Учать бути обачними та обiзнаними
Обладнання, устаткування, будівлі, які належать Хмельницькій АЕС, потребують не тільки ретельного догляду, ремонту, реконструкції, модернізації, а й надійного захисту від вогню. Із цією метою при спорудженні різних об’єктів прийнято застосовувати вогнезахисні матеріали. Крім цього, у відповідності з вимогами усі виробничі будівлі обладнано аварійним та протипожежним освітленням, системою оповіщення про пожежу, внутрішнім протипожежним водопроводом тощо.
За станом пожежної безпеки здійснюють нагляд працівники відділу нагляду за пожежною безпекою, що входить до складу служби відомчого нагляду і пожежної безпеки. Вони проводять заняття і відповідні тренування з членами добровільної пожежної дружини, здійснюють перевірки-обходи робочих місць тощо.
Як засвідчує практика, всі заходи безпеки можуть бути марними, якщо працівник на робочому місці буде допускати порушення протипожежної дисципліни. Саме з метою запобігання таким випадкам весь персонал Хмельницької АЕС проходить навчання, інструктажі та перевірку знань з пожежної безпеки. В навчально-тренувальному центрі викладаються спецкурси з пожежної безпеки для працівників, обов’язки яких пов’язані з технологічним процесом, а також пожежно-технічний мі-німум для працівників допоміжних служб. Для одних категорій працівників такі курси проводяться щорічно, для інших – раз у два роки. При цьому кожна особа, що перебуває на електростанції з екскурсією чи у відрядженні, проходить вступний інструктаж.
Насамперед кожен має засвоїти свої дії в разі виникнення пожежі, знати, як застосувати засоби індивідуального захисту, який маневр здійснювати у тих чи інших ситуаціях. У НТЦ демонструють нові типи вогнегасників, способи здійснення транспортування потерпілих, надання їм першої медичної допомоги тощо.
Для працівників Хмельницької АЕС, які мають допуски до обслуговування складного обладнання, добре знайомі інструктори навчально-тренувального центру Володимир Пилип’юк та Сергій Мартинюк. Ці фахівці мають чималий досвід в організації протипожежних заходів. Володимир Петрович на офіцерській посаді почав опікуватися пожежною безпекою ще перед пуском першого енергоблока. У його біографії є період, про який він не може забути – аварія на Чорнобильській АЕС. Вже в перші дні цієї трагедії молодий вогнеборець контролював виконання протипожежного режиму в районі 3-го та 4-го енергоблоків і входив до складу урядової комісії, яка перевіряла можливість пуску 3-го енергоблока. Понад 55 бер отримав тоді старший лейтенант Володимир Пилип’юк. Його професійну діяльність було відзначено знаком «Кращий працівник пожежної охорони МВС СРСР». Він чимало років віддав службі у ДПЧ-7, дослужився до підполковника, а згодом отримав звання полковника у відставці, зрештою стояв біля витоків курсів з пожежної безпеки.
Інструктор навчально-тренувального центру Сергій Мартинюк закінчив Ленінградське пожежне училище та Харківську академію пожежної безпеки. Службу проходив у Комі АРСР. В Нетішині ніс службу у ДПЧ-8 та в якості інспектора на Хмельницькій АЕС.
Володимир Петрович та Сергій Лонгінович професійно, дохідливо, зі знанням справи доносять знання до слухачів курсів, не забуваючи про самовдосконалення, поповнення знань тощо. Весь комплекс попереджувальних дій приносить гарні плоди: за останні 12 років на станції не зафіксовано жодного випадку загоряння, яке потребувало б втручання пожежників. Це результат впровадження систем культури безпеки на виробництві.
- Під час навчальних курсів із пожежної безпеки, - розповідає Сергій Лонгінович, - на майданчику для проведення практичних пожежних тренувань ми намагаємось створити належні умови, щоб працівники електростанції мали можливість взяти участь в гасінні умовної пожежі. На практичних заняттях ми ставимо за мету допомогти учасникам курсів подолати психологічний бар’єр під час використання різних видів вогнегасників.
У колективі навчально-тренувального центру схвальні відгуки можна почути про організацію навчання з пожежної безпеки Володимиром Пилип’юком та Сергієм Мартинюком. Вони беруть участь у конкурсах професійної майстерності серед інструкторів «Кращий за професією». Це дає можливість покращити власний кваліфікаційний рівень. Проведені ними заняття завжди є цікавими та змістовними, теорія підкріплюється конкретними прикладами із власного професійного досвіду.
Олександр Шустерук
Фото автора та з архіву