Шпаргалка для випускників-2010: нові правила в дії

Міністерство освіти  оприлюднило нові умови прийому абітурієнтів до вищих навчальних закладів. До чого готуватися і що треба знати вступникам наступного року?

У 2010-му для випускників шкіл буде важливим не тільки результат ЗНО, а й середній бал атестату. Складати доведеться не тільки українську мову та літературу, математику чи історію України. Майбутні магістри складатимуть обов’язкове тестування з іноземної мови, а пільговики більше не зможуть подавати документи до десятка ВНЗ одночасно.

Новим у вступній кампанії 2010 є також те, що в разі неучасті у зовнішньому оцінюванні за результатами вступних іспитів мають право вступати:

 - військові Збройних Сил України та інших законних військових формувань;

- службовці правоохоронних органів спецпризначення;

- службовці Держспецслужби транспорту;

- звільнені зі служби в рік вступу до ВНЗ;

- військовослужбовці, які служать за контрактом (на заочну форму);

- особи, які мають захворювання, що може бути перешкодою для проходження ЗНО.

Які документи потрібно подавати до приймальної комісії?

Список майже не зазнав змін: та сама медична довідка, ті самі сертифікати про проходже­ння ЗНО та атестати. Найважливіше, що треба знати вступникам з пільгових категорій - це те, що обирати ВНЗ треба ретельніше. Адже податися можна буде тільки до одного з них.

Як повідомлялось, абітурієнти, які мають пільги при вступі, повинні надати приймальній комісії оригінали шкільного атестату і сертифікату про результати зовнішнього оцінювання.

Обов’язковий список для всіх:

- документ про вже здобутий освітній рівень (атестат про повну загальну середню освіту або диплом) та додаток до нього (або завірені копії);

- медична довідка за формою 086-о або її копія;

- 6 фотокарток 3х4.

Додатково для вступників на базі повної загальної середньої освіти:

- сертифікат УЦОЯО за поточний рік з відповідного предмету, з балом не нижче 124, або його копія

Додатково для тих, хто претендує на пільги:

- сертифікат УЦОЯО за поточний рік з відповідного предмету, з балом не нижче 124, або його копія;

- оригінал документу, що засвідчує право на отримання пільг.

Що набрав - все моє

Майбутнім випускникам доведеться підтягти не тільки рівень знань з необхідних предметів, а й загальну успішність з інших дисциплін. Адже з 2010 року при вступі враховуватиметься ще й середній бал атестату.

Отож, конкурсний бал залежно від форми вступу до ВНЗ може складатися з:

- балів сертифікату ЗНО

- результату творчого конкурсу (для вступників у напрямках мистецтво, фізична культура та спорт, архітектура, журналістика)

- результату вступного екзамену (може проводитися для інвалідів І-ІІ групи, дітей-інвалідів та військових Збройних Сил України звільнених зі служби в рік вступу та військових-контрактників (на заочне відділення) та осіб з хворобами, які можуть стати перешкодою для проходження ЗНО)

- середнього балу шкільного атестату

Які предмети треба складати при вступі?

Окрім обов’язкових української мови та літератури, а також історії України чи математики, наступного року абітурієнти мають проходити випробування з іще одного предмету. Залежно від напрямку, який обрав випускник, правила вступу до конкретного ВНЗ мають визначати порядок та умови проходження випробування з третього предмету.

Вищі навчальні заклади України мають затвердити власні умови прийому до 1 листопада.

Коли подавати документи і чекати результатів?

Зміняться наступного року і строки прийому заяв і документів від абітурієнтів, конкурсного відбору та зарахування на навчання у ВНЗ.

Так, МОН повідомило, що ЗНО наступного року почнеться 1 червня і триватиме до 25-го.

Результати ЗНО оприлюднять 14 липня.

Прийом документів до приймальних комісій розпочнуться 15-го і завершаться 31 липня. Вступні іспити і творчі конкурси триватимуть у період з 23 по 31 липня.

Списки зарахованих будуть оприлюднені вищими навчальними закладами протягом серпня 2010 року.

При цьому у вступників, які проходили ЗНО і не пройшли до ВНЗ за конкурсом, є шанс бути зарахованим після 10 вересня. Саме тоді університети повинні відрахувати з ВНЗ тих студентів, які не приступили до навчання протягом 10 днів від дня їх початку. У такому разі може проводитися додаткове зарахування за конкурсом.

