УКРАЇНСЬКІ ГРОШІ НАРБУТА

Український художник-графік Георгій (Юрій) НАРБУТ (1886-1920) відомий як автор грошових знаків і поштових марок Української Народної Республіки.

Георгій Іванович НАРБУТ народився 9 березня 1886 р. на хуторі Нарбутівка (нині село Червоне Глухівського району Сумської області). Технікою володіння пером, шрифтовим мистецтвом оволодів самотужки, перемальовуючи зразки давньоруських шрифтів. Після закінчення гімназії в Глухові оселився в Петербурзі, де зблизився з майстрами популярного тоді художнього об’єднання «Мир искусства». Ранні твори НАРБУТА виконано під впливом визначного майстра книжкової графіки Івана БІЛІБІНА. Але, як визначав дослідник його творчості Платон БІЛЕЦЬКИЙ, НАРБУТ не став «маленьким БІЛІБІНИМ», знайшовши свій метод і неповторне обличчя.

Шлях до мистецтва майбутнього класика української графіки порівнюють із підготовкою середньовічних мініатюристів, які, не працюючи безпосередньо з натурою, переймали від своїх учителів цілий комплекс прийомів і головних графічних рецептів. З часом НАРБУТ став неперевершеним майстром шрифту.

Із Петербурга Георгій НАРБУТ щороку приїздить до батьків в Україну. Мандрує з друзями українськими містами та селами. Відома гравюра роботи НАРБУТА із зображенням Хрестовоздвиженської церкви, що на Карвасарах. Можна припустити, що саме в цей період свого життя художник побував у Кам’янці-Подільському, оглянув мури Старої фортеці.

Поїздка до Німеччини ознайомила молодого художника з творчістю ДЮРЕРА та надихнула на вивчення української книжкової графіки ХVII-ХVIII cт. У стилі останньої він виконав малюнки деяких гербів української шляхти й ескіз обкладинки та фронтиспіса до «Малоросійського гербовника» Владислава ЛУКОМСЬКОГО та Вадима МОДЗАЛЕВСЬКОГО.

1917 р. НАРБУТ повернувся з Петрограда до Києва. Розпочався новий етап його творчої діяльності.

Георгій НАРБУТ створив ескізи українських грошей номіналом 10, 100 і 500 гривень. Друкувалися во-ни в Берліні, звідки їх доставляли в Україну літаками.

Працюючи над малюнком першого українського грошового знака, Георгій Іванович не копіював наявних банкнот, а створив особливий глибоко національний малюнок у стилі українського бароко. Їх мистецьку вартість відзначали найкваліфікованіші майстри друкарства з Франції і Німеччини, тому нарбутівські банкноти можна вважати і художніми творами. В першій українській банкноті лише на одній зі сторін НАРБУТ використав 9 варіантів оригінального шрифту.

1919 р. уряд Директорії під натиском ворога переїхав з Києва до Кам’янця-Подільського, який став фактично столицею України. Керівництво Держбанку ухвалює друкувати в місті гроші. Друкарня розміщувалася в нинішнім будинку індустріального коледжу, Державна скарбниця - в будинку коледжу культури та мистецтв. 

 1919 р. в Кам’янці-Подільському було випущено в обіг так звані думські гроші, тобто місцева грошова одиниця, а також 100-гривнева банкнота за рисунком НАРБУТА, проект якої зроблено 1918 р. Найціннішою вважається ескіз Нарбутової банкноти номіналом 100 гривень, на якій зображено молоду українську селянку зі снопом пшениці та чоловіка у фартуху, що спирається на молот, - символ українського робітництва, в обрамленні вінка з квітів, плодів, овочів, пшениці. На зворотному боці - тризуб у лавровому вінку.

Усього в 1917-1920 рр. в обіг було випущено 24 види грошових знаків-карбованців, гривень і шагів. 12 з них друкувалися за проектами знаменитого художника Георгія НАРБУТА, чиє ім’я відоме далеко поза межами України.

Лілія ТРОЇЦЬКА, науковий працівник Кам’янець-Подільського історичного музею-заповідника.