Служба в посиленому режимi
У загоні відомчої воєнізованої охорони Хмельницької АЕС вона триває вже протягом року, що викликано складною ситуацією в країні через трагічні події на Донбасі. Як ланцюгова реакція – терористичні акти і різного роду диверсійні прояви чи не в усіх областях України, де під прицілом злочинців стають стратегічні об’єкти. Атомні електростанції тут чи не на першому місці, отож служби які опікуються їх охороною, спрацювали на випередження, як того вимагають обставини і документи, що регламентують діяльність відповідних підрозділів.
Основне завдання загону відомчої воєнізованої охорони – охорона зовнішніх об’єктів станції, як, наприклад, ВРП330/750, транспортний цех, ВП «Складське господарство», гідротехнічний та інші цехи. В зоні особливої уваги сьогодні гідротехнічні споруди, від яких залежить нормальна безперебійна робота атомної електростанції. Пильно стежать за водосховищем, яке завжди залишається спокусливим місцем для браконьєрів. В принципі, ласі до забороненого вилову риби на ставку-охолоджувачі обачні, адже добре обізнані з системою охорони водойми, технічним оснащенням людей, які несуть тут службу, їх можливістю виявити і затримати порушників. Для цього є всі необхідні засоби, в тому числі моторні човни для можливого переслідування зловмисників. От і в минулому році придбали ще один «мотор», який стане доброю підмогою у несенні служби і забезпеченні порядку на водоймах.
Добре оснащений персонал ЗВВО і на інших постах, маючи у своєму розпорядженні не тільки найпростіші засоби, як то свисток, гучномовець, бінокль. У разі необхідності можуть скористатися сигналізацією, застосувати гумові кийки, одягнути наручники на зухвальців, затримати і передати їх правоохоронцям. Суттєвою підмогою в охороні ввірених об’єктів стала електроніка, в навчально-тренувальному центрі, наприклад, встановлені відеокамери, які фіксують все, що відбувається на контрольованій території, відтак за подіями легко слідкувати в реальному часі.
За словами начальника загону ВВО М.Д.Нечипорука, порушників порядку, зокрема крадіїв, зменшилося в рази. Уже на що був привабливим для них такий об’єкт, як теплотраса від міста до ХАЕС, і тут, як кажуть, обламалося. Найпіковішим в плані крадіжок металевої обшивки був 1998 рік, тоді зафіксували аж 28 таких фактів, було порушено 22 кримінальні справи. Така нахабність злодюг виходила за рамки, об’єкт взяли під охорону, зараз тут у постійному режимі несуть охорону двоє постових, які мають у своєму розпорядженні для ефективного несення служби відповідне оснащення. І теплотрасу перестали оголювати.
- Повинен сказати, що в останні роки люди стали більше дисциплінованими, - відзначає Микола Дмитрович. – Чи то дорожать своєю роботою, чи бояться відповідальності. Вона сумірна скоєному порушенню і буває як адміністративна, так і кримінальна. Років 8-10 тому у ЗВВО складали до 100 адмінпротоколів на порушників у рік, зараз 10-15.
Із найсвіжіших фактів, який потягнув на кримінал, стало бажання одного з любителів легкої наживи викрасти мідний кабель. Для цього злодій забрався на козловий кран, що на території ремонтно-будівельного управління. Його злим намірам завадили, затримали і передали правоохоронцям.
Свою роботу у ЗВВО координують з службою фізичного захисту, нацгвардійцями, котрі охороняють ХАЕС, можна сказати, спільно працюють на результат – запобігання зовнішнім посяганням та дотримання внутріоб’єктової дисципліни. На щастя, протягом року, відколи у ЗВВО несуть службу в посиленому режимі, випадків, які підпадають під класифікацію диверсія чи теракт, не було. Отож постовим не доводилося застосовувати ні гумових кийків, ні наручників, ні зброї. До речі, в зв’язку з подіями на сході країни, як повідомив М.Д.Нечипорук, протягом останнього року в загоні розширили кількість постів, які охороняються зі зброєю.
- Якщо раніше таких було всього два – ВРП330/750 і, власне, наша будівля, то тепер додалося, наприклад, складське господарство, майданчик важковагових вантажів, станція знезалізнення води у комунальному господарстві, - каже він. – Це об’єкти зі своїми периметрами, відповідною огорожею, сигналізацією, тобто з умовами, прийнятними для створення таких постів. Наші люди проходять спеціальні навчання щодо поводження зі зброєю, її застосуванням, мають відповідні посвідчення. Це додає відповідальності, у тому числі в контролі за дотриманням правил і норм, передбачених відомчою документацією. У нас все під контролем, будьте певні.
- Де набувають ваші люди практичних навиків стрільби?
- Зовсім нещодавно ось кожен мав можливість відстрілятися в орендованому станцією тирі, що на території професійного ліцею. Оскільки маємо зброю кількох видів, то кожен вправлявся з тією, що за ним закріплена. Думаю, що на службі її нам застосовувати не доведеться.
Ольга Сокол
Фото Вадима Мацюка