Наша газета вже розповідала про те, що острожанин, кореспондент нетішинської газети «Перспектива» Олександр Шустерук дослідив, що саме у Нетішині вперше у світі одна з вулиць у 1987 році була названа в честь поета, актора і співака Володимира Висоцького. Після того, як визначні дослідники його життя і творчості підтвердили цей історичний факт, Нетішинська міська організація Національної спілки журналістів України виступила з пропозицією відкрити на вулиці Висоцького пам'ятний знак. Місцева влада дала «добро», і проблем з пошуком автора меморіального знаку також не було - його люб'язно погодилась виготовити знана в нашому регіоні і далеко за його межами скульптор Світлана Лелях. А тут ще підійшло 30-річчя з дня смерті народом любимого поета, актора і співака. Тож 20 липня у Нетішині відбулися заходи, присвячені пам'яті Володимира Висоцького, у яких взяли участь жителі міста енергетиків, гості з Острога, Рівного, Славути, представники регіональних та республіканських ЗМІ.
Спочатку у мистецькій галереї Арт-Пласт було відкрито виставку фотографій «Перерваний політ Володимира Висоцького». Цікаво, що експонати для неї надала Рівненська обласна організація спілки журналістів України. На початку презентації нової експозиції директор Нетішинського міського краєзнавчого музею Світлана Кононюк коротко розповіла про життя і творчість Володимира Висоцького. Олександр Шустерук у своєму виступі зазначив, що ще донедавна про ці світлини нічого не знав. Якось розповідаючи колегам з Рівного про своє відкриття, він дізнався, що обласна спілка журналістів має світлини Володимира Висоцького, які вже бачили люди у багатьох містах колишнього СРСР. Виникла ідея показати цю виставку нетішинцям, приурочивши її до 30-річчя з дня смерті Володимира Висоцького та відкриття меморіальної дошки.
Голова Рівненської обласної організації Національної спілки журналістів України Дмитро Тарасюк розповів присутнім, що заступивши на свою посаду у 2005 році, він дізнався про світлини Володимира Висоцького, які зберігаються в архіві спілки. Будучи шанувальником його творчості, він розпорядився і надалі дбайливо зберігати їх. Коли Олександр Шустерук запропонував організувати виставку, то відповідь, звісно, була однозначно позитивною. Виступаючий також пригадав, що у роки комуністичного режиму творчість Володимира Висоцького намагались не допускати до широкого загалу. Та, незважаючи на всі перепони, люди знали про поета і виконавця власних пісень, обмінювалися магнітофонними записами, навіть передруковували вірші та фрагменти книг.
Літератор, редактор нетішинської газети «Перспектива» Віктор Гусаров підмітив, що прожив Володимир Висоцький трохи більше 42 роки. З цього приводу він написав вірш, порівнявши життя поета з марафонським бігом. Своїми думками про представлені експонати та творчість Володимира Висоцького також поділився гість зі Львова, молодий дослідник творчості поета Олександр Садовський, один із членів неформального клубу шанувальників поета Володимир Янко та ін. Гітарист групи «Пристань», працівник Хмельницької АЕС Андрій Дмитрук проспівав під гітару кілька пісень Висоцького. А загалом, того дня пісні славетного барда супроводжували нетішинців у багатьох місцях, як у кращу пору розквіту його таланту.
Після презентації виставки та огляду експонатів (на верхньому знімку) святкові заходи продовжились на вулиці Висоцького. Там відбувся мітинг з нагоди відкриття меморіального знаку, який засвідчує той факт, що саме в Нетішині вперше у світі з'явилась вулиця на честь Володимира Висоцького.
