Днями на ХАЕС відбулась нарада за участю керівників організацій, які беруть участь у підготовці початку будівництва третього та четвертого енергоблоків. Про результати її проведення ми попросили розповісти віце-президента з нових проектів НАЕК «Енергоатом» Володимира Броннікова.
- 18 лютого Уряд прийняв постанову про початок робіт з добудови третього та четвертого енергоблоків, - розповідає Володимир Костянтинович. - Це велике досягнення. Для всіх стало очевидно, що на нових енергоблоках буде встановлена реакторна установка російського виробництва – ВВЕР-1000, а підготовчі роботи ми можемо розпочинати зараз з подальшим їх включенням до загальнокошторисних фінансових розрахунків. Сьогоднішня нарада була присвячена організації підготовчого періоду робіт. Спочатку ми повинні створити будівельну базу, щоб виконати передбачені проектом роботи. Про це була розмова з представниками будівельних і монтажних організацій, зокрема, і ВАТ «УБ ХАЕС». Ми обговорили проблеми, які сьогодні існують у їх виробничій діяльності і домовились про подальший розгляд пропозицій щодо участі у підготовці початку будівництва енергоблоків. Хочу наголосити, що для повноцінного ведення комплексу будівельно-монтажних робіт кожній організації потрібно мати не менше тисячі висококваліфікованих спеціалістів. Існує зворотний бік медалі. Матеріально-технічна база більшості організацій формувалась ще у сімдесятих роках минулого століття і потребує термінового переоснащення. На це коштів у наших партнерів немає, ситуацію можуть виправити інвестиції. Але поки що не відпрацьовані механізми їх залучення.
Під час робочої наради ми домовились з управлінням капітального будівництва ХАЕС протягом двох-трьох тижнів підготувати технічне завдання, що дуже важливо для проведення чергової фази будівельних робіт. На проммайданчиках недобудованих енергоблоків ми провели попередні обстеження і маємо дозвіл на проведення ремонтно-відновлювальних робіт. Вже визначено, які будівельні конструкції можна замінити на нові. Принаймні у турбінному відділенні проведемо реконструкцію фундаменту для монтажу турбоагрегата, який надійде від харківських виробників.
Актуальним сьогодні є питання адаптації обладнання, яке було закуплено в минулі роки, і знаходиться на складах управління виробничо-технічної комплектації. Висновки будуть внесені до проекту, який розгляне російський постачальник реакторної установки.
- Цьогоріч на початок будівництва третього та четвертого енергоблоків передбачено виділити 249 мільйонів гривень. На що будуть витрачені ці кошти?
- Насамперед на розробку проектної документації. Визначено перелік ремонтно-відновлювальних робіт. До них будуть залучені організації, які пройшли аудит. Скажу однозначно, що всі вони з Нетішина.
Олександр Шустерук
№9, 2009