З ІСТОРІЇ НЕТІШИНА І СТАРОГО КРИВИНА У XVI СТОЛІТТІ
Найдавніша писемна історія Нетішина та Старого Кривина сягає першої половини XVI ст. – часу, коли землі нашого краю ще входили до Великого князівства Литовського. Невдовзі вони стали частинкою новоутвореної держави – Речі Посполитої (1569) й територіально підпорядкувались Луцькому повіту у складі Волинського воєводства.
Достеменний час заснування обох поселень невідомий. Досі не потрапили до рук істориків і свідчення про людей, котрі стояли біля витоків цих древніх волинських сіл. Імовірним засновником чи першим поселенцем на місці майбутнього Нетішина вважають чоловіка із «некалендарним», незвичним для нас сьогодні ім’ям Нетіша. Кривин, за аналогією, швидше за все, завдячує своєю назвою якомусь Кривові (наймення, погодьмося, теж не з розряду поширених!), що, не виключено, доклався до появи цього села. Для порівняння пригадаймо Київ, Львів…
* * *
Перша писемна згадка про Старий Кривин (у той час просто – Кривин) міститься в судовому позові польського короля й великого князя литовського Сигізмунда І троцькому воєводичу, князю Іллі Костянтиновичу Острозькому у зв’язку зі збитками, які завдали слуги останнього в маєтках його троюрідного брата – князя Кузьми Івановича Заславського. 28 квітня 1534 р. монарх, перелічивши кривди, додав: «И к тому дей подданыи именя Твоей Милости Велбова, а Кривина у в озера его (кн. Заславського. – Т.В.) уступают ца, и рыбы на себе ловят, и по власным его рекам бобры бьют, а они дей перед тым жадного уступа не мевали…» - не мали на те ніякого права! Цей важливий для нас історичний документ опублікований у підготовленому Броніславом Ґорчаком третьому томі документального видання «Архів князів Санґушків у Славуті» (Львів, 1890).
Щонайменше від першої половини XVI-го й до середини XVII ст. Кривин входив до Острозької волості князів Острозьких й обіймав у ній статус замкового села – підпорядковувався замковій князівській адміністрації. В першій половині XVI ст. волость являла собою значний адміністративно-господарський комплекс із центром у місті Острозі. Вона складалася з 23 замкових, 12 – церковних (прибутки із них відходили на потреби церков і монастирів) та 28 боярських сіл, що перебували в «службовому» користуванні князівських слуг.
* * *
Приблизно в той самий час з’явилася й перша писемна згадка про одного з найближчих сусідів Кривина – село Нетішин. Після смерті вже відомого нам князя Іллі Острозького, яка трапилась 19 серпня 1539 р., між його вдовою, княгинею Беатою Острозькою та звідним братом, князем Василем-Костянтином і його матір’ю, княгинею Олександрою Слуцькою, розгорівся конфлікт за спадщину литовського гетьмана, князя Костянтина Івановича Острозького – батька обох братів. Вирішення справи розтягнулось у часі, аж нарешті 6 лютого 1542 р. в Острозі з’явився важливий документ, згідно з яким, у числі інших, Нетішин відійшов до суперниць Василя-Костянтина – Беати та її малолітньої доньки Гальшки.
Описані в цьому тексті події мають внутрішню хронологію. Відтак, під 30-м січня тут перелічено низку сіл, в тому числі й уперше згадано про Нетішин як поселення, що підпорядковувалось замковій князівській адміністрації (до речі, як і Кривин). Поряд із цими двома, замковими в Острозькій волості у той час були також: Межиріч, Боровиця, Розваж, Гільча, Хоняків, Глинники, Плужне, Новоставці, Бродів, Завидів, Гнійниця, Вельбівне, Борисів, Грозів, Баранячі голови, Клепачі, М’якоти волоські, Білотин волоський, Головлі та Плоска (деякі з них на сьогодні змінили назви).
На жаль, оригінал цього документа невідомий, а його суть знаємо з офіційного впису до книг польської королівської канцелярії – Коронної метрики, яка зберігається в Головному архіві давніх актів у Варшаві (Польща). Текст документу за копією з Коронної метрики опублікував острозький учений Віктор Атаманенко у книзі «Описи Острожчини другої половини XVI – першої половини XVII століття» (Київ; Острог; Нью Йорк, 2004).
Господарські перипетії, пов’язані з Нетішином, Кривином, а також іншими поселеннями закінчилися 12 травня того самого 1542 р. ще одним розподілом Острожчини – цього разу поміж матір’ю та донькою: третя частина, до якої потрапили Нетішин із Солов’єм, перейшла в довічне користування Беати, інші дві третини, в тому числі й Кривин, стали власністю Гальшки Іллівни. Однак, із огляду на неповноліття дівчинки маєтки їй так і не були передані, а їх опікункою й розпорядницею залишилась мати.
