Атомна станція – єдиний механізм, де кожна ділянка відіграє свою, визначену проектом, роль у виробітку електроенергії. Але реакторне відділення – це серце станції, а працівників реакторного цеху можна сміливо величати доглядальниками цього серця.
25 років тому створено реакторний цех. Ще тільки монтувались стіни оббудови, ще реакторна установка шукала собі місце у великому нагромадженні конструкцій, а працівники цеху вже готувались до експлуатації атомного енергоблока. Частина персоналу проходила стажування на Нововоронезькій АЕС. Працівники цеху брали безпосередню участь у наладці обладнання, знали всі конструктиви назубок. Вони вчились самі і навчали ремонтників та майбутніх експлуатаційників справі. Висока моральна відповідальність, недоспані ночі – все це в біографії тодішніх працівників цеху.
Першим начальником цеху був Микола Петрович Дудченко, який перед ХАЕС вже пройшов шлях від чергового електромонтера до начальника реакторного цеху на Кольській АЕС, попрацював заступником начальника реакторного цеху Калінінської атомної станції. На ХАЕС пройшов шлях до директора станції і згодом - президента компанії НАЕК «Енергоатом».
1987 рік – рік пуску реакторної установки. Цій події передувала низка перевірок обладнання на готовність, випробування систем в різних режимах тощо. Ось лише деякі етапи тієї титанічної роботи колективу і реакторників зокрема. В середині року проведено випробування обладнання та систем по об‘єднаному допоміжному корпусу, об‘єднаному газовому корпусу, спецкорпусу, блочній насосній станції, дизель-генераторним станціям, на гідроспорудах, у реакторному і турбінному відділеннях, в інженерних мережах. Проведено випробування захисної оболонки на щільність та міцність, гідравлічні випробування, промивання і обкатку ядерної установки.
31 серпня Групою управління пуском (ГУП) прийнято рішення про проведення першого етапу гідравліки і промивання ЯПВУВ-320.
15 вересня матеріали готовності представлено комісії Держатоменергонагляду (ДАЕН), Державній приймальній комісії з перевірки готовності блока №1 до фізичного пуску.
15 жовтня 1987 р. ГКП приймає рішення про проведення часткового ремонту обладнання в обсязі Програми проведення повторних випробувань систем, характеристики яких не задовольняли вимогам налагоджування вимірювальних каналів.
16 листопада розпочато завантаження ядерного палива у реактор першого енергоблока. 24-го завершено завантаження ядерного палива. Сьомого грудня ГУП на чолі з головним інженером станції В‘ячеславом Андрійовичем Вікіним і заступником головного інженера Віктором Ігоревичем Ігнатовим прийняла рішення про виведення реактора на мінімально контрольований рівень (МКР) потужності.
10 грудня о 6.00 годині здійснено фізичний пуск блока. Провідний інженер з управління реактором Юрій Федорович Галанчук ініціював першу реакцію ділення (контрольованого) в активній зоні реактора. Виконуючий обов’язки начальника реакторного цеху Володимир Іванович Софіюк доповів директору станції Миколі Степановичу Габрійчуку про готовність персоналу до безпечної експлуатації ядерної установки. 17 грудня о 6.00 годині реактор виведено на мінімально контрольований рівень і після фізичних експериментів настав етап “Енергетичного пуску і освоєння проектної потужності блока”.
22 грудня блок №1 ввімкнуто у мережу. Отож, розпочався період освоєння потужності енергоблока. Складні обставини випали на плечі колективу АЕС і зокрема керівника реакторного цеху Володимира Михайловича Жебеля. Під стінами станції «зелені» влаштовували мітинги, створюючи нервозний стан.
1993 року до керма цеху приходить Микола Васильович Комендантов. Тогочасна газета «Хмельницька АЕС» засвідчила: «До посади начальника цеху Микола Васильович йшов понад 20 років. Крок за кроком, не перескакуючи через шаблі. І ця поступовість, сановитість, твердість поступу відчувається в усьому, що він робить. Це цінують товариші по роботі. Підготувати хорошого оператора, який опікується серцем енергоблока – справа складна і дорога: потрібні ґрунтовні знання, відповідні психологічні параметри. Стати керівником таких людей і залишитись авторитетом – непросто і відповідально.
