Михайлова С.Р. м. Хмельницький
По-материнськи щедро наділила природа своїми безцінними багатствами та красою землі рідного Подільського краю.
Не менш багатим виявився наш край на талановитих, обдарованих людей, які народилися та зростали тут. З Хмельниччини вийшло багато діячів різних галузей науки, серед яких академіки, члени-кореспонденти Академії наук, доктори та кандидати наук. Серед славетних земляків - уродженців Хмельниччини чимало вчених - природодослідників, які примножили її славу. До цієї когорти вчених належить Максим Мартинович Паламарчук, географ, академік НАН України. Народився Максим Мартинович 22 жовтня 1916 року в с. Воробіївка Полонського району. Працював у Львівському торгово-економічному інституті, Київському університеті, Академії наук України.
Наш земляк - автор багатьох наукових праць з економічної географії України, в яких особливо гостро звертає увагу на раціональне використання природничих ресурсів.
А уродженець с. Вихилівка Ярмолинецького району вчений-геолог, академік НАН України Володимир Олександрович Сельський (13.10.1883-18.02.1951) свої наукові дослідження присвятив проблемам розвідок нафтових родовищ, походженню та міграції нафти, нафтоносності території України.
Нелегким був шлях нашого земляка, вченого зі світовим іменем Григорія Никифоровича Щерби, який від простого робітника геологічної експедиції виріс до академіка АН Казахстану.
Уродженця с. Книжковець (нині передмістя Хмельницького) доля закинула у далекий Казахстан, де майбутній вчений навчався, працював, займався науково-дослідницькою роботою. В результаті тривалих, глибоких пошукових та розвідувальних робіт за участю Г.Щерби було відкрито багато нових об'єктів, переоцінені деякі раніше відомі родовища, узагальнені закономірності розміщення корисних копалин Казахстану. Була складена перша в СРСР карта прогнозів на рідкісні метали величезного і важливого в той час Казахського регіону. За ці роботи Г.Н.Щерба в числі інших вчених у 1958 році був удостоєний Ленінської премії, а згодом його обирають дійсним членом (академіком) АН Казахстану.
Всебічна практична підготовка, високий рівень теоретичних знань, вміння заглянути в майбутнє висунули Григорія Никифоровича в число провідних вчених світу.
У творчому доробку вченого, доктора геолого-мінералогічних наук понад 250 праць (не враховуючи газетно - журнальних публікацій), деяка частина з них подарована земляком Хмельницькій обласній універсальній науковій бібліотеці з дарчими надписами.
Хмельниччина дала вітчизняній науці ще одного вченого, відомого геолога, доктора геолого-мінералогічних наук Миколу Пилиповича Балуховського (1899 - 1977). Він народився у с. Вільховець Новоушицького району. Його праці присвячені геології газових родовищ в Україні, а за участь у відкритті та розробці Шебелинського газового родовища в Україні нашому землякові у 1959 році була присуджена Ленінська премія.
Нині ще недостатньо інформації маємо про життєвий та творчий шлях вченого-земляка Дмитра Гермогеновича Віленського (18.04.1892-13.02.1960) - ґрунтознавця, геоботаніка, флориста, доктора геолого-мінералогічних наук, професора. Відомо, що він народився в Шепетівці. Чимало своїх наукових праць присвятив дослідженню історії ґрунтознавства Росії, створенню класифікації системи ґрунтів. Сподіваємося, що краєзнавці Хмельниччини найближчим часом поповнять біобібліографічні відомості про нашого земляка.
Значний внесок у розвиток вітчизняної природничої науки зробив доктор географічних наук, професор, уродженець с. Біла Чемеровецького району Каленик Іванович Гененчук (14.11.1904-5.02.1984).
Досліджуючи основні проблеми фізичної географії України, вчений особливу увагу приділяв вивченню природничо-географічних особливостей західних регіонів, зокрема Закарпатської, Тернопільської, Чернівецької, Рівненської, Волинської областей. Не залишив поза увагою наш земляк і рідну Хмельниччину, створивши у 1980 році фундаментальне видання ( у співавторстві) "Природа Хмельницької області", яке уже понад 20 років активно використовується широким читацьким загалом.
Чимало відомих вчених - природодослідників зростила Кам'янеччина. Це - вчений-лісовод, професор з с. Привороття Віктор Петрович Веселовський, доктор біологічних наук, професор зі Старої Ушиці Федір Сергійович Замбриборщ. У Кам'янці-Подільському народився відомий вітчизняний геолог та палеонтолог, Герой Соціалістичної Праці, лауреат Державної премії СРСР, заслужений діяч науки і техніки Росії Василь Іванович Яворський (1875 - 1974).
Серед подолян - відомих діячів науки чільне місце займає Петро Миколайович Бучинський, професор, природодослідник, що народився в с. Довжок Кам'янець-Подільського району (1852 - 1927). Майже все життя його було пов'язане з двома університетами - Одеським та Кам'янець-Подільським. Дослідження природи, популяризація науки та організація наукових досліджень - то були підвалини, на які опирався у своєму житті П.М.Бучинський. Він був ініціатором створення в 1911 році у Кам’янці-Подільському товариства дослідників природи. Самого ж Бучинського було обрано президентом цього товариства, яке послідовно займалося вивченням природи подільського краю.
Отже, серед подолян - відомих діячів науки, чимало вчених, які займалися дослідженнями еколого-природничих проблем та залишили помітний слід у природничій науці не лише України.