Дієвість громади – передумова прогресу
На пострадянському просторі прийнято вважати «нормальною країною» ту, яка має стабільну, сильну вертикаль влади. При цьому мало беруться до уваги показники ефективності економіки, не враховується прогресивний поступ інших суспільств. Всі спонукання до дії мають забезпечуватися «згори» - президентом, прем’єром, депутатами… І в цьому полягає небезпечне відхилення нашої свідомості. Активна громада має бути тією рушійною силою, що зможе подолати стару, неповоротку, але живучу систему.
Невдоволення владою, скандали в парламенті, боротьба в Кабінеті міністрів, протистояння політичних партій, викриття, відставки, звільнення, війна компроматів – ми живемо в життєздатній країні! Це ознака того, що нам щось не до вподоби, і ми хочемо щось змінювати.
Демократична країна - це та, яка живе в умовах перманентної (постійно триваючої) політичної кризи, економічних змін. Справжня, класична політика - це конкуренція різних бачень майбутнього, це служіння народу. Вона зобов’язана бути в постійному русі - тільки це захищає її від стагнації. Те ж саме стосується різного роду громадських організацій, благодійних фондів, товариств та інших структур, які покликані служити громаді.
Нормальна країна та, в якій кумир здатний викликати розчарування, де немає раз і назавжди затверджених довічних квот. Будь-який політик має бути адекватним викликам - і тоді його політичне життя триватиме. Або він перестає відчувати час і епоху – і стає непотрібним суспільству.
Основна функція влади - служіння народу, а не володарювання. Можновладці мусять пам’ятати, що вони одержують владу на користь людини. Вибираючи політиків, ми маємо зважати на те, чого вони прагнуть – панувати чи служити. Справжня влада обмежена засадами моралі, культури, Божого закону. Кожен вміє і може так-сяк малювати, співати, проте далеко не кожен спроможний стати художником, співаком… В ідеалі, держслужбовці і політики – це категорія людей, які мають мудрість чинити справедливо. За будь-яких обставин необхідно діяти, робити справу професійно і якісно. Пекарю – пекти хліб, лікарю – лікувати, політику – формувати план на майбутнє, виходячи із актуальної ситуації в суспільстві.
Різного роду революції, перевороти та війни – зло. Однак, подекуди лише різке загострення хвороби примушує людину звернути увагу на власне здоров’я. Задля подальшого життя ми погоджуємося на оперативне втручання, що в кінцевому результаті сприяє відновленню життєвих сил. Так само винятково від громади, її пильності, уміння зорієнтуватися залежить розвиток держави у прогресивному напрямку.
Політична система - організм, який постійно оновлюється і модифікується. Правоохоронна система виконує роль противірусного засобу, Національний банк, міністерства економіки, фінансів виступають в ролі жаропонижувального. Сам по собі процес перманентних змін - свідчення того, що пацієнт живий.
Засоби масової інформації мали би бути термометром, показником загальної температури суспільства. Але не так все просто – інформпростір держави належить олігархічним структурам. Українські новини можуть здатися трилером. Правильно це чи ні, добре чи погано – однозначної відповіді не існує. З одного боку, в суспільстві вистачає негативу – тому інформування мало би бути зорієнтоване на більш позитивні речі в державі. З іншого боку - висвітлення позитивів приспало би громаду. Відтак ЗМІ покликані об’єктивно відображати те, що відбувається в усіх куточках країни, чим живуть різні верстви населення, інформувати про стан, у якому знаходиться держава. Громадяни в такій ситуації мали би бути більш активними учасниками всіх без винятку процесів зародження нової нації та держави. По один бік - стара команда, по інший - запит на зміни. Те, що в точці перетину цих двох різноспрямованих векторів виникають конфлікти, - природно. Навіть після того, як будуть зняті з порядку денного найнасущніші питання на зразок Донбасу і Криму, реформ і корупції - це зовсім не означає, що політичний процес перестане бути кризовим за своєю суттю. Дострокові вибори, формування і руйнування коаліцій, призначення і зняття чиновників - це норма, а не девіація. Ми всеодно сперечатимемося про те, якою має бути внутрішня політика: лівою або правою, самостійною чи узалежненою. Ми продовжимо сперечатися про ступінь свободи для бізнесу, про повноваження влади, про розподіл бюджету, про податки і пенсії.
Ми маємо будувати нове. Дуже багато людей просто чекають замість того, щоб працювати. Мусимо діяти. Сходити на вибори, постояти на майдані – цього недостатньо аби змінити заскорузлу систему. Виключно формування активної громади примусить систему працювати на благо громади. Кожен має усвідомити свою унікальну роль у формуванні нової держави, створенні громади і відстоюванні власних прав та інтересів.
В Україні почалося формування громадянського суспільства. Зокрема, в Нетішині, люди об’єднуються в різні організаційні структури. Переважна більшість громадян «активно підтримує» зміни, пасивно сидячи на дивані в затишному помешканні. Людина за природою своєю істота егоїстична, лінива і заздрісна. При цьому нам, як і більшості істот на землі, притаманний стадний інстинкт – ми готові йти за більшістю. Саме цей феномен людського суспільства необхідно використати на користь. Необхідно сформувати дієву та ефективну більшість.
Хоча ми усі різні, бачимо навколишній світ кожен по-своєму, - всі хочемо злагоди та добробуту. Життя в одній державі, крім спільної мети, не знімає внутрішніх протиріч: «бюджетники» переймаються одними проблемами, підприємці іншими, водії голосуватимуть за дороги, а велосипедисти - за велосмуги. Нам всім необхідно домовлятися. Розчаровуватися на половині шляху – це явна поразка. У найбільш важкий момент не можна відступати, а треба зробити ще, принаймні, декілька кроків вперед.
А якщо ми втомлюємося від усього цього, то варто пам’ятати одну річ: життя стає набагато простішим у той момент, коли ти розумієш, що простим воно ніколи не було і не буде. Кожна епоха унікальна, кожне покоління несе свій хрест, кожне суспільство розвивається по-своєму і за власними правилами.
Олександр Третяк