Якщо випускника прийняли одразу до кількох закладів, визначитися із одним потрібно буде за п’ять днів.

Як виглядатиме рейтинговий список вступників?

Його будуватимуть за кількістю балів від більшого до меншого. При цьому враховуватимуть  право на першочергове зарахування при однакових конкурсних балах.

ВНЗ складатимуть списки за категоріями. Будувати їх будуть у такій послідовності:

- особи, які мають право на зарахування поза конкурсом;

- особи, рекомендовані до зарахування за результатами співбесіди;

- особи, які досягли визначних успіхів у вивченні профільних предметів;

До рейтингового списку не включатимуть осіб, рекомендованих до зарахування на місця цільового прийому.

Що із цільовим прийомом?

Потерпілих від Чорнобильської катастрофи, які проживають на територіях радіоактивного забруднення та направлених на навчання згідно з планом цільової підготовки або договорами з підприємствами, зараховуватимуть поза конкурсом. Необхідна умова - подання сертифікатів УЦОЯО з кількістю балів не нижче встановленого правилами прийому до ВНЗ рівня.

На зарахування поза конкурсом також претендують ті, хто отримає направлення на навчання відповідно до постанови Кабміну «Про підготовку фахівців для роботи в сільській місцевості».

За направленнями зараховуватимуть до військових ВНЗ і військовослужбовців та випускників військових навчальних закладів.

Тим, хто вступає на умовах цільового прийому, потрібно буде з рештою документів подати направлення, видане відповідними органами освіти.

Від загального числа бюджетних місць абітурієнти із направленням зможуть зайняти таку максимальну кількість:

75% обсягів державного замовлення - для вищих навчальних сільськогосподарських закладів;

50% - для вищих педагогічних та вищих навчальних закладів залізничного транспорту, митної служби;

25% - для інших ВНЗ.

Особи, які не зараховані на цільові місця за окремим конкурсом, зможуть взяти участь у конкурсі на загальних засадах.

Пільговикам дорогу

Наступного року за вимогою Асоціації ректорів буде відмінено пільги для випускників Малої академії наук. Також, інваліди 1-2 групи та діти-інваліди мають складати вступні іспити або проходити ЗНО.

Отож, на зарахування поза конкурсом можуть сподіватися:

- особи, яким відповідно до Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» надане таке право;

- діти-сироти та діти, позбавлені батьківського піклування, а також особи з їх числа віком від 18 до 23 років відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 05.04.94 № 226 «Про поліпшення виховання, навчання, соціального захисту та матеріального забезпечення дітей-сиріт і дітей, позбавлених батьківського піклування» (зі змінами);

- інваліди I та II груп та діти-інваліди віком до 18 років, яким не протипоказане навчання за обраним напрямом (спеціальністю), відповідно до Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні»;

- особи, яким відповідно до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» надане таке право;

- діти, чиї батьки загинули або стали інвалідами на вугледобувних підприємствах, при вступі на навчання за гірничими спеціальностями відповідно до Указу Президента України від 19.05.99 № 524 «Про державну допомогу дітям, які вчаться за гірничими спеціальностями і чиї батьки загинули або стали інвалідами на вугледобувних підприємствах»;

- діти військовослужбовців Збройних Сил України, інших військових формувань, працівників правоохоронних органів, які загинули під час виконання службових обов’язків, відповідно до Указу Президента України від 21.02.2002 № 157 «Про додаткові заходи щодо посилення турботи про захисників Вітчизни, їх правового і соціального захисту, поліпшення військово-патріотичного виховання молоді»;

- члени сімей шахтарів та гірничорятувальників, які загинули внаслідок аварії на орендному підприємстві «Шахта імені О.Ф. Засядька», згідно з додатком 6 до постанови Кабінету Міністрів України від 09.01.2008 № 6 «Деякі питання соціального захисту членів сімей загиблих шахтарів та гірничорятувальників»;

- особи, яким відповідно до Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» надане таке право.

Абітурієнти, що належать до цих категорій, можуть бути зараховані поза конкурсом лише на основі поданого оригіналу сертифікату УЦОЯО за поточний рік з балом не нижче 124, а також інших документів, що підтверджують право на пільгу.