В останній день листопада відбулася чергова, вже восьма, науково-краєзнавча конференція, організована Острозьким науково-краєзнавчим товариством «Спадщина» імені князів Острозьких.
Історія цих читань починається з 1990 року. Місцевий краєзнавець, педагог, у минулому – директор тутешнього краєзнавчого музею Петро Зотович Андрухов наприкінці 80-х років організував в Острозі з числа любителів старовини краєзнавче товариство «Спадщина». Тодішня міська влада під керівництвом голови міської ради Миколи Грищука позитивно сприйняла такий факт і в 1990 році сприяла проведенню першої науково-краєзнавчої конференції «Острог на порозі 900-річчя». Проведення таких щорічних конференцій стало традицією, їх у місті пройшло десять. Коли не стало Петра Зотовича, товариство «Спадщина» очолив заступник директора з наукової частини Державного історико-культурного заповідника Микола Манько.
З моменту відзначення 900-ліття Острога конференції стали проводитися під назвою «Острозькі краєзнавчі читання». У першій десятці цих заходів брали участь науковці з багатьох наукових та навчальних закладів України. Сьогодні участь у краєзнавчих читаннях беруть місцеві науковці та краєзнавці з Острож чини і Славутчини. Для проведення більш масштабних зустрічей потрібні кошти, яких «Спадщина», на жаль, не має.
На чергові восьмі читання заявки і доповіді подали тридцять два науковці, деякі з них заявили по 2-3 доповіді. Найактивнішу участь у читаннях продемонстрували сусіди острожан – наукові співробітники Нетішинського міського краєзнавчого музею на чолі з його директором Оксаною Кононюк. З цікавими науково-краєзнавчими матеріалами в Острог приїхали: заступник директора з наукової частини Тарас Вихованець, наукові співробітники Василь Вихованець, Світлана Головко, Оксана Іванець, Надія Кухоцька, Віктор Войковський, а також автор цих рядків.
На конференції був представлений широкий спектр наукових доповідей та повідомлень, в основному, з історії Острожчини й Волині. Частина виступів була присвячена відомим землякам, які жили тут раніше, або сучасників, зокрема й тих, що нині мешкають поза межами району.
Активну участь в роботі краєзнавчих читань взяли викладачі Острозької академії. Жаль, що до її роботи не долучилися студенти цього закладу. Доктор філософських наук, професор, проректор Петро Кралюк пообіцяв, що в наступних читаннях серед виступаючих будуть і студенти. До речі, сам Петро Михайлович є активним учасником краєзнавчих читань. Цього разу він виступив з повідомленням про імовірних нащадків князів Острозьких, підтримавши і обґрунтувавши гіпотезу про походження цього знаменитого княжого роду від короля Данила Галицького та його сина Мстислава.
Острозькі краєзнавці впевнені, що традиція проведення щорічних краєзнавчих читань продовжуватиметься надалі. Так само вони впевнені в активній співпраці з нетішинськими музейниками – найближчими сусідами і колегами.
Приємно, що не залишаються байдужими до краєзнавчих читань представники релігійних громад національних меншин нашого краю. Активну участь у багатьох читаннях беруть поляк отець Вітольд Ковалів з Острога, рабин єврейської громади Нетішина Максим Хорєв.
Олександр Романчук
грудень 2007