Безпосереднє знайомство з виробництвом
Краще раз побачити, ніж сто раз почути. Саме такий принцип роботи з громадськістю практикують на Хмельницькій АЕС. Станція традиційно демонструє свою відкритість не тільки для пересічних громадян, які мешкають у зоні спостереження, а й для широкого загалу представників урядових структур, територіальних громад та учнів, студентів, що цікавляться сучасним станом національної енергетичної сфери.
Більшість студентів Вінницького національного університету вперше відвідала Хмельницьку АЕС в ході екскурсійної програми. Саме це підігріло їх цікавість.
Перше знайомство із енергетичним об’єктом розпочалось відвідинами навчально-тренувального центру, в якому передбачена підготовка оперативного персоналу за різними напрямками, зокрема - експлуатація електрообладнання.
Під час розробки плану екскурсії студентів з Вінниці інформаційний центр Хмельницької АЕС врахував побажання викладачів університету надати якомога більше інформації про обслуговування складних електричних схем.
У приміщені центрального щита управління зосереджені основні засоби контролю і управління, за якими слідкує оперативний персонал. Екскурсанти мали можливість побачили щити і пульти управління, щити автоматики і телемеханіки, релейних захистів, сигналізації, тощо.
Про значення центрального щита управління в роботі електростанції розповів начальник зміни електроцеху Андрій Тонкий. Коли у гостей виникали запитання щодо особливостей експлуатації станційного обладнання, оперативник давав лаконічні та аргументовані відповіді. Як було зазначено колегами Андрія Тонкого, випускнику вузу потрібно п’ятнадцять років ретельної праці, щоб здобути право на управління та контролювання електричного господарства енергетичного об’єкта.
Про специфіку виробництва електроенергії на Хмельницькій АЕС екскурсанти одержали інформацію під час відвідин машзалу другого енергоблока. Їм було незвично перебувати у такій шумовій обстановці, але працівники електростанції запевнили, що оперативний персонал у подібному середовищі буває лише у ході контролю за діючим обладнанням, а вся необхідна інформація відображається на моніторах і приладах, за якими здійснюється ретельний контроль на центральному та блочному щитах управління.
Багато корисної інформації Андрій Тонкий повідав студентам під час відвідин приміщення акумуляторної батареї, яка використовується для автоматичного живлення приладів і систем на випадок втрати основного електропостачання захисту і управління систем безпеки. У самому приміщенні знаходиться 105 акумуляторних елементів.
Згідно із програмою перебування студентів Вінницького національного університету ознайомили із робочими та резервними трансформаторами власних потреб, відкритим розподільчим пристроєм 750/330 Кв.
У ході спілкування начальника зміни електроцеху із викладачами вузу прозвучала інформація, що майже половина працівників електроцеху, які займаються експлуатацію електрообладнання чи виконують обов’язки оперативного персоналу, є випускниками саме Вінницького національного технічного університету. Це й стало приводом для розмови з очільником студентів, викладачем кафедри електричних станцій та систем Святославом Вишневським.
- Мені приємно констатувати, - ділиться враженнями гість, - що склалась позитивна традиція співпраці нашого вузу та Хмельницької АЕС. Принаймні раз в рік ми маємо можливість студентів старших курсів познайомити з роботою ядерних енергоблоків та іншого обладнання. Дуже часто такі відвідини служать орієнтацією нашим вихованцям щодо вибору напрямку переддипломної практики.
- Про ваших випускників ви почули гарні відгуки.
- Викладачам треба цим пишатись. Ми завжди орієнтуємо наших випускників, що на виробництві їх оцінюватимуть не тільки за ґрунтовними теоретичними знаннями, а й вмінням швидко адаптуватись до виконання виробничих завдань. Відтак значення подібних екскурсій важко переоцінити.
- Святославе Яновичу, які стратегічні завдання ставить перед собою кафедра, котру ви представляєте?
- Зусилля кафедри спрямовані на підбір найбільш обдарованої молоді, спроможної здобути високий рівень підготовки. Формування контингенту майбутніх студентів починається задовго до вступних іспитів і є постійною турботою всього колективу кафедри. Ми займаємось профорієнтаційною роботою в школах Вінниці та області. Тепер випала нагода презентувати наш заклад у Нетішині. На різних кафедрах вузу є чимало студентів саме із цього міста. Хочу наголосити, що спеціальності, які набувають наші вихованці, сьогодні є конкурентоздатними на ринку праці. Майже вісімдесят відсотків випускників стають членами колективів енергетичної галузі нашої держави.
Олександр Шустерук
Фото автора