* * *
У XVI ст. нетішинці та кривинці господарювали «дворищами». Це означає, що вони послуговувалися комплексами угідь з орними землями, лісами, пасовищами, сіножатями тощо. Площі таких дворищ різнилися, але загалом бували доволі значними і для їх обробітку та використання потрібно було чимало робочих рук. Звичайно у користуванні селянських родин перебували менші наділи – половини та чверті дворищ, або ж узагалі невеличкі наділи – огороди. Згідно з податковим описом 1576 – 1577 рр., у Нетішині мешкало 8 півдворищних родин, 5 чвертьдворищних та 9 городників. У Кривині тоді ж згадано про 13 півдворищних господарств, 6 півдворищних родин «путних слуг» (доставляли князівські листи), 11 чвертьдворищних і 18 городників.
На відміну від багатьох інших волинських сіл, для Нетішина та Кривина історичні документи зберегли десятки імен і прізвиськ (прізвищ у теперішньому розумінні селяни тоді ще не мали) людей, що жили в другій половині XVI ст. Так, у першому з сіл проживали Лецко Ванкович; Гнат і Ілляшко Клишевичі; Іван і Яцина Павлюковичі; Павло, Андрій та Корній Жилчичі; Васько Тишкович; Сенько Седневич та ін. Серед кривинців згадуються Вашко Малеєвич, Богдан Матяня, Артюх Гаврилчич і його брат Онисько, Данило Михнович, Корній Спичич, троє Ченковичів – Тарас, Грицько й Сенько, Чмишковичі Гиря й Грицько, Герасимовичі Остап і Малиш та чимало інших.
Щоденним заняттям більшості нетішинців та кривинців у той час були сільськогосподарські роботи – обробіток ґрунту, сівба, догляд посадженого, збір врожаю. Однак, серед селян, згаданих в історичних документах, є й люди з чіткими вказівками на інший рід занять, як от: у Нетішині – Грицько коваль, а в Кривині – вже відомі нам «слуги путні», а також Грицько, Олешко та Івашина пташники. В останньому випадку, швидше за все, йдеться про мисливців, що полювали на птахів. Кілька прізвиськ у Кривині натякають на те, що їх носії прибули сюди з інших місць – «Ивашко з Ровковъ», «Ивашко Ледавский» і «Лобунска».
В 1570-х роках тутешні села зазнали татарського нападу. В податковому переліку населених пунктів Острожчини за 1576 – 1577 роки окремо вміщено список поселень, спустошених татарами. До нього потрапили сусіднє Кривину Колом’є, а також Білотин, Борисів, Плужне, М’якоти, Шекеринці, Вілія, Плоска, Сільце та ін. Сучасник тих подій Бартош Папроцький зазначив: «Такою того (1577. - Т.В.) року великою була шкода від поган для князя (Острозького. - Т.В.), що її важко було оцінити, понад двісті сіл у його володіннях було спалено». На щастя, і Нетішин, і Кривин ця татарська навала, здається, оминула, принаймні, не завдала їм суттєвої шкоди.
Невдовзі біографія наших населених пунктів перетнулась із долею слуги князя Василя-Костянтина Острозького – Олізара Васильовича Єрлича. За службу князь надав своєму слузі 500 золотих. Для набуття грошей Острозький дозволив Єрличеві «тримати» з метою прибутку маєток Колом’є та кілька селянських родин у Нетішині, Кривині та Вельбівному. Отже, як зазначається в документі: «Которые ж то подданые пан Колинскии (тобто, «Колимський», О. Єрлич. – Т.В.) до посесии и держаня своего взявши, на роботу им заказал» – доручив виконувати ті чи інші обов’язки. Передача маєтку й селян до рук Олізара Васильовича відбулась 1 лютого 1593 р.
* * *
У 1603 р. відбувся розподіл маєтків князя Василя-Костянтина Острозького та його дружини Софії Тарновської між їхніми синами – князями Олександром та Янушем Острозькими. Відповідно до дільчої угоди замкові села Нетішин і Кривин стали набутком молодшого з них – Олександра Васильовича, а згодом потрапили до рук його нащадків. Примітно, що в документі розподілу серед острозьких міщан фігурує чоловік, якого звали «Юско, син Нетошки». Не виключено, що це той Нетошко (Нетоша, Нетіша), який міг бути причетним до появи Нетішина і про якого ми згадували на початку.
Історія близьких сусідів, Нетішина і Кривина, тривала й далі, і про неї ми сподіваємось порозмовляти на наступних історичних перехрестях.
Тарас Вихованець