Нинішній рік для працівників селянсько-фермерського господарства (СФГ) «Нове життя» ювілейний. 80 років відділяє нас від дня, коли нетішинські хлібороби об’єднались в колективне господарство.
За інформацією, яку надали завідуюча бібліотекою №3 Н.Сівак та заступник директора з наукової роботи міського краєзнавчого музею Т. Вихованець, дізнаємось, що у 1930 році в с. Нетішин організовано колгосп, якому було дано ім’я 13- річчя Великого Жовтня. Перед формуванням колгоспу протягом певного часу в Нетішині функціонувало так зване Товариство спільного обробітку землі (ТСОЗ).
Через п’ять років (1935р.) колгосп отримав важливий державний документ – Акт на вічне володіння землею. Головою господарства було призначено Сірука з числа 25-тисячників, якого невдовзі замінив колишній сільревкомівець Марко Олександрович Сищук. Перд війною колгосп очолював Мирончук. Після визволення села від німецько-фашистських загарбників на чолі господарства став Трохим Якович Пландовський. Згодом колгоспом керував Горійчук.
В перші післявоєнні роки на чолі колективного господарства були: станом на грудень 1945 року - Петро Васильович Ткачук; ймовірно з січня 1946 року і щонайменше до 4 квітня того ж року – Іван Леонтійович Кравченко; 17 серпня 1946 року як голова згадується Петро Миколайович Нагорнюк; 16 лютого 1948 року головою господарства в документах фігурує Микола Павлович Гринчук.
У 1950 році нетішинські і солов`євські хлібороби вирішили об’єднати зусилля по веденню колективного господарювання на полі та тваринницьких фермах і два колгоспи – ім. 13 річчя Великого Жовтня та «Червоний прикордонник» злились в єдине господарство ім. Хрущова. Головою об’єднаного колгоспу став Тарас Карпюк. За рік, в січні 1951 року, правління об’єднаного господарства очолив молодий комуніст-фронтовик Олександр Лук’янович Кирилюк. Нетішинці вже знали його як людину скромну, але здібну в господарюванні та в організаторському плані, адже до цього він завідував фермою у селі Солов’є.
24 грудня 1951 року правління колгоспу отримало Державний Акт на вічне користування землею колгоспами за №536031(який нині виставлений на стенді в міському краєзнавчому музеї в залі історії села Нетішина).
За шістнадцять років керівництва О. Л. Кирилюк вивів господарство в число передових в районі. Нетішинське колективне господарство стало спецгоспом з виробництва продукції вівчарства, однак й інші сільськогосподарські напрямки також мали високі показники.
У 1957 році колгосп вкотре перейменований. На цей раз він отримав назву ім. 40-річчя Жовтня. А через п’ять років у 1962 році став колгоспом «Нове життя».
З 1967 по 1979 роки минулого століття опікувалась колгоспом Ніна Павлівна Пилипчук. 14 лютого 1970 року загальними зборами був затверджений Статут господарства «Нове життя». На той час чисельність колгоспників становила 1553 особи.
Після Н.П. Пилипчук у 1979 році на чолі господарства став Володимир Вікторович Дебопре. 4 лютого 1993 року колгосп «Нове життя» реорганізовано в Спілку селянських господарств (ССГ).
1997 року ССГ «Нове життя» прийняв Андрій Андрійович Новак . У лютому 2000 року спілку реорганізовано в селянсько-фермерське господарство «Нове життя».
Цьогоріч з полів господарства зібрано зернових з площі 236 га і намолочено 3989 центнерів збіжжя. Середня врожайність становить 17 центнерів з гектара. Це не є вагомим показником, але були роки, коли середня врожайність була ще нижчою. На сьогодні поголів’я великої рогатої худоби в господарстві налічує 315 голів, з них дійного стада – 108 голів. За 10 місяців від кожної корови в середньому надоєно 2160 кг молока. Проблем з його збутом не існує, адже молоко закуповує Острозький молокозавод по 3 грн. 40 коп. за літр і вчасно розраховується грошима.
Погода завадила городній бригаді досягти намічених планів щодо вирощування овочевих культур. Проте у селян вже думки про майбутній врожай. На сьогоднішній день посіяно озимини на площі 120 гектарів, з них 70 гектарів жита і 50 пшениці.
Ці цифри були озвучені на зборах малочисельного, на превеликий жаль, трудового колективу, які відбулися напередодні професійного свята - Дня працівників сільського господарства. У промові голова СФГ «Нове життя» А.Новак зокрема зазначив, що трудовий колектив, який налічує 22 особи, наперекір всім економічним та фінансовим негараздам не опускає руки і виконує ті необхідні для господарства завдання, які допомагають виживати в цей скрутний час.
- Наша країна завжди славилася своєю землею-годувальницею і людьми, для яких нелегка селянська праця була і залишається сенсом життя. Тому сьогодні ми знову вкотре вклоняємось рідній землі і вам, її господарям. У час, коли країна перебуває у стані перетворень і змін, ви несете на собі чи не основний тягар економічних та соціальних негараздів. Тож нехай життєвий досвід та професійність залишаються надійним порадником у вашій праці, - привітав господарників А. Новак.
Кращим працівникам господарства були вручені подарунки та грошові винагороди. Серед відзначених: С.Пилипчук, М.Онус, Г.Кривоносова . Всі працюючі отримали від господарства грошову премію.
Перед присутніми виступила вокальна група СВГ «Нове життя» «Чарівниця» у складі Н.Сівак, Н.Брень та Л.Семенюк.
Підготував В. Войковський
Фото автора
На фото: вітрина у міському краєзнавчому музеї, у якій експонується Державний Акт на вічне користування землею; ветерани сільського господарства СФГ «Нове життя» агроном М. Лишень, завідуюча тваринницькою фермою Г. Рябошапка, пенсіонер С. Пилипчук, бригадир городньої бригади М. Дольна.