На подвір’ї приватного господарства у селі Cтарий Rривин росте могутній дуб

Щоб обійняти його, знадобиться кілька дужих чоловіків, а в тіні його розлогої крони зможе відпочити з десяток охочих. 

Хто і коли посадив цього велетня, у селі не знають. Розповідають лишень легенду, що саджали алею молодих дерев вздовж дороги від Острога до Славути, якою мала їхати імператриця Катерина. Однак насправді вік дерева значно більший: у книзі “500 видатних дерев України” йдеться, що йому близько 600 років. Обхват дерева – 6,3 метри, висота – 30 метрів.

“Восени все подвір’я засипане жолудями, сусіди розбирають на корм свиням”, - каже Володимир Грубой, на обійсті якого росте дуб.

Чоловік розповідає, що хату під дубом збудував його прадід. Старенька будівля і досі стоїть тут. А неподалік виріс новий будинок пана Володимира.

“Тут жили мої батьки, і я ви­рі­шив біля дерева залишитися, – каже він. – У дитинстві на дерево ми не лазили, боялися. А в молодості цілувалися тут, від дощу ховалися... І зараз іноді підійду до дуба, обійму його, він такий могутній і вічний, хочеться собі взяти трохи тієї сили”.

У 1960-х роках, як розповідає господар, у дуб вдарила кульова блискавка. Однак дерево залишилося неушкодженим. І досі воно стоїть здорове і міцне, немов символ життя.

Парк Яблоновських був окрасою волині

Село пишається не лише природною пам’яткою, а й архітектурною – красивим дерев’яним храмом. Воскресенська церква була збудована у 1763 році і належала греко-католикам. Місце для церкви власники села Яблоновські обрали вдало: вона стоїть на пагорбі біля в’їзду у село і досі є окрасою Старого Кривина.

До речі, церква – це не єдиний слід, який залишили по со­бі Яблонов­ські у селі. Кривин відійшов до цього роду у XVII столітті. За місцевою легендою, відомий представник цього роду, гетьман Станіслав Яблоновський вирішив покращити місцевість, змушуючи турецьких бранців копати навколо замкового дитинця канали. Гетьману приписують також розбивку парку. А на початку ХІХ століття, за часів князя і сенатора Максиміліана Яблоновського, Кривин славився своїм парком на всю Польщу.

Плануванням парку займався відомий майстер ландшафтної архітектури того часу Діонісій Міклер. Він так вдало підібрав дерева і рослини, що зумів перетворити пласку ділянку з пісковим ґрунтом на дуже мальовничий куточок. Міклер так прив’язався до Кривина, що на старості і сам оселився тут.

Зараз від парку залишилися старі дерева, які ростуть хаотично, хоч ще кілька десятиліть тому тут квітнули троянди, й алеї парку були вимощені бруківкою.

Також збереглися рештки маєт­ку: старий міст через рів, в’їзна брама та будинок, у якому жила панська челядь (зараз тут будинок-інтернат для людей похилого віку й інвалідів).

Хоч рів, яким був оточений маєток, зберігся частково, але розміри його вражають і досі. Одна його частина пересохла, інша ж досі глибока, через неї перекинуто кілька містків, у тому числі один старовинний. Місцеві жителі розповідають, що дно рову вистелене цінними породами дуба, а під ним приховані панські скарби...

Ксенія Жужа

 Фото  автора