У наступному 2011 році ми відзначатимемо 90-рІччя видатного земляка...
Багатогранна трудова, творча і громадська діяльність Сергія Давидовича Козака: 1950-1982рр. - соліст Київського державного академічного театру опери і балету імені Т.Г.Шевченка, 1960 - 1973срр. - голова музично-хорового товариства УРСР, 1982-1987рр. - художній керівник Київської філармонії, 1982-1992рр. - викладач Київської консерваторії імені Лисенка з класу вокалу. Сергій Давидович гастролював у багатьох країнах Європи, разом з тим він постійно перебував у вирі суспільного життя, неодноразово обирався депутатом Київських обласної та міської рад, очолював партком театру, у 1995-1973 роках був членом комітету Ленінських і Державних премій при Раді Міністрів СРСР.
Оперний співак, композитор, письменник, громадський І культурний діяч, народний артист УРСР (1960р.), член Спілки письменників УРСР (1985р.) Сергій Давидович Козак народився 14 березня 1921 року в Старому Кривині.
Він зростав у великій, дружній і працьовитій сім'ї, де між братами і сестрами панували щирі відносини. Будучи відомим співаком, Сергій Давидович допоміг брату Івану збудувати добротну дерев'яну хату в Кривині. З дитинства до останніх років життя він відчував родинне тепло, не поривав зв'язків із рідним селом. При першій нагоді прагнув відвідати свою велику родину. Сільчани згадують, як з кожним його приїздом у садку біля батьківської хати збирався весь рід, накривався святковий стіл і довго на все село лунали пісні у виконанні родини Козаків.
У сім'ї його батька, Давида Козака, і матері Хотини з роду Павельчуків народилося 11 дітей. Дід Сергія Давидовича по матері - Павельчук Домко Матвійович - до революції був старостою села, його рідня проживала в Поляні. Батько, 1870 року народження, працював вантажником на Ківерцівському заводі з виробництва шпал, відзначався фізичною силою, в останні роки життя важко хворів. По-різному склалися долі дітей Давида і Хотини Козаків. Дожили до дорослого віку десятеро з них. Найстарша дочка Вустя померла у дитячому віці. Син Степан працював у Шепетівському депо, в роки громадянської війни вступив до відомого Таращанського полку, в 1919 році загинув у бою під Коростенем.
Син Дмитро, 1904р.н., створював і очолював колгосп у с.Глинники Славутського району. Згодом був робітником, начальником планового відділу Полянської паперової фабрики, перед війною працював директором Славутської районної контори постачання сільськогосподарської техніки для колгоспів. Загинув під час евакуації за нез'ясованих обставин. За деякими відомостями, під Києвом він був поранений, перебував у госпіталі, де потрапив до рук фашистів і був розстріляний.
Дочки Уляна, Ярина і Харитина жили в Кривині. Син Тихон до служби в армії працював трактористом у Ганнопільській МТС, служив танкістом на Далекому Сході, там одружився, будував Комсомольск-на-Амурі, виховав трьох дітей, загинув на річці Амур -також за нез'ясованих обставин. Син Іван після навчання у місцевій школі проходив військову службу в кавалерійській частині у Середній Азії, після демобілізації жив у Кривині, працював у Здолбунівському депо. Дочка Ганна останні роки мешкала на Херсонщині.
З усіх дітей сім'ї Козаків лише двоє наймолодших, Олександр та Сергій, здобули вищу освіту. Олександр, 1918р.н., після закінчення місцевої школи у середині 30-х років працював секретарем сільської ради у Лисичому, а згодом - у Старому Кривині. Під час Великої Вітчизняної війни він був штурманом авіаційного полку. Після війни Олександр одружився з дочкою командира авіаполку Тетяною, виконавши передсмертну волю її батька, який помер внаслідок важкого поранення. Тетяна була артисткою, до війни зіграла в декількох фільмах, а після одруження переїхала з чоловіком у Кривин. Олександр працював замполітом у Здолбунівському депо, згодом закінчив юридичний інститут, був суддею у м.Рівне.
Весь рід Козаків у селі вважали співучим і голосистим. Особливо гарно співала мати. Полюбляв співати і малий Сергійко. Співати п'ятирічний Сергій розпочав на вечорницях сільської молоді, куди його приводив старший брат Іван, щоб той веселив молодь села жартівливими та соромітницькими піснями. Про свої дитячі, юнацькі роки він цікаво розповів у книзі «Я не спав, мамо».