Відкриваючи захід, директор міського краєзнавчого музею Світлана Кононюк порівняла Висоцького із дуже далекою зіркою, світло від якої йде до нас сотні, а то й тисячі років, навіть тоді, коли вона вже зникла. Справді, творчість цього самобутнього поета вийшла далеко за межі свого часу. Талант Володимира Висоцького - барда, поета, актора з'явився яскравим феєрверком так само несподівано, як і згас. Він написав близько 700 пісень і віршів, з великим успіхом гастролював у СРСР і за кордоном. Самостійно й у співавторстві створив кілька прозових творів. Зіграв близько тридцяти ролей у фільмах, зокрема, «Місце зустрічі змінити не можна», «Вертикаль». А ще він був одним із провідних акторів дуже популярного в СРСР театру Драми і комедії на Таганці. 25 липня минуло ЗО років з дня смерті цієї справді непересічної людини. Одні його любили, обожнювали, інші - ненавиділи, але байдужих до його творчості не було. Найбільша всенародна популярність Висоцького прийшла вже після смерті, у часи горбачовської перебудови, коли можна було вільніше писати і говорити. Висунув його на п'єдестал пошани народ, який навіть під час жорсткого комуністичного режиму поширював звукозаписи співака, вірші, книги про нього. Одним із прикладів такого подвижництва є те, що шанувальники творчості поета провели роботу у місті енергетиків і домоглися присвоєння одній з вулиць імені свого кумира.
Керуючий справами Нетішинської міськвиконкому Галина Кушта зазначила, що ця вулиця отримала іменний статус 18 лютого 1987 року на підставі рішення сесії Нетішинської міської ради завдяки ініціативі групи депутатів та членів клуб шанувальників творчості Володимира Висоцького. Тоді активними учасниками неформального об'єднання були працівники ХАЕС та будівельники Микола Гончар, Станіслав Сорокін, Володимир Савчук та інші нетішинці. Виступаюча також акцентувала увагу присутніх на тому, що Володимир Висоцький це явище, епоха в культурі. Він, хоч і різний, але є у душі кожної людини. На завершення Галина Кушта від імені місцевої влади подякувала Олександру Шустеруку, який встановив факт першості Нетішина, чим, безумовно, прославив місто енергетиків, керівництву ХАЕС, яке виділило кошти для виготовлення та встановлення меморіальної дошки, скульптору Світлані Лелях за виготовлення прекрасного меморіального знаку.
Заступник генерального директора ВП «Хмельницька АЕС» з економіки і фінансів Альвіна Шестак зазначила, що це визначна подія для міста Нетішина. На творчості Володимира Висоцького виросло ціле покоління людей, яке і нині продовжує активно вивчати та популяризувати свого кумира. Хмельницька АЕС ніколи не стояла осторонь важливих подій в житті міста. Черговим значущим прикладом цього є виділення коштів на відкриття меморіальної дошки. Від імені керівництва Хмельницької АЕС Альвіна Петрівна висловила щиру подяку людям, які подали гарну ідею, а потім втілили її в життя. За вагомий особистий внесок в увіковіченні визначних людей нашої Батьківщини, розвиток мистецтва Подільського краю скульптору Світлані Лелях, під оплески присутніх, було вручено подяку за підписом генерального директора ХАЕС Миколи Панащенка.
Голова профкому ХАЕС Михайло Гук звернув увагу присутніх на те, що відкриття меморіальної дошки - це важлива історична подія в житті молодого міста. Він висловив надію, що такі дуже приємні заходи будуть відбуватися і далі, а Хмельницька АЕС готова підримати соціальнозначущі проекти. Головне, що у місті енергетиків є багато творчих натур, невтомних дослідників, які роблять все, аби про Нетішин знали далеко за його межами.
Голова правління ВАТ «УБ ХАЕС» Дмитро Оцабрика у своєму виступі зауважив, що людей звеличують їхні справи. Це, по праву, можна сказати і про Володимира Висоцького. Далі виступаючий зазначив, що будівельники гордяться своєю працею і цією вулицею зокрема. Відтепер тут буде одне із визначних місць міста енергетиків. На завершення він подякував Олександру Шустеруку та Світлані Лелях особисто, а
також підприємствам ХАЕС та «ПриладСистеми» за допомогу в реалізації важливого проекту.
