Згуртований колектив однодумцiв
З начальником хімічного цеху М.В. Замфіракі ми зустрілися в переддень професійного свята хіміків. А ще в підрозділі готувалися до відзначення 30-річчя цеху, випало стати свідком розгляду цього питання на засіданні цехового комітету. Відразу впало у вічі, що профспілкові активісти не просто генерують ідеї, а й самі зголошуються їх реалізовувати. У розмові звучали цікаві думки щодо проведення урочистих зборів, запланованих на 4 червня у станційному конференц-залі. Думаю, все у хіміків вийде організовано і пристойно, як це бувало багато років поспіль.
Незважаючи на солідний, як для виробничого підрозділу вік, тут і досі залишилося багато людей, котрі були безпосередніми свідками і учасниками становлення колективу, його професійного зростання, творцями історії, яка вже вимірюється трьома десятиліттями. Історії, яка переповідається старшими молодшим, яка вимірюється конкретними справами, збережена у фотознімках і замітках у цехових стінгазетах. Їх в архіві хімцеху сила-силенна, адже перші стіннівки з’явилися невдовзі після створення цеху.
Найбільша зміна
Цікаво, з жартівливими нотками в голосі, інтерпретує події тридцятилітньої давнини, пов’язуючи їх зі своїм особистим, молодий начальник зміни хімцеху Володимир Гудзь.
- Наказ про створення нашого підрозділу датується 30 квітня 1985 року, перше розпорядження по цеху було видане 13 травня того ж року, саме тоді я й народився, - каже сміючись. – Так що не випадково я в хімцеху працюю.
Прийшов сюди у 2008 році, маючи диплом про вищу освіту за спеціальністю «атомна енергетика». Каже, що сподобалося відразу, адже потрапив у «дуже дружелюбний, хороший, теплий колектив». Починав свій трудовий шлях з оператора установки центрифугування. Потроху набирався досвіду, практичних навиків, зростав як фахівець. Вже два роки, як ровесник підрозділу очолює зміну хімцеху. Микола Васильович Замфіракі називає його перспективним і надзвичайно добросовісним. У підпорядкуванні Володимира Віталійовича 13 робочих місць, розосереджених на доволі великій території проммайданчика. Аби скоординувати дії персоналу, потрібен великий обсяг знань, уміння і професіоналізму, усе це, за словами начальника хімцеху, властиве його молодому колезі. Той гордиться, що очолює найбільшу з-поміж усіх цехів зміну, яка налічує 23 працівники.
Розмовляли ми з Володимиром у приміщенні, де знаходиться щит хімічного водоочищення. Саме тут у 1985 році були вироблені перші кубометри знесоленої води необхідної для надійної роботи станційного обладнання. І хоч устаткування, на якому доводять воду з озера, що біля навчально-тренувального центру, до необхідних кондицій відпрацювало свій ресурс, на якості води це не позначається. Наразі проходять процедуру продовження термінів експлуатації ввіреного обладнання, у перспективі сподіваються, що й у них пройде реконструкція така ж, як на Южно-Українській АЕС, - за сучасними мірками, де всі процеси автоматизовані.
І найбільша лаборатораторія
Крім того, що у хімцеху найбільша зміна, мають вони так само найбільшу на станції лабораторію. Йдеться про водно-хімічну лабораторію, яка має у своєму складі 4 функціональні групи: група І контуру, група ІІ контуру, газо-масляна група і група корозії та фільтруючих матеріалів. Другий рік очолює лабораторію після виходу на заслужений відпочинок О.С.Козар Микола Машук.
- Загалом у лабораторії працює 27 чоловік, - розповідає він. – Роботи досить багато і вона доволі цікава, адже ми співпрацюємо з усіма основними підрозділами, маємо в своєму багажі не один рік хороших стосунків і плідної співпраці. Хороший у нас колектив, є на кого покластися.
Ми побували у кожній з чотирьох груп і вислухали їх представників. Інженер групи корозії і фільтруючих матеріалів Микита Комаров прийшов на станцію нещодавно після навчання у Севастопольському національному університеті ядерної енергії і промисловості, працює за спеціальністю. Задоволений роботою в хімцеху, його група відслідковує корозійний стан всього тепломеханічного обладнання станції, видаючи за результатами аналізу відповідні протоколи, які лягають в основу пакету документів на продовження ресурсу того чи іншого обладнання. Це надто відповідальна ділянка роботи.
На відміну від Микити провідний інженер групи першого контуру ВХЛ Рузіна Труфанова має набагато більший трудовий стаж у хімцеху. Приїхала у Нетішин після закінчення Московського енергетичного інституту, як молодий спеціаліст, у 1989 році. Поруч з нею інші колеги, які в цеху з перших днів. Живуть, як одна сім’я, на виробництві і поза ним, підтримуючи один одного у радості і скруті. Сама Рузіна Халітівна активна у громадському житті, вона член комісії профкому по роботі з дітьми і шефській роботі. Разом з іншими профспілковими активістами часто відвідує мешканців Кривинського закладу для літніх людей та Берездівської школи-інтернат.
- Працювати з людьми подобається, ніхто цього мені не нав’язує. Просто, це стиль життя, - пояснює.
