15 травня 2009 року в Державній Третьяковській галереї відбувся фінал IV Міжнародного конкурсу дитячого малюнка «Мирний атом - майбутнє світу».
Організаторами проекту виступили українська Націо- нальна атомна енергогенеру- юча компанія НАЕК «Енерго-атом» та російська компанія «ТВЕЛ» (постачальник ядерного палива).
В урочистій церемонії нагородження лауреатів конкурсу взяли участь перший віце-президент – технічний директор ДП НАЕК «Енергоатом» Іван Фольтов, віце-президенти ВАТ «ТВЕЛ» Василь Константінов і Костянтин Соколов, заступник генерального директора Державної Третьяковської галереї Марина Ельзессер. Привітання учасникам конкурсу надіслали президент ДП НАЕК «Енергоатом» Юрій Недашковський та президент ВАТ «ТВЕЛ» Юрій Оленін.
У своєму зверненні Ю. Оленін висловив надію на те, що «для багатьох конкурсантів захоплення атомною енергетикою з часом перетвориться на професію».
У свою чергу, президент ДП НАЕК «Енергоатом» Ю. Недашковський упевнений, що «у країнах, де підростаюче покоління творчо підходить до атомної енергії, ядерний ренесанс є незворотнім».
У конкурсі було представлено роботи дітей з міст-супутників українських атомних електростанцій і міст розташування російських заводів, що виробляють ядерне паливо. За традицією учасниками конкурсу від України стали діти, які проживають у містах-супутниках Рівненської (м.Кузнецовськ), Хмельницької (м. Нетішин), Южно-Української (м. Южноукраїнськ) і Запорізької АЕС (м. Енергодар); від Росії - діти працівників ВАТ «Машинобудівний завод» (м.Електросталь), ВАТ «Новосибірський завод хімконцентратів» (м.Новосибірськ), ВАТ «Чепецький механічний завод» (м. Глазов, Удмуртія). Крім того, склад учасників IV конкурсу розширився на два підприємства - ВП «Атомремонтсервіс» (м. Київ) і ВАТ «Московський завод поліметалів» (м. Москва).
Цього року в проекті були й інші нововведення. Зокрема, конкурс отримав новий логотип, а також було змінено вікові рамки: відтепер журі вибирає переможців не за однією, а за двома категоріями - з 10 до 13 років і з 14 до 17 років.
У 2009 році Гран-прі конкурсу розділили між собою дві учасниці: Олена Кудряшова (на знімку ліворуч), 12 років (м. Нетішин) з роботою «Святковий Нетішин» та Ольга Красикова, 14 років (м. Новосибірськ) з роботою «Сон про майбутнє».
У молодшій віковій категорії призові місця розподілилися таким чином:
3-є місце – Світлана Костеріна, 13 років (м. Київ) «АРС – це клас!».
2-е місце – Олена Носкова, 13 років (м. Глазов) «Мирний атом – запорука дружби».
1-місце – Марина Сайфутдінова, 13 років (м. Новосибірськ) «Пробудження життя».
У старшій віковій категорії:
3-є місце – Сергій Юришинець, 15 років (м. Южноукраїнськ) «Вперед у майбутнє».
2-е місце – Світлана Кулюкіна, 15 років (м. Електросталь) «Енергія».
1-е місце – Тетяна Лековецкайте (м. Енергодар) «Вінок мирного атому».
Окрім того, ряд робіт журі відзначило додатковими номінаціями: «За художнє виконання» - роботу «Мирний атом – майбутнє світу» Лізи Калабіної, 14 років (м. Глазов), «За волю до перемоги» - роботу «Майбутнє України – у наших руках» Ганни-Марії Макарик, 10 років (м. Нетішин - на фото праворуч), «За мирне сприйняття мирного атома» - «Енергія світу» Ольги Шевчик, 11 років (м. Кузнецовськ), «За технічне виконання і філософське сприйняття теми» - роботу «Індустрія енергії» Микити Смирнова, 13 років (м. Глазов).
Водночас з церемонією нагородження в одному із залів Третьяковської галереї відбулась виставка малюнків учасників проекту, присвячених тематиці безпечного використання ядерної енергії.
Ми поцікавились, як йшли до своїх відзнак юні художниці Нетішина.
Зокрема Олена Кудряшова п’ять років навчається у дитячій художній школі міста під керівництвом Юлії Василівни Степанішиної. Полюбляє графіку. Малює з двох років. Вперше взяла участь у конкурсі «Малюнок на асфальті» ще в дитячому садочку, і перемогла. Мабуть саме цей факт послужив поштовхом для того, щоб мама зрештою відвела дитину в художню школу. Тут отримала необхідний мінімум знань про композицію і художні жанри. 2008 року у конкурсі «Ми і атомна енергетика» посіла друге місце. А цього року такий успіх – Гран-прі міжнародного конкурсу. За Олену щиро радіє мама Лариса Петрівна і батько, інженер високовольтної лабораторії електроцеху Хмельницької АЕС Віталій Ростиславович Кудряшов.
Пишається успіхами своєї дитини і оператор реакторного відділення ЦВіКу Микола Олександрович Макарик. Його донька Анна-Марія зростає в мистецькій сім’ї: мама – викладач живопису в дитячій художній школі. Потяг до прекрасного, у тому числі до малювання, закладений в генах. А простору для фантазій хоч відбавляй, бо олівці і фарби ніхто не ховав, навпаки, все робилось для того, аби чимось зайняти дитину. І Анна-Марія залюбки «мазала» листки паперу. Коли прийшла шкільна пора, її віддали у дві школи – загальноосвітню і художню. Юне дарування вже вчетверте бере участь у конкурсі «Ми та атомна енергетика». Досягала гарних відзнак у живописному вирішенні теми на місцевому рівні. А цього року її робота потрапила на міжнародний конкурс і одразу ж була номінована, адже Анна-Марія виявилась наймолодшою учасницею цих мистецьких змагань.
В пам’яті обох дівчаток цьогорічна подорож до Москви залишиться на довгі роки. Вже один факт, що роботи юних дарувань виставлені у Третьяковці, надихає на подальше самовдосконалення. І є всі підстави думати, що з цих маленьких митців виростуть самодостатні художні особистості, чия творчість доставлятиме радість багатьом людям.
Віктор Гусаров
№21, 2009