На тiй вiйнi, що в пам’ятi навiки
Минуло сімдесят років після найбільшого лихоліття в історії людства. Охопивши близько 80 відсотків населення світу та 61 державу, війна нанесла колосальні збитки економікам, принесла горе і страждання мільйонам родин.
Військові витрати та збитки склали 4 трильйони доларів США. Матеріальні витрати досягли 60-70 % національного доходу учасників війни. Війна спричинила колосальні руйнування, знищення десятків тисяч міст і сіл, незліченні біди десятків мільйонів людей.
На території України німці спалили разом із мешканцями 250 сіл. У 230 концтаборах і гетто, а також в інших місцях масового знищення від рук нацистів загинуло 5,5 млн осіб. Близько 2,5 млн полягло на фронтах. З 2,8 млн осіб, яких гітлерівці вивезли до Німеччини з СРСР для роботи на промислових підприємствах і в сільському господарстві, близько 2,4 млн були з України.
З 4 липня 1941 року по 18 січня 1944-го хазяйнували у Нетішині фашисти.
Нетішин та Солов’є протягом 1941-1945 років відправили на фронти 517 громадян, з яких не повернувся до мирного життя 321 житель. У лавах народних месників було 140 мешканців цих сіл. Знаменита стоянка біля «Лисячої гори», здається, до сьогодні пам’ятає відважних партизанів. 948 бойових та диверсійних операцій провели народні месники Славутчини. Пущено під укіс 287 ворожих ешелонів, знищено чималу кількість техніки і живої сили супротивника…
Нині в місті проживають 15 інвалідів Великої Вітчизняної війни, які брали безпосередню участь у фронтових операціях, та 10 осіб зі статусом прирівняних до учасників бойових дій.
Урочистості з нагоди 70-річчя Великої Перемоги у Нетішині розпочались 6 травня, коли останнім з числа живих ветеранів були вручені грамоти, творчі колективи подарували музичні вітання. До урочистої дати одноразову грошову допомогу з державного бюджету отримали 550 чоловік на загальну суму 396,5 тис. гривень, з міського бюджету – 94 особи з числа ветеранів війни на суму 18 тис. 800 гривень. Ще 30 ветеранів війни отримали продуктові набори на загальну суму 7 тис. 650 гривень.
9 травня за традицією колона нетішинців рушила до пам’ятника загиблим, аби вшанувати пам’ять героїв. Під час мітингу-реквієму з 70-ю річницею Перемоги присутніх вітали міський голова Олександр Супрунюк, генеральний директор ВП «Хмельницька АЕС» Микола Панащенко, голова правління ПАТ «УБ ХАЕС» Дмитро Оцабрика, голова міської організації ветеранів Петро Шелепало, фронтовик Дмитро Мельник.
Хвилиною мовчання вшанували односельців і усіх, хто кував перемогу. Прозвучав військовий салют. Фронтові пісні виконали учасники вокальної студії «Камелія».
Віддання заслуженої шани загиблим продовжилося покладанням квітів до пам’ятної дошки Герою Радянського Союзу Дікалову Степану Івановичу, до могил воїнів, які полягли в боях, та жертв війни, а також до пам’ятника на місці партизанської стоянки «Лисяча гора».
Пам’ять нетлінна, герої завжди поруч з нами.
Фото Віктора Гусарова