На підступах до с.Ст.Кривин тримали оборону воїни чотирьох застав колишнього Славутського прикордонного загону. Під загрозою оточення відійшла з міста Острога, зайняла оборону західніше Славути і 1 липня прийняла важкий бій з переважаючими силами ворога 109-а моторизована дивізія, яка 27 червня витіснила німецькі війська з міста Острога та п’ять діб успішно відбивала атаки німецького механізованого корпусу.
Кровопролитний бій відбувся на околиці Берездова. Про бій західніше с.Берездів колишній командир танка 86-го танкового полку 43-ої танкової дивізії 19-го механізованого корпусу капітан В.І.Часов писав: «...У другій половині дня 1 липня 1941 року артилерійський полк займав оборону західніше міста Корця і села Берездова. Ворог ішов клином, у якому нараховувалося понад 50 танків, 2 батальйони піхоти на бронетранспортерах та мотоциклах, декілька артилерійських та мінометних підрозділів. Підпустивши танки ворога на відстань прямої наводки, за командою командира полку майора В. Тесленка дивізійні 152-мм гармати відкрили прицільний вогонь. Гітлерівці металися по полю, підставляючи борти своїх танків під снаряди радянських протитанкових гармат.
Два батальйони дивізії рішучою контратакою відкинули ворога на декілька кілометрів. Бій закінчився. Чорні від кіптяви та порохових газів артилеристи хоронили загиблих. Серед них був і командир полку майор В.Тесленко».
З липня Славута зазнала інтенсивного бомбардування, найбільше постраждав центр міста та райони компактного проживання євреїв. Горіли будинки на вулицях Красна площа, Енгельса, згорів кінотеатр, який стояв біля старого польського кладовища. Незначні руйнування зазнав і фаянсовий завод, проте інші підприємства міста не бомбардувалися. За інформацією голови районної управи, станом на З0 листопада 1941 року з 17-ти підприємств міста не працював лише чавунно-ливарний завод через пошкодження при бомбардуванні. Німці увійшли в Славуту через міст на р.Горинь зі сторони паперової фабрики.
925 діб панував окупаційний фашистський режим у м.Славута. У боях з ворогом на фронтах і на окупованій території загинуло понад 7350 воїнів, підпільників і партизанів Славутчини, в тому числі 718 мешканців Славути. Їх імена занесені у «Книгу Пам’яті України, Хмельницька область», том 7 і 9, виданій у 1997 році. Внаслідок терору в роки фашистської окупації в районі розстріляні як заручники, або за національною приналежністю, загинули під час бойових дій, підірвались на мінах майже 6 тисяч осіб похилого віку, жінок та дітей.
Обласна редакційна колегія Книги Пам’яті України, за допомогою органів місцевої влади, зібрала списки загиблих і видала у 2004 році «Книгу Скорботи України, Хмельницька область». Списки загиблих славутчан, чиї імена вдалося встановити, надруковані у З і 4 томах книги. За наявних в Державному архіві Хмельницької області документів Шепетівської окружної управи, що існувала у 1941-1943 рр., видно, що на Славутчині під окупацію потрапило 5016 євреїв. Всі вони до вересня 1942 року були розстріляні. А у «Книзі Скорботи» є прізвища лише 2910 осіб єврейської національності, в тому числі 935 дітей.
За уточненими даними на Славутчині загинуло 5886 мирних громадян, а в «Книгу Скорботи» занесено лише 3780 осіб. Крім євреїв, у районі загинуло 896 мирних громадян інших національностей, в тому числі 119 дітей. Найбільше загинуло жителів сіл Губельці, Волиця, Миньківці. Ці три села, а також Сільце, Хоровиця і Голики були спалені фашистами за підтримку їх жителями партизанів.
Станіслав Ковальчук,
директор Славутського краєзнавчого музею
червень 2008