Коли й за яких обставин виникали Скнити – невідомо. В опублікованих історичних документах одне з поселень бачимо у 1576–1577 роках серед маєтків, що належали князеві Костянтину-Василю Острозькому. Тоді Скнит перебував у користуванні його слуги Оврамка. Ще один уведений до наукового обігу реєстр володінь, датований 1583 роком, повідомляє про два Скнити серед підострозьких сіл того самого магната. Лише через багато років по тому села отримають додаткові означення – Малий і Великий. У ті ж далекі часи їх найменування були більш прозаїчними – просто Скнити, «Скнит» і «Скныт другая» тощо. Задля зручності користуватимемося для обох їх теперішніми топонімами.
Як не дивно, але в неординарній назві сіл захована таємниця, яку поки що, схоже, не вдалося достеменно розгадати ні краєзнавцям, ні фахівцям. Традиційно в найменуванні вбачають поступову трансформацію нібито пов’язаного із ченцями-скитальцями первісного топоніма Скит у Скнит. При цьому неважко помітити, що присутнє в назві поєднання звуків [скн] характерне і для таких слів, як скніти – мучитися, втрачати сили; скнип – шкідлива комаха (між іншим, у документі за 1604 рік Великий Скнит названий подібно – Скніп)... Чи не варто пошукати походження назви серед цих або подібних слів? І ще одна деталь, корисна для майбутнього дослідника: староукраїнський варіант топоніма – Скныт і польський – Sknyc [скниць] є назвами жіночого роду.
* * *
За поширеною в той час практикою, князі Острозькі у винагороду за виконання службових обов’язків дозволяли своїм підданим користуватися прибутками з деяких сіл. До їх переліку потрапили й обидва Скнити. Наприкінці XVI – на початку XVII століть Великий Скнит перебував у руках представників родини Борейків-Кнерутських – Богдана Остафійовича, а згодом його синів – Миколи та Федора Богдановичів. Малим Скнитом розпоряджалися князівські слуги на прізвище Павловичі: вдова Михайла – Марія Василівна та її сини – Прокіп, Григорій і Шимон.
«Службовий» характер сіл не змінився й через кілька десятиліть. У 1620 році здійснювався генеральний опис частини маєтків князів Острозьких, які підлягали розподілу між трьома доньками покійного князя Олександра Костянтиновича. В той час села й надалі перебували у користуванні князівських слуг. Великий Скнит знаходився у віданні пана Германовського, а Малий – у розпорядженні вже відомого нам Шимона Павловича.
У першій чверті XVII століття села ще були відносно невеликими: у Великому Скниті налічувалася всього 21 селянська родина, в Малому ще менше – 15. І на користь князівського Дому, й по відношенню до безпосередніх господарів мешканці були зобов’язані сплачувати низку податків та відбувати деякі повинності. Поряд із селянськими, у Великому Скниті функціонувало також князівське господарство – фільварок.
* * *
Військові події козацько-польського протистояння під проводом Богдана Хмельницького в житті місцевих сіл позначилися економічним занепадом та жахливою демографічною кризою. Відновлення господарства та залюднення території проходили дуже повільно. Ще навіть на початку 1660-х років чимало сіл, у тому числі й котрийсь зі Скнитів (або й обидва) були без ознак життя: «в Рівках, Скниті пустиня».
Впродовж наступних десятиліть обидва Скнити, як і багато інших сусідніх сіл, були власністю панів Конецпольських. У 1690 році наші терени відійшли очільникові польського війська – гетьманові Станіславу Конецпольському. Незадовго до цієї маєткової трансакції з’явилося кілька господарських описів тутешніх населених пунктів. Один із них повідомляє про те, що у Великому Скниті (це, до речі, найраніший відомий нам випадок, коли село вже найменоване Великим Скнитом) на той час була церква, при якій жив священик. Разом із тим, у селі стояло ще десять шляхетських будинків. Із документа довідуємося, що тут був ставок і млинок при ньому. Окремо згадано ім’я мірошника Миська.
В тому ж господарському описі знаходимо інформацію і про Малий Скнит, котрий тут названий просто – Скнит. У селі проживало майже три десятки селянських родин та троє шляхтичів – Яцковський, Поровський та Чулайовський. Деякі селянські прізвиська характеризують рід занять їх носіїв: Мартин Ткач, Ілляш Швець, Роман Млинар, Дмитро Олійник. Поряд з іншими професіями згадується і дяк Грицько, який, напевне, служив у котрійсь із сусідніх церков (можливо, навіть у Великому Скниті). Низка прізвиськ вказує на те, що люди є прийшлими – Адам Мазур, Стратши та Іван Волошини, Лесько і два Анджеї Бойки, Олекса Чемерис. Завершується опис повідомленням про те, що в селі «ставків два і млинів бувало два. Ґрунтів, і сіножатей, і лісів достатньо».
