Двадцяте сторіччя подарувало світові чимало непересічних художників, до яких можна віднести Лідію Іванівну Спаську. Шанувальникам її мистецтва відомо, що народилася художниця 5 квітня 1910 року в Умані на Черкащині, але більшу половину свого життя прожила в Острозі, тому маємо право називати її острожанкою.
Дитячі роки пройшли на Волині, де робила перші кроки в малюванні. Багатий внутрішній світ дівчини просився до самовираження, тому продовжує навчання за кордоном. У Варшаві її вчили визначні польські майстри. Вислів «Найкраща квітка, яка розцвітає в душі людини, - це вдячність», - став життевим кредом Спаської. Особливе місце в житті художниці займав Париж, який називали містом художників. Багато молодих живописців приїздили сюди, щоб навчитися майстерності в його численних художніх студіях. В Академії Жюльєна художниця освоює техніку олійного живопису. Доля дала можливість їй спілкуватися з чудовими та цікавими людьми. Серед них сестра Іоанна (Юлія Миколаївна Рейт-лінгер), яка навчила її темперної техніки іконопису, з священиком Сергієм Булгаковим, який заснував у Парижі інститут богослов’я, де навчався майбутній чоловік Лідії Іванівни - Василь Спаський. У Парижі зустрілася з незвичайною жінкою - Єлизаветою Кузьміною-Караваєвою, відомою в історії під своїм черничим іменем Мати Марія, яка назавжди залишилася у пам’яті художниці взірцем мужності і милосердя.
У 1935 р. Спаська переїжджає на Волинь.
Грізні роки Другої світової війни принесли чимало лиха. На початку літа 1943 року їй довелося разом з чоловіком та маленьким сином переїхати жити в Луцьк. На початку лютого 1944 року після народження другого сина пішов у діючу армію чоловік. Через рік вона отримала лист, в якому повідомлялося, що Василь Спаський героїчно загинув у районі Ельбінга і похований на східній околиці селища Темиран-доф. Лідія Іванівна залишається одна з двома маленькими дітьми без жодних засобів до життя і без притулку. Брат пропонує переїхати до Острога, повідомивши про те, що тут є музей, де може знадобитись її професія живописця. Так, у кінці 40-х років, на драматичному роздоріжжі, доля привела Лідію Іванівну в історичний Острог.
На замовлення музею вона малює копії портретів політичних діячів. Справжня слава художниці почалася з 1952 р., коли на замовлення музею намалювала картину «Повстання в селі Новомалині. 1905 рік». З того часу Спаська майже не робить копій, а малює власні композиції на історичні та побутові теми, які замовляв музей. Відтоді її роботи експонувались на різних виставках.
В цей час почалася ще одна сторінка творчості художниці. Лідія Іванівна починає писати ікони і розписувати церкви. У кожну ікону вона вкладала свою глибоку віру в Бога, яку пронесла, наче святу свічку, через усе своє життя. Вражає монументальний образ «Розп’яття» для римо-католицького костелу, «Покладення во гроб» - для Богоявленського собору. Твори художниці - оригінальні, неповторні, різноманітні за композицією та колоритом.
Портрети займають чільне місце у творчості Лідії Іванівни. Власне, вона природжена портретистка.
На 90-му році 15 серпня 2000 року обірвалося життя художниці, але лишився її мистецький доробок.
Напередодні 100-річчя з дня народження Л. І. Спаської в Державному історико-культурному заповіднику м. Острога відкрита персональна виставка її картин, яка триватиме до кінця цього року.
Людмила КОЗЛОВСЬКА,
зав. художнім відділом ДІКЗ м. Острога