А взагалі Сергій мріяв стати військовим - після закінчення школи вступив у Київське військове училище зв'язку ім.М.І.Калініна. В званні лейтенанта був призначений командиром взводу курсантів Ульянівського військового училища. Та розпочалася війна... Сергій Давидович Козак був учасником бойових дій у Великій Вітчизняній війні з першого до останнього дня. За участь у бойових діях нагороджений орденами Червоної Зірки та «Вітчизняної війни», був учасником Параду Перемоги на Красній Площі в Москві 24 червня 1945 року, дослужився до звання підполковника. У 1947 році С.Козак закінчив академію Генерального штабу ім.Фрунзе та вступив на навчання до ад'юнктури академії.
У1945 році Сергій Козак дебютував на Московській сцені в концерті, на якому був присутній маршал Радянського Союзу Б.М.Шапошніков. За порадою маршала Сергій полишив військову службу і вступив на навчання у Московську державну консерваторію ім. П.І.Чайковського за класом вокалу, яку закінчив із відзнакою у 1950 році.
Володіючи академічним баритоном, Сергій Давидович 32 роки співав на сцені уславленого Державного академічного театру опери і балету ім.Т.Г.Шевченка в Києві. Він зіграв більше 60 ролей: партію султана - в опері «Запорожець за Дунаєм» С.Гулака-Артемовського, партії Миколи, Остапа, Енея - в операх М.Лисенка «Наталка Полтавка», «Тарас Бульба» і «Енеїда», Б.Хмельницького (опера «Богдан Хмельницький» К.Данькевича), Т.Шевченка - в опері Г.Майбороди «Тарас Шевченко», Онєгіна, Томського - в операх П.Чайковського «Євгеній Онєгін» та «Пікова дама», Ігоря - в опері «Князь Ігор», О.Бородіна, Риголетто, Ренато - в операх Д.Верді «Риголетто», «Бал-маскарад» та інші.
Сергій Козак - автор багатьох пісень, романсів та хорових творів, які звучать із професійної сцени і у виконанні самодіяльних колективів. Він написав музику на слова видатних українських поетів М.Рильського («Яблука доспіли»), А.Малишка («Прощальна», «Три дубки»), П.Воронька («Ходімо, кохана, у ліс», «Коні вороні»), С.Крижанівського («Берізка»), створив кантату «Дума про Україну».
За безпосередньою участю С.Козака в Україні було відкрито понад 360 музичних шкіл та створено багато музичних колективів, у тому числі професійний оркестр народних інструментів, державну чоловічу хорову капелу ім.Л.Ревуцького, камерний хор ім.Б.Лятошинського, ансамбль пісні і танцю «Славутич» у Дніпропетровську та інші. За участю Сергія Давидовича відродилося в Україні кобзарське та лірницьке мистецтво. «Відродження музичного мистецтва в Україні, - згадував відомий український поет та перекладач О.Довгий, - не сподобалося головному ідеологу КПРС М.А.Суслову. На секретаріаті ЦК КП України Сергію Козаку було оголошено догану по партійній лінії, його зняли з посади голови хорового товариства УРСР". Сергій Давидович залишив помітний слід і в українській літературі. Він написав книги про митців-співаків Григорія Верьовку, Михайла Гришка та Івана Козловського, документальну повість «Я не спав, мамо» (назву повісті запропонував відомий письменник та друг співака Григорій Тютюнник), віршовану повість про своє життя - «Пісня серед грому», збірки віршів про славутський рідний край «Земле моя - доле моя» та «Горинь». У 1965 році Сергій Козак видав збірку пісень під назвою «Українські народні пісні в обробці для хору без супроводу».
Він неодноразово привозив у Кривин і Славуту відомих артистів, які виступали перед славутчанами. Газета «Трудівник Полісся» у серпні 1969 року в замітці «Співає наш земляк Козак» писала: «Приїхавши з шефськими концертами на Поділля, він не пропустив нагоди завітати в рідний Кривин. Приїхав Сергій Козак із друзями: народним артистом України Миколою Фокіним, заслуженим артистом України Анатолієм Паламаренком, лауреатом конкурсів Михайлом Басовим. Козак співав пісню про Устима Кармелюка «по-кривинському», без музичного супроводу. Тоді ж пообіцяв землякам привезти найкращих артистів України, коли збудують клуб у селі».
Про відвідини Сергієм Козаком Славутчини у травні 1972 року міськрайонна газета помістила замітку «Лийся, пісне» такого змісту: «На Славутчині розпочався другий тур фестивалю самодіяльного мистецтва, присвячений 50-річчю утворення СРСР. 14 травня у місті відбулася демонстрація колективів художньої самодіяльності району. На трибуні були присутні заступник голови облвиконкому Т.Главак, С.Козак, М.Фокін, А.Паламаренко, Я.Орлов. Для присутніх на мітингу Сергій Давидович виконав українську народну пісню про Кармелюка.
