Завітавши у мистецьку галерею «АРТ-ПЛАСТ» міста-супутника Хмельницької АЕС Нетішина і ознайомившись із представленими там художніми роботами учасників організованого ДП НАЕК «Енергоатом» та корпорацією «ТВЕЛ» Міжнародного конкурсу дитячої творчості, усвідомлюєш, що саме цю думку, винесену в заголовок, юні українські і російські митці намагаються донести дорослим.
На виставці представлено близько п`ятдесяти малюнків учасників фінального туру III Міжнародного конкурсу дитячої творчості «Мирний атом - майбутнє світу».
Це творче змагання - один із спільних соціально-культурних проектів українського ДП НАЕК «Енергоатом» та російської корпорації «ТВЕЛ». Його учасникам від 11 до 16 років. Усі вони - жителі міст-супутників АЕС та діти працівників підприємств «ТВЕЛ». А тому тема атомної енергетики близька кожному з них.
Конкурс проходив у декілька етапів. Фінал відбувся у Москві. Там за перемогу змагалися 27 російських і 24 українські конкурсанти, серед котрих і 5 юних художників, які представляли Хмельницьку АЕС - Катерина Прокопенко, Анатолій Мельник, Назар Чумак, Юлія Сахнюк та Тетяна Кошкіна.
І якщо метою проведення конкурсу були активізація творчого потенціалу школярів, виявлення талантів у царині образотворчого мистецтва, розвиток розуміння значимості атомної енергетики, то з впевненістю можна сказати, що мету досягнуто сповна. Адже кожна представлена школярами робота - неповторна, яскрава і глибоко осмислена автором, у кожній з них лишилась часточка дитячої душі.
Малюнки об’єднані однією ідеєю, та, водночас, дуже різні за образною її передачею. Народні легенди, художні символи, космічні деталі,символіка держав і підприємств ядерної галузі - усе це використовувалось дітьми для розкриття теми. Різняться роботи і технікою виконання. На полотнах панують світлі, теплі тони. Фантазія художників не має меж.
Юні митці асоціюють атомну енергетику із добробутом та благополуччям своїх родин, країн і світу в цілому. Відчувається, що школярі оптимістично ставляться до її розвитку, відчувають його важливість. Крім того, діти у своїх роботах глобалізують використання мирного атому, спрямовуючи його у простори Всесвіту.
Члени Міжнародного конкурсного журі, а серед них були представники Федерального агентства з атомної енергетики, корпорації «ТВЕЛ», Мінпаливенерго України, ДП НАЕК «Енергоатом», одностайно відзначали зацікавленість дітей запропонованою їм непростою темою, а також зростання довіри юного покоління до ядерної галузі.
Журі було складно серед десятків прекрасних творчих робіт вибрати найкращі. Але цього вимагали умови конкурсу. І переможців було названо. І місце в Міжнародному конкурсі дитячої творчості «Мирний агом - майбутнє світу» зайняла школярка із Новосибірська Анастасія Рахлінська. Другою у творчому змаганні стала юнка із міста южноукраїнських атомників Катерина Шерафутдінова.
До трійки найкращих увійшла і 14-річна росіянка з міста Глазов Євгенія Попова. Дівчина використала народну легенду про добрих Ангелів, котрі завжди відчувають місця, де не вистачає любові і тепла. Ангели завжди поспішають на допомогу людям, а де вони пройдуть, обов’язково розквітає добро і світло. Художниця асоціює мирний атом із цими Ангелами- добротворцями.
Роботи українських школярів журі визнало найкращими у ряді номінацій. За глибоке розкриття теми призом відзначено роботу Наталії Рудник з Кузнецовська; за творчий підхід до розкриття теми - малюнок Вікторії Суходольської із Славутича; за виразне художнє виконання - «Дерево життя» Яни Цукіло із Енергодара. А робота нетішинського школяра Анатолія Мельника перемогла у номінації «Оригінальне художнє виконання та розкриття теми».
Малюнки фіналістів конкурсу експонувались у Третьяковській галереї в Москві, їх вже мали змогу побачити жителі Кузнецовська (Рівненська АЕС). Після демонстрації у Нетішині виставка «мандруватиме» іншими містами-супутниками АЕС, а потім повернеться у Москву. Роботи конкурсантів використовуватимуться також при виготовленні іміджевої друкованої продукції - календарів, листівок.
Фіналістів конкурсу чекав ще один приємний приз - триденна екскурсійна поїздка, українських дітей - до Москви, а росіян - у Київ. Тож у Москві наші школярі відвідали Третьяковську галерею, Кремль, резиденцію російських царів в Ізмайлово, музей Володимира Висоцького, інші визначні місця.
До Києва завітали діти із російських міст Новосибірськ, Глазов і Електросталь. Програма їх візиту теж була насиченою. Екскурсанти гуляли Хрещатиком, мандрували Дніпром, побували у Києво-Печерській лаврі, багатьох історичних місцях столиці нашої держави. Глибоко вразила їх експозиція Національного музею «Чорнобиль».
Завдяки конкурсу українські і російські діти здружилися, збагатилися новими знаннями, враженнями, отримали стимул для нових творчих досягнень, глибшим стало їх розуміння проблем розвитку атомної галузі, а також того, що лише об’єднавши зусилля, люди забезпечать щасливе майбуття планети.
Керівництво обох підприємств-організаторів творчого змагання «Мирний атом - майбутнє світу» обіцяє продовжувати цей хороший почин. А юні художники вже зараз обдумують роботи, які представлять на новий конкурс. Натхнення ж їм!
Ольга Якубчик
№1, 2009