Не раз проявлялася вона в надскладніших ситуаціях, коли безсилими були медики та не мали ефективної дії відомі їм препарати. І лиш донорська кров повертала здавалося б цілковито безнадійного пацієнта до життя. Скільки таких врятованих вкладають зовсім інший зміст у слова «В моїх жилах тече кров…», бо дуже часто насправді не знають ні в обличчя, ні на ім’я тих, хто поділився своєю життєдайною силою. Не заради слави та не заради користі, бо матеріальної винагороди, як підтвердив про це у розмові виконуючий обов’язки начальника-головного лікаря СМСЧ-4 Ю.І.Уляницький, донори за свою жертовність не мають. Здача крові розцінюється як гуманітарна акція і бізнесу на цій справі, яка вправі називатися святою, не побудуєш.
Всесвітній день донора фактично збігається в часі з професійним святом медиків. І символічно, й виправдано. Бо тільки в такому тандемі одні, й інші здатні чинити супротив недузі, повертати здоров’я і радість життя тим, хто опинився віч-на-віч з тяжкими випробуваннями хворобою. У Нетішині протягом року фіксується майже 1000 кровоздач, завдяки чому в лікувальному закладі сформовано хороший банк кровозаміщувальних препаратів, яких достатньо на перших етапах для надання необхідної фахової допомоги хворим у випадку великої крововтрати. Складніше, коли рятунку потребує пацієнт з рідкісною за своїми властивостями групою крові. Втім, ситуація не безнадійна, оскільки в медиків є координати донорів, котрі можуть зарадити і в таких нештатних випадках. Благо, вони відгукуються миттєво.
Активних донорів у медсанчастині знають добре, більше того – вважають невід’ємною, дарма, що позаштатною, частинкою свого трудового колективу. Горді тим, що в місті є 28 почесних донорів України. Аби удостоїтися такого звання, потрібно здати кров сорок разів! Чи ж кожен з нас готовий на таке подвижництво в ім’я здоров’я та життя інших, і не обов’язково рідних, а й зовсім чужих і незнайомих людей? Котрі, потребують такої допомоги щодня, щомиті, і десятки, сотні оголошень у засобах масової інформації, мережі Інтернет, на стендах у людних місцях з тривожним текстом, що розпочинається рядками «Допоможіть врятувати…», цьому підтвердження.
Минулої п’ятниці в малому залі Палацу культури нетішинці зібралися, аби висловити слова подяки тим, хто без вагань ділиться своєю кров’ю, аби менше було болю й страждань у суспільстві, аби не відходили передчасно від нас дорослі і юні. Усіх 28 почесних донорів відзначено грамотами і подарунками виконавчого комітету, міської організації товариства Червоного Хреста. За людяність і добропорядність, за душевну потребу простягати руку допомоги, за кожну здану краплю крові, яка порою набагато вартісніша золота і діамантів. Щемливим був виступ рано овдовілої Алли Котляренко, чоловік якої через важку хворобу рано пішов з життя. Але горе не поселило в душі жінки злоби, вона вдячна добровільним здавальникам крові за те, що завдяки їм земне життя чоловіка вдавалося хоч на трохи продовжувати. Для них це так багато значило!
До теплих слів вітань донорам додалися того вечора пісенно-танцювальні дарунки, підготовлені аматорами сцени міста.
Ольга Сокол
№26, 2009