Микола Васильович свій шлях у атомну енергетику розпочав у роки, коли вона носила статус найпрестижнішої галузі. Освіту отримав у Томському політехнічному інституті. Після закінчення навчання 12 років відпрацював на Білібінській АЕС в Магаданській області, а в Нетішин перебрався з пуском 1-го енергоблока. Начальник зміни блока, потім зміни станції, і вже тоді – начальник реакторного цеху».
Нині на посаді начальника відділу модернізації і реконструкції Хмельницької АЕС трудиться Валерій Карпович Старіков. Саме він перейняв віжки правління цехом у Комендантова. Зрештою, чи потрібні віжки людям, свідомим своєї участі? Кожен, хто сідає за пульт управління реакторною установкою, усвідомлює, що відповідає за всю галузь, і не лише в Україні. Другого Чорнобиля не може бути – це заповідь, якщо хочете – молитва.
У складних умовах, коли в країні єдиним стабільним джерелом енергії було атомне, коли високопрофесійним людям сім місяців не платили за роботу, - вони чесно, свідомо і надзвичайно виважено експлуатували енергоблок. Вони ж були в числі тих, хто першим підняв голос на захист прав трудящої людини і влаштовували акції біля стін Кабміну, на площі Нетішина, здійснювали переговорний процес з керівниками галузі і держави.
А ще в душі у кожного жевріла впевненість, що необхідно плекати молоду зміну, бо неодмінно запрацює другий енергоблок.
Двотисячного року відбулось робоче засідання приймальної комісії по будівництву другого енергоблока.
В перерві між дев’яносто п’ятим та двотисячним роками командний місток цеху обіймали Валерій Іванович Максимов, Валерій Анатолійович Кравець, Микола Георгійович Степанський (двоє останніх обіймають нині високі пости в НАЕК «Енергоатом»). Саме колишні працівники цеху, а на момент 2001 року президент НАЕК «Енергоатом» Юрій Недашковський і Генеральний директор ХАЕС Володимир Софіюк оприлюднюють «Заяву про екологічні наслідки діяльності ХАЕС після введення в експлуатацію енергоблока №2». Далі починається процес «оживлення» другого енергоблока. В реакторному відділенні кипить робота, за вісім місяців 2003-го здано в експлуатацію 276 приміщень, розпочато контрольне збирання реактора. Зокрема проведено його перший етап – формування активної зони імітаторами ТВЗ. А експлуатаційники здають екзамени. В центральній екзаменаційній комісії склав іспит провідний інженер з управління реактором О.В.Синюта. Згодом кількість тих, хто отримав ліцензію на допуск до управління реактором, збільшиться. Хочеться відзначити, що разом з підготовкою до пуску, реакторники чудово експлуатували перший енергоблок. Так, 2003 року вперше перейдено рубіж у сім мільярдів кіловат-годин електроенергії, а наступного, пускового, - у сім з половиною мільярдів кіловат-годин електроенергії.
В пам’яті ще свіжі події 2004 року, напружений ритм пуску енергоблока №2. До його введення в дію доклали зусилля Олег Вадимович Хатьомкін, нинішній начальник цеху Ігор Васильович Гундар, десятки спеціалістів, імена яких не потрапили на шпальти газет.
З нагоди нинішнього ювілею знаком «Почесний працівник ХАЕС» відзначений Григорій Трембач. Відзначені начальники змін Сергій Судаков, Олександр Мегдюк та Андрій Підопригора, провідні інженери з управління реактором Сергій Сторожук, Андрій Родя, Олег Загребельний, Андрій Прокопчук, В’ячеслав Іванов, Микола Жебель, Ігор Довгий, Валерій Мельник, інженери з експлуатації 1 категорії Руслан Кандабаєв, Віталій Кузнецов, Олег Ковальчук, Андрій Христюк, Максим Дядинчук, Костянтин Малько, Андрій Речкін, Максим Білей. Серед реакторників існують династії. Старші передають пульт управління реактором молодим. Є послідовність поколінь.
Реакторник – це звучить гордо. Не лише тому, що вони трудяться в сфері сучасних і високих технологій, де вимагається особливий підхід до справи, високий професіоналізм, постійне самовдосконалення. Реакторний цех – школа професійної майстерності і трамплін до зростання. Для кожного реакторника це не просто робота, а надзвичайна відповідальність, безкінечна відданість справі. Ці люди, як ніхто інший, усвідомлюють, що не мають права на помилку. Сила реакторників в тому, що разом вони дружня команда, а кожен окремо – сильна, впевнена в собі особистість.
Віктор Гусаров