Що потрібно знати про кір

В 2017-18 роках Україну сколихнув спалах кору – одного з найбільш заразних захворювань, відомих у світі. За інформацією Центру громадського здоров’я МОЗ України в 2018 році на кір захворіли 54 481 особа, в тому числі  34 дітей. У 2018 році кір забрав 16 життів.

За січень 2019 року в Україні вже захворіли 11 757 осіб, із них 6 881 дітей, померло від ускладнень кору 6 людей. В Хмельницькій області також спостерігається неблагополучна епідемічна ситуація по захворюваності на кір, де за 2018 рік захворіли 1 324 людини, а в січні поточного року - 1 058 осіб,  зареєстровано 1 летальний випадок мешканця Городоцького району.

В місті Нетішині в 2018 році зареєстрований 1 випадок кору, станом на 04.02.2019р в нашому місті захворіли на кір 5 осіб, із них 4 дітей, які відвідують організовані колективи (ДНЗ №9, НВК, ЗОШ №1).

Кір – небезпечне вірусне за­хворювання, що характер­изується загал­ьною інтоксикацією, запальними процесами зі сторони носоглотки, верхніх дихальних шляхів, слизових очей та характерною висипкою. Механізм переда­чі збудника ін­фек­ції – повітряно-крапельний.

Першою ознакою кору є значне підвищення температури, яке настає приблизно через 10-12 днів після інфікування і триває від 4 до 7 днів.

На цій початковій стадії можуть з'являтися нежить, кашель, почервоніння очей і сльозотеча, а також дрібні білі плями на внутрі­шній поверхні щік.

Через декілька днів з'являється висип, як правило, спочатку на обличчі та верхній частині шиї. Приблизно через 3 дні висип поширюється по всьому тілу, з'являється на руках і ногах. Він тримається 5-6 днів і потім зникає. В середньому, висип з'являється через 14 днів (від 7 до 18 днів) після впливу вірусу.

Вірус кору надзвичайно заразний, він швидко передається від хворої людини до здорової повітряно-крапельним шляхом, тобто під час вдихання найдрібніших крапель слизу, які потрапили в повітря при чханні, кашлі або розмові хворого.

Вірус кору може жити в повітрі та на поверхнях до двох годин після того, як хвора людина залишила приміщення.

Кір може призвести до інвалідності та смерті, тому якщо людина захворіла необхідно:

- терміново звернутися за медичною допомогою, не займатися самолікуванням;

- обмежити контакт з оточуючими до мінімуму;

- при кашлі, чханні прикривати рот і ніс носовою хустинкою або сервет­кою (бажано одноразовою);

- часто мити руки з милом;

- проводити провітрювання приміщення та вологе прибирання;

Єдиний надійний спосіб запобіг­ти кору – вакцинація. Саме завдяки вакцинації вдалося знизити захворюваність на кір у десятки разів. 2 дози вакцини формують імунітет, унаслідок чого ор­ганізм людини стає­ нечутливим до за­хворювання. Першу дозу вакцини проти кору, згідно з Національним календарем профі­лактичних щеплень, дитина отримує в 12 місяців, другу – в 6 років. Дорослим особам до 30-ти років щеплення проти кору проводяться за епідемічними показами.

Отож звертаюся до всіх категорій населення: якщо Ваша дитина не була щеплена від кору вчасно, потрібно звернутися до педіатра і отримати щеплення якомога швидше.

Підготувала завідувач

Нетішинським міськрайонним відділом ДУ «Хмельницький

обласний лабораторний Центр МОЗ України» Наталія Кравчук