Важко сьогодні сказати, скільки десятиліть у древньому Острозі та районі мріяли про новий пологовий будинок. Принаймні не менше, як від закінчення другої світової війни. Тоді годі було й казати про швидке зведення нових споруд. У шістдесятих роках до ладу стала Центральна районна лікарня. А пологовий будинок, відділення гінекології продовжували діяти у пристосованих приміщеннях, одне з яких за часів окупації Польщі використовувалось для утримання коней. При радянській владі в Острозі будівельники здали багато об’єктів соцкультпобуту, але у чиновників ніяк руки не доходили до покращення умов для породіль. Кільком поколінням жителів Острожчини поява на світ дітей запам’яталась відвідинами будівель із сірими потрісканими стінами та запахами чаду від пічного опалення.
Лікарі завжди переконані, що надія помирає останньою. У дев’яностих роках потуги місцевих депутатів всіх рівнів увінчались успіхом. Було прийнято рішення про реконструкцію одного з дитячих садочків під пологовий будинок. Перша серія будівельних робіт розпочалась у 1998 році. Але брак коштів змусив будівельний майданчик законсервувати. До теми завершення будівництва повернулись у 2003 році, коли перед пуском другого енергоблока ХАЕС за рахунок коштів НАЕК «Енергоатом» почала фінансуватись 30-кілометрова зона спостереження. Місцева влада вирішила на добудову пологового будинку використати 2 мільйони 70 тисяч гривень. А всього на Острог і Острозький район було виділено з коштів НАЕК “Енергоатом” понад 13 мільйонів гривень.
Кошти енергокомпанії дали позитивний поштовх будівельним та реконструктивним роботам. Але і їх виявилось замало для завершення всіх циклів. Міський голова Острога знайшов підтримку в депутатів Рівненської обласної ради щодо додаткового фінансування із державного бюджету. Сума траншу склала більше 4 мільйонів гривень.
Напередодні 2008 року відбулось урочисте відкриття нового пологового будинку. Ця подія стала знаковою для всіх жителів старовинного міста та району. На символічне перерізання стрічки прибула делегація з обласного центру на чолі із главою Рівненської облдержадміністрації Віктором Матчуком. Він вручив для керівництва пологового будинку Сертифікат на отримання нового медичного обладнання – апарату штучної вентиляції легень економного класу з блоком для проведення наркозу, апарату ультразвукової діагностики, портативного електрокардіографа, інфузомата, пульсоксиметра, електровідсмоктувача, дефібрилятора. Донедавна про таке устаткування острозьким медикам доводилось лише мріяти.
- Ми довго йшли до цього, - зазначив міський голова Острога Тарас Пустовіт. - Багато говорили про проблему створення нормальних умов для породіль. Всі ми знаємо, які умови були раніше. Я хочу пригадати 2003 рік, коли було прийнято рішення спрямувати кошти, які виділялися на соціальні потреби 30-кілометрової зони навколо ХАЕС, на реконструкцію дитячого садочка під пологовий будинок. Це було початком. Сьогодні ми маємо прекрасну будівлю, яка забезпечить усі потреби наших майбутніх мам. Вважаю, що лише від самого знайомства з новим пологовим будинком наші жінки захочуть народжувати, - сказав мер.
Будь-який пологовий будинок є закладом специфічним і тут небажене перебування сторонніх осіб. Під час урочистостей для гостей було зроблено виняток. Вони побачили відділення на 25 ліжок з індивідуальними одно-і двомісними затишними палатами для спільного перебування матері та дитини. У кожній палаті є окремий санвузол та душова кабіна. У відділеннях - індивідуальні пологові зали, сучасні операційні блоки, також окремі родильні зали для проведення ускладнених пологів.
-У Нетішині кращі умови. Але ми раді й тому, що вдалося одержати, - сказав головний лікар Острозького району Василь Веляник.
Фінансування 30-кілометрової зони ХАЕС протягом кількох років помітно оживило будівництво у прилеглих районах. Принаймні торік в Острозі відбулось урочисте відкриття реконструйованого приміщення ЗОШ №3. Ще раніше відкриттю нової школи раділи жителі села Крупець Славутського району. За кошти НАЕК «Енергоатом» також було реконструйовано навчальні заклади у Славуті, Ізяславі, у селі Кунів Ізяславського району. А тепер цей перелік поповнив і пологовий будинок в Острозі.
Сьогодні багато точиться розмов про покращення демографічної ситуації в державі. Влада робить певні кроки у підтримці молодих сімей, в яких народились діти. Але такі прагнення не можуть бути повноцінними, коли медичне обслуговування перебуває на низькому рівні.
Зараз в Острозькому районі, де мешкає більше сорока тисяч людей, щороку народжується 300 немовлят. Є надія, що у новому пологовому будинку кількість новонароджених значно збільшиться.
Олександр Шустерук
січень 2008