Наступного дня у Кривинському сільському парку культури і відпочинку Сергій Давидович, член республіканського оргкомітету з проведення фестивалю, зустрівся з односельцями. На зустріч він приїхав з Миколою Фокіним, Анатолієм Паламаренком, композитором Георгієм Майбородою та іншими побратимами по пісні та музиці. Для мешканців села і гостей з району артисти дали великий концерт на імпровізованій сцені у парку. Сергій Давидович разом із Миколою Фокіним виконав пісню «Коні воронії». Виступив також оркестр українських народних інструментів музикально-хорового товариства УРСР, молодіжний танцювальний ансамбль. Під час свята Сергій Козак подарував Старокривинській школі піаніно».
Проживав Сергій Давидович у Києві на Хрещатику, неподалік від станції метро. Був одружений, мав дві дочки. Старша дочка Сергія Козака Світлана - професор дитячої онкології. Дочка Олександра працювала перекладачем у англійському посольстві в Україні, загинула на Черкащині у 1994 році в автомобільній аварії. У Кривині проживає племінниця Сергія Давидовича Форсюк Надія Дмитрівна, яка береже пам'ять про свого відомого родича.
Помер СД.Козак 13 лютого 1993 року, похований на Байковому кладовищі в Києві.
Газета «Літературна Україна» 18 лютого 1993 року помістила прощальні слова відомого українського поета Василя Юхимовича: «Не стало Козака Сергія Давидовича, так потрібного родині, мистецтву, літературі, музичній освіті, народові й Україні! Народного артиста, талановитого митця, про котрого криком кричить душа: «Друже мій! Як би тебе більше на світі було!».
Вдарте по струнах, засмучені кобзарі й оркестранти, - він дбав про ваше відродження задовго до «перебудови»... Проведіть його в останню путь, багатоголосі хори національної опери і консерваторії!
Прощай, побратиме і друже; незабутній Сергію Давидовичу!».
Шанують пам'ять про Сергія Давидовича Козака жителі села Старий Кривин. На уроках музики у школі звучать мелодії подарованого ним піаніно. На приміщені навчального закладу висять меморіальні дошки в честь Сергія Козака та поета Володимира Семеновського, відкритті у 2001 році. На відкритті їх була присутня дружина видатного земляка-поета Галина Володимирівна.
Талановитий подільський поет Володимир Семеновський, який навчався у школі разом із Сергієм Давидовичем, присвятив своєму другові дитинства вірш, в якому є такі рядки:
А коли кінчалася наука –
Влітку пасли ми разом корів...
Як гукнеш, бувало, «Кармелюка»
-Аж за душу брав той щирий спів...
Як співаєш з Фокіним «Берізку»,
А чи соло «Коні вороні», Всім кажу:
«Це ж хлопець наш, подільський!»,
А думками вже у Кривині...
У Славутському історичному музеї на стенді «Культура Славутчини» експонується портрет Сергія Давидовича Козака. На прохання дирекції музею Центральний державний кінофотофоноархів України надіслав диск із записом пісень народних артистів України, наших земляків Сергія Козака та Валентини Ковальської. У 2010 році трудовий колектив ЗАТ «Славутський комбінат «Будфарфор» відкрив меморіальну дошку С.Д.Козаку на приміщенні Будинку культури, в якому народний артист виступав ще в дитячі роки і неодноразово співав там тоді, коли перебував у зеніті слави. На мітингу з нагоди відкриття меморіальної дошки присутні мали змогу послухати пісні у виконанні прославленого земляка.
У березні 2011 року мине 90 років від дня народження нашого славного земляка. Без сумніву, ця подія має бути широко відзначена громадськістю Славутчини, бібліотеками, школами, колективами художньої самодіяльності, засобами масової інформації. Відзначення ювілею народного артиста України Сергія Давидовича Козака сприятиме вихованню підростаючого покоління любові до рідного краю, до української пісні, прищепленню до культури нашого народу.
Примітка: при написанні статті частково використані матеріали відомого краєзнавця О.Я.Сапожника, зібрані ним у 2003 році при підготовці публікації з нагоди 10-річчя з дня смерті С.Д.Козака.
Станіслав Ковальчук.
Ілюстрації із книги С.Д. Козака "Я не спав, мамо".