До речі, практика найменування обох Скнитів не уствердилася й протягом наступного, XVIII століття. Так, в одному з податкових документів за 1765 рік, у порівнянні зі щойно згаданими випадками, вже знаходимо топоніми Великий Скнит («Snyt Wielki») та Малий Скнит («Snytek Maly»). Подібним чином села згадуються й у 1778 році – Скнит Великий і Скнит Малий. А ось у 1787 році формулювання суттєво змінюється – Скнит Малий так і залишається, натомість Великий – стає просто Скнитом. Цікаво, що наприкінці ХІХ та на початку ХХ століття в російськомовних варіантах топоніма вживалися назви «Большой Скнитъ» і «Великий Скнитъ».
* * *
Наступні десятиліття «біографії» обох Скнитів – Великого й Малого були тісно пов’язані з життєвим шляхом відомого роду шляхтичів, а згодом – князів Яблоновських. З часом Малий Скнит перейшов до рук уже відомого нам з Історичних перехресть роду Ленкевичів, власників Крупця. Останньою представницею роду в нашому краї стала Октавія з Ленкевичів, заміжня за Міхалом Валевським із Тучина й невдовзі розлучена. Окрім Малого Скнита вона володіла також містечком Гощею, а також Аннополем, Бочаницею, Досином, Нараївкою, Стриганами та іншими населеними пунктами. Після її смерті в 1881 році село набув невідомий на ім,я Савков.
Інший Скнит, Великий, князь Антоній Яблоновський у 1837 році продав російському полковникові Йосипові Гнатовичу Шумському. Відомо, що останній навчався в 2-му кадетському корпусі; на військовій службі перебував з 1810 року. Брав участь у Вітчизняній війні 1812 року, а також Перській (1826 – 1828) і Турецькій (1828 – 1829) війнах. З 1829 року він – у званні полковника. В 1831 році Йосип Шумський очолив оборону фортеці Внезапної. Відзначившись при її захисті, того ж року отримав орден св. Георгія 4-го ступеня.
Після Йосипа Гнатовича село успадкував його брат Марк. Відомо, що Марк Гнатович Шумський теж був полковником і в 1847 році також отримав орден св. Георгія 4-го ступеня. В 1880-х роках село, наскільки розуміємо, вже належало його синові, Маркові Марковичу Шумському, полковнику інженерних військ. Можливо, то дружина останнього, Шумська Глафира Василівна фігурує як власниця Великого Скнита на початку ХХ століття.
* * *
Як і вже відомі нам села Лисиче та Головлі, в першій половині ХІХ століття Малий Скнит лежав при поштовій дорозі, що вела з Острога до Звягля – теперішнього Новограда-Волинського. Наприкінці того ж століття Великий Скнит налічував 54 двори та понад півтисячі мешканців, тоді як Малий – 41 двір і трохи більше чотирьох сотень жителів. Адміністративно села підпорядковувалися відповідно Аннопільській та Довжанській волостям Острозького повіту. У Великому Скниті стояла дерев’яна церква в ім’я Св. апостола Івана Богослова, у Малому Скниті – храм на честь Вознесіння Господнього. До Великоскнитського православного приходу була приписана Нараївка, а до Малоскнитського – села Котівка і Красносілка. В обох приходах із 1884 року функціонували церковно-приходські школи. Священиками у згаданих храмах тоді були відповідно Пилип Степанович Денбковецький та Іоанн Гнатович Жолтовський.
Малоскнитські селяни займалися сільським господарством, а рівень їхньої заможності оцінювався як середній. Мешканці ж Великого Скнита були більш заможними. Вони також обробляли землю, засіваючи її переважно пшеницею та ячменем. Багатство лісових лук, сіножатей і пастівників дозволяли утримувати багато коней, великої та дрібної худоби, домашньої птиці. «Хати будують порядні, з ґанками та вікнами, що відчиняються». З інших джерел знаємо, що вже на початку ХХ століття у Великому Скниті функціонували продуктова крамниця Шльоми Гарца, водяний млин Д[авида?] Цитрина, а також прокатна станція сільськогосподарської техніки.
Тарас Вихованець
Фото: Великий та Малий Скнити на російській карті ХІХ ст; школа у Великому Скниту