Директор ЗАТ «ПриладСистеми» Михайло Бродніцький сказав, що його підприємство із задоволенням підтримало цей проект і надало дозвіл на встановлення меморіальної дошки на приміщенні свого підприємства. Відтепер це місце стане одним із визначних у місті. В свою чергу він подякував усім причетним до цієї справи. Важливо, що у місті є люди, які здатні генерувати ідеї так і підтримувати їх. Це популяризує молоде місто не тільки в Україні, але й світі.
Олександр Шустерук підійшов до мікрофона із десятком книг. Він повідомив, що про відкриття цього меморіального знаку знають далеко за межами Нетішина. Зокрема, одне з миколаївських видавництв нещодавно випустило кілька книг про творчість Висоцького. Керівник видавництва Лев Трастов, знаючи про відкриття пам'ятного знаку у Нетішині, переслав кілька унікальних книг у дарунок для місцевої бібліотеки. Схожий презент надійшов також з Москви. Там виходить журнал «Вагант», присвячений творчості Володимира Семеновича. Дізнавшись про таку подію, редактор журналу надіслав комплект унікального видання. Всі подарунки Олександр Петрович передав директору міської бібліотеки. Потім він розповів про своє спілкування із науковцями, дослідниками творчості Володимира Висоцького, під час якого було встановлено першість Нетішина. На завершення було процитовано абзац із інтернетсайту одного із найавторитетніших знавців життя і творчості Володимира Висоцького Марка Цибульського, де мова йде про першу за часом вулицю в честь поета, актора і співака.
Інженер електростанції Микола Гончар, який у кінці 80-х років був депутатом Нетішинської міської ради, член згаданого вище неформального клубу і очолив рух про присвоєння імені Висоцького одній з вулиць міста, зачитав вітальну телеграму ще одного активіста Володимира Савчука, який тепер живе за кордоном. Він також поділився своїми спогадами про події кінця 1986 року.
На вшанування пам'яті Висоцького прибув колишній директор Славутського підприємства «Будфарфор» Микола Виростков. До речі, ровесник Висоцького, різниця у віці між ними становить лише 40 днів. Гість пригадав свою зустріч у Москві із мамою Висоцького, своє перебування у місцях, де жив і працював Володимир Семенович, як проходило відкриття меморіальної дошки в столиці Росії та ін. Не без гордості пенсіонер розповів про колекцію пісень великого барда, книг та світлин, присвячених Висоцькому. А ще виступаючий зізнався, що по доброму заздрить нетішинцям, які відтепер мають місце, яке можна показати гостям міста і розповісти їм про одну із славних сторінок міста. Сприяє цьому ще й те, що зовсім близько знаходиться ще одна окраса міста - міський краєзнавчий музей. Можливо, через якийсь час там з'явиться експозиція присвячена Висоцькому, пери-петіям, які передували присвоєнню одній із вулиць його імені. Скульптор Світлана Лелях у своєму виступі подякувала генеральному директору ВП «Хмельницька АЕС» Миколі Панащенку за сприяння у реалізації соціальнозначимого проекту, виділення необхідних коштів для виготовлення меморіального знаку. З її вуст також прозвучали слова вдячності всім причетним до цієї події людям, які доклали чимало зусиль, аби напередодні 30-річчя з дня смерті Володимира Висоцького у Нетішині було відкрито меморіальний знак. Світлана Мефодіївна зазначила, що він символізує активну громадянську позицію мешканців Нетішина, єдність поколінь та творчої енергії. Відкриття цього знаку стане хорошим прикладом для молодого покоління, як треба жити і творити.
Заступник генерального директора ХАЕС з економіки і фінансів Альвіна Шестак, голова профкому ХАЕС Михайло Гук, скульптор Світлана Лелях та Олександр Шустерук, під оплески присутніх, відкривають меморіальний знак (на нижньому знімку). Цікаво, що до початку мітингу, хоч і було хмарно, дощу не було. Тільки-но почалися виступи, пішов дощ, часом навіть проливний. І все ж більше 200 учасників заходу спостерігали за подіями на вулиці Висоцького. Коли люди почали розходитись, перестало дощити. Хтось підмітив, що це хороший знак, можливо, Володимир Висоцький, спостерігаючи з небес, розчулений побаченим, плакав...
Іван ГЛУШМАН