Сімнадцять років на ХАЕС працює інженер газо-масляної лабораторії З.О. Дзядович. Група займається хімічним контролем газових і масло систем станції, робить вхідний контроль масел і дизельного палива, виконує хроматографічний контроль масел і газів. На основі аналізів, зроблених персоналом групи, експлуатаційники визначають подальшу придатність масел для надійної роботи обладнання.
Широкий спектр діяльності і у групи другого контуру, про неї повідала нам інженер Тетяна Федорчук. Персонал аналізує і здійснює хімічний контроль всіх технологічних середовищ ІІ контуру: конденсату, живильної води, пари. В числі об’єктів, де лаборанти на початку робочого дня відбирають проби для проведення хімічного контролю, установки хімводоочищення, пуско-резервна котельня, очисні споруди промислового майданчика ХАЕС, резервна дизельна електростанція тощо.
Даючи оцінку очолюваному колективу, М.В.Замфіракі називає його згуртованим, творчим, професійним, відповідальним. Цех працює стабільно, жодних зривів виробничих завдань з вини персоналу не було. Кожен на своєму робочому місці виконує покладені на нього функції на совість, розуміючи, що від цього в кінцевому результаті залежить безпека наших енергоблоків. З любов’ю говорить про людей, з якими пліч-о-пліч пройшли великий трудовий шлях, зауважуючи, що в їх колективі не може працювати тільки лінивий. Хто з лінощами не дружить, знайде себе.
- Як зарекомендували себе наші колишні колеги із телестудії Тетяна Тарасюк і Олександр Малярчук?
- Жодних претензій до них немає, адаптувалися, справляються зі своїм колом обов’язків.
2015 рік у хімцеху багатий на ювілеї. Із повної тридцятки діяльності підрозділу вже двадцять, як його очолює Микола Васильович. А наступного дня після нашої зустрічі він святкував свій особистий поважний ювілей, і ми приєднуємося до щирих вітань колег. Вони напрочуд тепло, не ради протоколу, говорять про свого керівника, про колектив загалом. Переважають у ньому жінки, їх 118, чоловіків вісім десятків. Співрозмовники, особливо з числа представників молодої генерації, зауважують, що жінки у багатьох випадках виконують чоловічу роботу. Якісно, достойно, без нарікань на складнощі. І дружелюбну атмосферу в колективі ставлять їм у заслугу.
Своє професійне свято хіміки зустрічають у доброму настрої, шлють вітання не тільки колегам по цеху, а й персоналу інших підрозділів, з якими тісно співпрацюють.
Ольга Сокол
Фото з архіву редакції
Сторінки історії виникнення хімічного цеху
З0 квітня 1985 року директором споруджуваної Хмельницької АЕС О.І.Троценком підписаний Наказ №167 про створення хімічного цеху.
Цех розташовувався в «югославському» будиночку біля ПРК (пуско-резервної котельні).
Формування цеху йшло важко через брак кваліфікованих фахівців. Першими працівниками, які прибули в цех, ставали випускники місцевого СПТУ №23 - апаратники, лаборанти, оператори.
13 травня 1985 року написано перше розпорядження по хімічному цеху: «У зв’язку з організацією хімічного цеху згідно з Наказом №167 від 30.04.1985 року ХАЕС:
1. Підпорядкувати персонал зміни і ремонтний персонал старшому інженеру цеху В. О. Гордієнко і начальнику зміни С. А. Симоновій.
2. Підпорядкувати персонал експрес-лабораторії старшому інженеру хімлабораторії Л. І. Трубніковій та інженеру Н. В. Бессараб».
Саме вони були першими працівниками цеху під керівництвом начальника М. С. Круголова.
1 липня 1985 року введено посаду заступника начальника ХЦ, на яку призначений В.П. Підберезний.
Перше приміщення масляної лабораторії знаходилось в будІвлі ПРК.
10 вересня 1985 року в цеху проведено перші комсомольські, а 11 вересня перші профспілкові збори. У жовтні цього ж року народився гімн цеху. Текст складали колективно. Вперше він був виконаний у листопаді 1985 року учасниками художньої самодіяльності цеху. Багато учасників художньої самодіяльності до сьогодні працюють в цеху.
12 грудня 1985 року отримано перші кубометри хімзнесоленої води. Тільки тепер в колективі усвідомили, що атомна станція починається з води. У цеху панував гарний трудовий настрій, формувався колектив, який прагнув працювати та приносити користь. На високому рівні було організоване технічне навчання. Цим постійно і з високою відповідальністю займалися Н. К. Бурмістрова та кандидат хімічних наук Л.О.Цурік. Як результат - лаборанти та апаратники були дуже добре підготовтені.
У грудні 1985 року була створена ВХЛ (водно-хімічна лабораторія), її очолила Н.К. Бурмістрова, а 22 грудня колектив хімічного цеху відсвяткував День енергетика. У приміщенні лабораторії було організовано святковий вечір, на який запросили підшефний 9-А клас середньої школи № 2. Там відбулося посвячення учнів у енергетики, конкурс кулінарів, концерт учасників цехової художньої самодіяльності.
З березня 1986 року оперативний персонал цеху почав працювати по змінах. Перший запис в оперативному журналі виконано зміною «Г».
Від компетентності фахівців хімічного цеху залежить ефективність роботи численних систем не лише хімічного цеху, а й реакторного, турбінного, електричного та інших підрозділів. Цех працює стабільно, продуктивно і злагоджено.