Реалізовані ідеї допомагають атомникам
Тридцять років тому на Хмельницькій АЕС організовано конструкторсько-технологічний відділ.
Працівників, які задіяні у виробництві електроенергії на ядерних установках, прийнято називати атомниками. Це слово об’єднує представників різних професій. В їх числі конструктори, технологи. Досвід засвідчує, що серед сотні кваліфікованих інженерів знайдуться одиниці, що можуть запропонувати власне бачення технологічної проблеми, шляхи її вирішення. Саме з людей такого складу мислення підібрано колектив конструкторсько-технологічного відділу Хмельницької АЕС. Він не надто чисельний - двадцять два фахівці, але без їх участі важко уявити стабільну роботу обладнання ХАЕС, проведення ремонтних кампаній, ліквідацію технологічних огріхів на агрегатах та пристроях.
Підрозділ складається з двох груп - конструкторської та технологічної, їх діяльність регламентована низкою функцій, серед яких пріоритетні - розробка проектної, конструкторської і технологічної документації. Це необхідно здійснювати принаймні при виконанні ремонтних робіт, розробці конструкторської документації на виготовлення нестандартного обладнання, пристроїв для механізації і автоматизації потенційно небезпечних робіт. Конструктори, технологи беруть участь в аналізі причин виходу з ладу вузлів, деталей, елементів обладнання і трубопроводів, здійснюють авторський контроль за дотриманням технічної дисципліни при виконанні ремонтних робіт на основі технологічної документації. Перелік основних завдань і обов’язків досить широкий.
Протягом трьох десятиліть працівникам конструкторсько-технологічного відділу довелось брати участь у вирішенні різних технічних проблем, що сприяло покращенню технологічних процесів. Його працівники, як реліквію, зберігають альбоми з документацією, в яких засвідчені майже всі їх роботи. Спеціалісти підрозділу займались розробкою платформи для перевезення імітаторів теплових збірок. Такі платформи проектує “Атоммаш”. Конструктори ХАЕС запропонували на базі стандартної платформи створити свою, що дало змогу вирішити проблему перевезення нестандартного обладнання. Ці платформи для власних потреб використовували і працівники Южно-Української та Рівненської АЕС.
За певний період експлуатації Хмельницької АЕС виникла потреба утилізації використаного масла. Для конструкторів було поставлене завдання розробити спеціальний пристрій, на що пішло декілька років. “Утилізатор” пройшов спеціальні випробування, під час яких спалили більше п’яти тонн переробленого масла. Згодом ХАЕС одержала ліцензію на промислову експлуатацію. Робочим проектом зацікавилася колеги на ЮУ АЕС.
До оригінальних розробок конструкторсько-технологічного відділу належить кабіна для огляду та ремонту патрубкової зони реактора. Вона важить майже 90 тонн і має спеціальний захист та пристрої. Ця кабіна дає змогу персоналу працювати в умовах значної радіоактивності повну зміну. До багатьох відповідальних робіт причетні працівники конструкторскої групи Людмила Кравченко, Тамара Кириченко, Галина Павлюк, Наталія Єфимова, Марія Горбатова, Володимир Бицюк, Віктор Тувшинтур, Віктор Ющенко, Сергій Краков’як, Олена Вишневська, Наталія Павлова, Антоніна Басюк. Своєчасне оформлення технічної документації завжди виконує технік Олександра Цукрук.
Під час проведення ремонтів на енергоблоках Хмельницької АЕС технологічна група в оперативному порядку розробляє ремонтну документацію на усунення дефектів обладнання та трубопроводів, все виконується вчасно та якісно кваліфікованими фахівцями. Гарними словами характеризується робота провідних інженерів Валерія Швеця, Миколи Кузьмінчука, інженерів-технологів Ігоря Бершеди, Сергія Сімчука, Івана Демидюка, Лариси Пущик. Розроблена документація проходить контроль на відповідність нормативним документам. За цим від початку створення відділу слідкує почесний працівник ВП ХАЕС, інженер І категорії Надія Друк.
За період діяльності конструкторсько-технологічного відділу технологічною групою було розроблено понад три тисячі комплектів ремонтної документації. Важливими роботами в історії підрозділу були: технологічні інструкції на ремонт дефектних зварних з'єднань і наплавлення патрубків клапанів насосів трубопровода; на зварювання елементів трубопроводів; на ремонт дефектних зварних з’єднань трубопроводів продування третього парогенератора. Спеціалісти групи також розробили посібник з ремонту електричних серпоприводів фірми «SIMENS». Всі розробки здійснюються під керівництвом досвідченого спеціаліста, заступника начальника конструкторсько-технологічного відділу Володимира Вема. Він пройшов тридцятирічний шлях від техніка-технолога до заступника начальника відділу.
На рахунку колективу конструкторсько-технологічного відділу багато й інших значимих справ. Вони брали участь в розробці освітлення міського адмінбудинку та Палацу культури, у реконструкції території біля адміністративно-побутового корпусу електростанції. Нещодавно станційні конструктори розробляли проектну документацію на забезпечення електроенергією і водою приміщень для військовослужбовців - охоронців повітряного простору навколо Хмельницької АЕС.
Років десять тому працівники електростанції зіткнулись із проблемою інтенсивного розмноження молюска дрейсени. Для зменшення біологічних перешкод у роботі устаткування електростанції, його працівникам довелося збільшити періодичність перевірки та чищення систем, в яких відбувається її накопичення. На території підвідного каналу було встановлено спеціальні пастки, а також проведено видалення дрейсени з берегової лінії. Для цього було використано металеву скребачку, яку виготовили працівники енергоремонтного підрозділу. У розробці пристрою взяли участь спеціалісти конструкторсько-технологічного відділу та гідротехнічного цеху.
Також унікальною розробкою конструкторсько-технологічного відділу є комплект документації по заміні колектора живильної води парогенератора.
Цьогоріч під час ремонтної кампанії на першому енергоблоці за проектом конструкторсько-технологічного відділу була проведена єдина на сьогодні в Україні заміна колектора живильної води парогенератора. Комплект документації включає проекти з технології демонтажу та збирання, освітлення, вентиляції, виготовлення спеціальних пристосувань для транспортування і складання вузлів колектора.
Конструкторсько-технологічний відділ має свою історію. Тридцять років тому його очолив Віктор Цурик. Через певний час вирішувати основні завдання підрозділу було доручено Леонтію Подковенку.
Одинадцять років тому конструкторсько-технологічний відділ очолив Сергій Постніков.
Із плином часу у діяльності інженерів-конструкторів помітно змінилися методи роботи. Принаймні сьогодні тривале перебування за кульманом із олівцем у руках замінила ефективна електронна техніка: креслення допомагає робити спеціальна програма. Але у інтер’єрі виробничих кабінетів ті ж самі кульмани займають почесне місце. На них творилась історія атомної енергетики.
Сергію Постнікову неодноразово доводилось спостерігати як молоді люди Нетішина під час весілля охоче фотографуються біля стели «Хмельницька АЕС», яка перед пуском другого енергоблока була встановлена на під’їзді до електростанції. Для її виготовлення він також застосував свої конструкторські здібності.
Олександр Шустерук
На знімках: інженер-технолог Л.Пущик, заступник начальника КТВ В.Вем та інженер-конструктор Н.Друк; колектив КТВ; за кульманом інженер-конструктор А.Басюк; керівник підрозділу С.Постніков.
Фото автора