«Фехтування може зробити диво: воно об’єднує тіло і розум, воно надає грації та впевненості в собі, воно дивним способом увібрало в себе спадщину наших батьків-лицарів…»
П’єр де Кубертен, засновник сучасних Олімпійських ігор
Фехтування – один з чотирьох видів спорту, які були включені у програму всіх Олімпійських ігор сучасності, починаючи з 1896 року. Цей вид спорту має дивовижно багату історію та демонструє стрімкий розвиток. Технологічні інновації, такі як безпровідне фехтування, маски з прозорим щитком, або використання відеоарбітражу допомагають фехтуванню успішно адаптуватися в сучасному світі.
Сьогодні фехтування – це більше, ніж спорт, це мистецтво.
5-10 липня. Київ. Чемпіонат Європи з фехтування.
Це подія, яка ще не святкувалася в Україні. Київ вперше приймав найсильніших фехтувальників Європи. Україну відвідали більш, ніж 500 спортсменів, тренерів та представників міжнародних делегацій з 40 країн Європи. Чемпіонат Європи з фехтування проводиться щорічно під егідою Міжнародної Федерації фехтування (FIE) та Європейської конфедерації фехтування (EFC) і належить до спортивних змагань вищої категорії, результати яких визначають світовий рейтинг спортсменів та команд, а також участь в Олімпійських іграх.
На чемпіонаті розігрувалося 12 комплектів нагород у трьох видах зброї (шпага, шабля та рапіра) серед чоловіків та жінок у командному та індивідуальному заліках.
5 липня у Київському палаці спорту відбулося урочисте відкриття чемпіонату з фехтування. Юрій Павленко, міністр України у справах сім’ї, молоді та спорту, Сергій Міщенко, президент федерації фехтування України, Алишер Установ, президент Європейської конфедерації фехтування, Рене Рок, президент міжнародної федерації фехтування та Сергій Бубка, президент Національного олімпійського комітету України - ці та інші відомі особистості українського та міжнародного спорту вітали фехтувальників.
24 українських мушкетери, серед яких і нетішинці: Галина Пундик, Ольга Жовнір, Олег Штурбабін та Дмитро Бойко, підтверджували, що вони є гідними конкурентами найсильнішим спортсменам світу.
В перший день чемпіонату Європи проводився турнір серед журналістів на рапірах-пищалках. Це було певною перевіркою журналістів у обізнаності правил фехтування та дуже захопливою розвагою для представників ЗМІ. Перше місце завоював представник України Андрій Чернишов, який у фіналі виграв у своєї співвітчизниці Олени Садовник. З росіян найкращою виявилася кореспондентка порталу CSKA.ru Катерина Єфімова.
Протягом наступних шести днів чемпіонату спортсмени боролися за звання кращих фехтувальників Європи.
Серед дівчат-шпажисток перше місце виборола Адріен Гормей (Угорщина). Українка Анфіса Позднякова зайняла лише 14 місце. А серед 103 шпажистів-чоловіків кращим став Геза Аймарі (Угорщина), відкинувши українців Богдана Нікішина та Максима Хвороста на 18 та 19 місця відповідно. У командних змаганнях серед жінок перше місце посіли спортсменки з Румунії, Україна ж – восьме.
У особистих змаганнях по рапірі перше місце виборов Андре Кассара (Італія), обійшовши нашого співвітчизника Андрія Погребняка, який посів третє місце. Серед жінок переможницею стала Аделін Вуйлем (Франція).
У командних змаганнях на рапірі, перше місце серед жінок у росіянок. Українки були лише восьмими. А от кращими представниками сильної половини людства у такому виді зброї, як командна рапіра, стали італійці, залишивши Україні аж 11 місце.
У особистих змаганнях по шаблі перемогу одержала Софія Великая (Росія), наша ж українка Олена Хомрова зайняла шосте місце. Нетішинки Галина Пундик та Ольга Жовнір посіли 8 та 13 місця відповідно. Серед шаблістів-чоловіків перше місце зайняв Олександр Буйкевич (Білорусія), перемігши Олексія Якіменка (Росія). Володимир Лукашенко (Україна) посів п’яте місце. Нетішинці Олег Штурбабін та Дмитро Бойко, опинилися на 9 та 17 місцях відповідно. У командних змаганнях серед чоловіків наймайстернішими стали росіяни. Українці були шостими.
Поза доріжками – неймовірно дружні відносини, а от на доріжках фехтувальники повністю зосереджуються на супернику. Вони дуже тонко відчувають слабкості своїх візаві.
Головною, і власне кажучи, єдиною надією на медаль в останній день змагань стала українська збірна шаблісток.
Шабля – це зброя, завдяки якій українки здобувають медалі чемпіонату Європи. Прибравши на своєму шляху команду Великобританії (45:29), наша трійка у складі Олени Хомрової, Галини Пундик та Ольги Харлан у фінальній сутичці змагалися з спортсменками з Польщі. У останньому поєдинку українка Ольга Харлан боролась проти полячки Олександри Сосі. За рівного рахунку 44:44 щастя було на боці польської команди.
Далі все за законами жанру:
сльози і безкінечний смуток одних…
Шаблістка Олена Хомрова: «Можливість була, і ми справді сильні. Мені здається, просто трішечки не пощастило. В такий момент потрібно більше холоднокровності.»
Валерій Штурбабін, старший тренер української жіночої збірної шаблісток: «Злий жарт зіграло бажання перемогти. Так, як і в особистих змаганнях... Не потрібно було думати про перемогу. Потрібно було лише підійти і виконати прийом».
… і безмежна радість інших.
Олександра Сочі, шаблістка з Польщі: «Я справді щаслива! Нам було так непросто у півфіналі та фіналі… Це фантастична перемога. Це має нам додати впевненості на Олімпійських іграх».
У будь-якому випадку і гості, і організатори відзначили, що фехтувальне Євро пройшло на найвищому рівні. А значить, що українці можуть організовувати подібні змагання.
Що ж, чемпіонат Європи завершився. В активі української збірної 2 медалі, які не можуть не тішити.
До речі, у холі палацу спорту демонстрували автомобіль «Pegeout 207 RС» з написом: «Приз найкращому українському фехтувальнику на Чемпіонаті Європи 2008 від офіційного спонсора компанії «Ілта». І за результатами змагань, автомобіль отримала шаблістка Олена Хомрова.
Вітаємо наших мушкетерів!
Дар’я Стефанович
липень 2008