Сприяння технічному оновленню
Нещодавно заступника начальника реакторного цеху з реконструкції та модернізації Олега Несміянова відзначено Дипломом НАЕК «Енергоатом» за досягнення у сприянні практичному розвитку культури безпеки, яка є запорукою безпечної експлуатації ядерних установок.
У колективі реакторного цеху Хмельницької АЕС Олег Несміянов працює з квітня 2000 року. Трудову діяльність розпочав з посади оператора реакторного відділення, через рік став провідним інженером реакторного цеху з експлуатації. Протягом 2001 - 2004 років брав безпосередню активну участь у добудові та пуску енергоблока №2 ВП ХАЕС. Вже п’ять років обіймає посаду заступника начальника з реконструкції та модернізації реакторного цеху.
Напередодні Нового року наш кореспондент зустрівся із Олегом Несміяновим і попросив прокоментувати віхи в діяльності підрозділу за такими важливими напрямками, як реконструкція і модернізація.
- Олеже Валерійовичу, тема реконструкції та модернізації діючих енергоблоків завжди актуальна в атомній енергетиці. Ви вже не один рік опікуєтесь саме таким напрямком. Якими досягненнями можете поділитись?
- Кожен відповідальний працівник нашої електростанції свідомий того, що підвищення безпеки в атомній енергетиці є безперервним процесом. Я керую групою, на яку покладені обов’язки щодо впровадження реконструкцій та модернізацій на обладнанні, що належить реакторному цеху. Основна частина робіт пов’язана з підвищенням безпеки експлуатації технологічних систем та обладнання, зокрема, і реакторної установки. До складу групи входять провідні інженери Ігор Довгий, Сергій Даниленко та інженер В’ячеслав Осинський. Зараз Ігор Довгий проходить підготовку в резерв на посаду заступника начальника реакторного цеху з реконструкції та модернізації. Безпосередня робота групи полягає у втіленні в життя заходів з підвищення безпеки АЕС, починаючи з розробки концепції, обґрунтування безпеки, проектування, комплектації, введення в дослідну та промислову експлуатацію. Особливо це стосується так званих «пілотних» впроваджень модифікацій, коли попередньо задана тільки тема, що спонукає до творчих пошуків персоналу. Найважливішим є усвідомлення та дотримання принципів культури безпеки на кожному етапі впровадження модифікації. Варто нагадати, що схвалена до впровадження Держатомрегулювання України Комплексна (зведена) програма підвищення рівня безпеки енергоблоків атомних електростанцій (КзПБ). На ХАЕС-1,2 вже виконано захід №13506, звіти з виконання заходів №13403 та №13508 перебувають на розгляді та погодженні в Державній інспекції ядерного регулювання України. До кінця 2017 року реакторним цехом на першому та другому енергоблоках заплановані до виконання ще 18 заходів, серед яких і ті, які були розроблені на підставі «стрес-тестів» для ВП ХАЕС за результатами подій на АЕС «Фукусіма-Даїчі» (Японія).
- У технологічній сфері ніколи не на заваді досвід.
- Саме так. Знання та досвід, що набуваються ядерною галуззю, в тому числі і за рахунок міжнародних досягнень, постійно перебувають у стані аналізу та оцінювання. Є таке поняття, як «досягнутий рівень благополуччя», в нашому контексті - безпеки. Стосовно атомної енергетики це є віха, відштовхуючись від якої встановлюються нові більш жорсткі та консервативні вимоги, стандарти і шляхи підвищення безпеки. Це є процес. Ми постійно працюємо над питаннями, реалізація яких дає можливість суттєво сприяти підвищенню безпеки ядерних установок, допоміжних систем та системи управління. Необхідно відзначити вагому роль у цьому процесі Держатомрегулювання і, зокрема, Державної інспекції з ядерної безпеки на ХАЕС.
- Про впровадження кращих традицій з культури безпеки, реконструкції та модернізації часто можна почути схвальні відгуки як вітчизняних, так і міжнародних експертів.
- Це підстави для гордості. Але не привід спочивати на лаврах. Хочу відзначити, що на Хмельницькій АЕС під головуванням технічного керівника підібрана команда високопрофесійних управлінців, завдяки яким оперативно та якісно вирішуються виробничі питання, левова доля яких так чи інакше пов’язана з модифікаційними роботами. У ході вирішення виробничих питань ми постійно співпрацюємо з багатьма структурними підрозділами станції, у яких також вистачає професіоналів. Вони націлені на головний результат – безпечна та ефективна робота діючих енергоблоків.
У колективі реакторного цеху уродженця міста Волгодонськ Ростовської області, заступника начальника реакторного цеху з реконструкції та модернізації Олега Несміянова характеризують як ерудованого фахівця. За його плечима освіта у двох вузах. Коли він не був ще завантажений керівною роботою, то брав активну участь у організації дозвілля молоді міста енергетиків, виступав за команду КВВ «Активна зона».
Зараз Олег Валерійович значну увагу приділяє роботі з молодими спеціалістами, які претендують на відповідальні посади у реакторному цеху.
Олександр Шустерук
На знімку: Сергій Даниленко, Олег Несміянов, Ігор Довгий.
Фото автора