Передвiсник ХАЕС -електромлин
В кінці грудня 1987 року державна комісія прийняла в експлуатацію перший блок Хмельницької атомної електростанції.
Введення в дію нової енергетичної потужності в державі, з допомогою «мільйонника» було визначною подією в Україні.
Пуск енергоблока №1 Хмельницької АЕС, початок виробництва електроенергії достойно віншував собою напружену працю багатьох тисяч учасників спорудження енергетичного гіганта. За короткий час реалізації проекту буквально на очах в чарівному куточку над Горинню відбулися вражаючі зміни. На краю колишнього села Нетішин постало красень-місто. І серед світлих новобудов міста якось загубилось, відійшло на другий план старезне цегельне п’ятиповерхове приміщення з гарною архітектурою на березі річки Горинь. У тих, хто потрапляє до нього, природно виникає питання, а що там було. В Нетішині з вуст у вуста передається, що багато десятків років тому в будинку працював потужний млин, який добре слугував потребам жителів багатьох навколишніх сіл.
Вам можуть повідомити про рік заснування млина - 1890-й, про його останнього власника -Гуревича, про таємничі історії пов’язані з млином. Але мало хто вам скаже, що виробництво електроенергії в Нетішині почалось не на АЕС, а ще задовго до її будівництва - у приміщенні старого млина. Так, це тут колись діяла перша в Нетішині енергогенеруюча установка, динамомашина, як її тоді називали, і вона живила електроенергією виробництво борошна. Звичайно, читача цікавить її потужність, аби порівняти з існуючими генераторами.
Як свідчать архівні матеріали, потужність динамомашини Нетішинського млина була всього 5,5 кіловат!
Нетішинський млин не мав парових турбін чи парових машин, локомобіля, чи двигунів внутрішнього згоряння, які б приводили у дію борошномельне обладнання. Робилося це силою водяного потоку відведеного від річки Горинь з допомогою двох водяних турбін потужністю по 50 кінських сил.
Перше повідомлення про потужність динамомашини, виробництво та споживання електроенергії в Нетішинському млині знаходимо у річній статистичній звітності за час з 1 жовтня 1926 року по 30 вересня 1927 року. В документі за попередні роки така інформація не внесена, хоча в бланках є розділ про виробництво електроенергії своєю станцією та інше. Це вже після Великої Вітчизняної війни в Нетішині була споруджена гідроелектростанція, яка до 60-х років минулого століття живила електроенергією селище.
За звітний період 1927-1928 років на Нетішинському млині вироблено 11,4 тис. кВт/год. На виробничі потреби використано 4,6 тис. кВт/год, на господарські - 3,4 тис., а ще 3,4 тис. кВт/год. відпущено навіть на сторону. Як свідчить аналіз, можливості динамомашини за цей звітний період використані лише наполовину.
У другій половині 20-х років минулого століття Нетішинський вальцово-розтрусний млин №28 орендувався Шепетівським округовим союзом сільськогосподарської кооперації «Господар», його добова продуктивність становила 19 тонн борошна сортового помолу, 8 тонн простого, 3 тонни пшона, 1 тонни ячмінної крупи. Млин мав 2 жорнові постави, 12 вальців, місткість складських приміщень - близько 1000 тонн зерна.
На підприємстві було зайнято до 25 чоловік, 13-16 з них - робітники, 6-7 - службовці. Його продукція мала широкий попит серед мешканців краю.
І хто зна, можливо з часом знайдеться нове сучасне застосування старому млину і це приміщення ще послужить жителям міста Нетішина, але живитися електроенергією воно вже буде від Хмельницької АЕС.
Анатолій Роздобудько