Все чіткіше вимальовуються з кожним днем об’єкти атомної. Ростуть поверхи житлових будинків, здіймаються корпуси промислових споруд.
Приємно відзначити, що останнім часом управління будівництва АЕС подає усім колективам, які трудяться тут, добрий приклад. У квітні завдання власними силами перевиконано. Генпідрядник освоїв 490 тисяч карбованців. На нього рівняються інші підрозділи. На 327 тисяч карбованців здійснили робіт трудівники дільниці «Південенергобудмеханізація», на 168 – «Південенергосантехмонтаж», на 161 – «Союзенергожитлобуд», на 149 — «Гідромеханізація», на 58 – «Гідроспецбуд».
Прикро, що при такому, здавалося б, загальному пориві, піднесенні трудової активності є на атомній колективи, які допускають відставання. Понад 200 тисяч карбованців недоосвоїла дільниця «Південенергомонтаж», понад 150 тисяч – «Теплоенергомонтаж», 23 – «Укренергомонтаж», більш ніж по 20 тисяч карбованців – «Південенергомонтажвентиляція», «Гідромонтаж». Внаслідок цього завдання квітня по АЕС виконано лише на 74 проценти. Недоосвоєно 652 тисячі карбованців. Допущено відставаня передусім на житловому та промисловому будівництві.
Співставляючи висловлювання генпідрядника і субпідрядників з цього приводу, неважко помітити спільне в їх поясненнях. Це намагання перекласти на когось іншого свою вину за допущені недоліки. І, до речі, при аналізі причин відставання, так і виходить: той не надав своєчасно фронту робіт, інший – не поставив конструкції, третій – не так організував працю людей... Отож вина однієї організації у відставанні іншої помітна. Та справа в тому, що це характерно майже для усіх підрозділів. Але ж не всі вони відстають. І тому було б правильнішим, якби будівельні організації від взаємних претензій, без чого, звичайно, також не обійтись, наполегливіше шукали шляхів до злагодженості дій, взаємодопомоги. І в цьому перша, як кажуть, скрипка – за генпідрядником. Йому необхідно не тільки позбутися своїх недоліків, яких ще багато, а й сприяти злагодженій праці усіх будівельних організацій.
Одним з серйозних недоліків у всій роботі є те, що неув’язки допускаються на об’єктах першочергової важливості. Щоб зосередити на цьому увагу, виїзна редакція вирішила розповісти про хід спорудження житла і будівельної бази.
Сьогодні публікації – про промислові об’єкти.
Будiвельна база: численнi зриви
Якщо в цілому охарактеризувати нинішні роботи на спорудженні АЕС, то можна сказати так: йде підготовка до виконання основного завдання – будівництва атомних реакторів і потрібних до них комунікацій. І від того, наскільки своєчасно і якісно будуть виконані доведені плани, як ретельно і точно працюватимуть допоміжні промислові об’єкти, залежать строки пуску першого енергоблока.
Один з найголовніших об’єктів – бетонний завод з усіма необхідними цехами і дільницями. Поки що на будівельному майданчику діє малопотужний тимчасовий бетонорозчинний вузол. Зрозуміло, з початком закладання фундаменту під перший реактор його продукції буде недостатньо. Отож і споруджується завод, який даватиме тисячу кубічних метрів бетону за добу.
Спорудження підприємства ведеться кількома організаціями, кожна з яких виконує свою роботу. Зокрема, тут трудяться бригади з дільниці «Теплоенергомонтаж» та управління «Південенергомонтаж». У них великі обсяги робіт. Звичайно, однаковою мірою причетний до цього об’єкта і генпідрядник. Сил і засобів у всіх організацій вистачає. Все залежить, як мовиться, від організації праці, виконання завдань кожною стороною. Але тут якраз і допускаються численні зриви. Незважаючи на те, що весь комплекс бетонного заводу повинен бути зданий найближчим часом, тут не виконано багато важливих робіт, а на деякі ще не знайдено навіть вирішення. Отож і створилося таке становище, що на головному корпусі з 240,3 тисячі карбованців освоєно тільки 195. І справа не лише у використанні коштів.
– Багато часу втратили під час монтажу каркаса, – розповів бригадир С. П. Ярута. – Доводилося шукати конструкції по всій території. А тепер не вистачає арматури, вентилів...
– Дуже багато змін у кресленнях, – сказав бригадир О. С. Ніколайчук. – Переробляється одне й те ж по кілька разів. До того ж нема чимало деталей...
Бригадир слушно говорив про митарства, яких зазнавали, добираючи металеві конструкції. Справа в тому, що їх розвантажують де попало. Вони деформуються, псуються, та й доставити їх на об’єкти не так легко. Такий, здавалося б, незначний факт. Але він став однією з причин, що призвели до зниження темпів, втрати часу. До речі, продовжується таке становище і понині. Через слабку матеріально-технологічну комплектацію раз по раз порушується послідовність робіт. Монтажники, очікуючи тих чи інших деталей, гають час, нерідко залишаються без чітких планів на наступний день, тиждень. Ось що розповів начальник дільниці «Теплоенергомонтаж» В. М. Кузнецов:
– Темпи нашої роботи не відповідають вимогам. Нас надто стримує генпідрядник. Для завершення робіт на головному корпусі бетонного заводу бракує арматури, нема схеми. Для галереї не заготовлено нестандартне устаткування. Або ось ми повинні вести вже роботи на приймальному пристрої. Але як же це здійснити, коли не збудовано самого приміщення? Те ж саме і з компресорною – важливим об’єктом комплексу бетонного заводу. Тільки тут навпаки: приміщення звели, а компресорів немає. Їх, як з’ясувалося, замовили на третій квартал. А в нас же на той період за планом інші роботи.
Окремо хотів би зупинитися на двох об’єктах, які найбільше загальмували виконання планів. Перший – цех передмонтажних робіт, що входить до власної будівельної бази. Без його повної готовності годі й думати про виконання наміченої програми на найближчий час. Ми, зауважу, ще в березні повинні були здійснити у ньому робіт на 50 тисяч карбованців. Але й досі немає змоги почати їх. Справа в тому, що там тільки ведеться намивання землі. Немає навіть дороги до майбутнього цеху. Отак з місяця в місяць відстаємо по цьому показнику. Другий – пуско-резервна котельня. У квітні мали освоїти там 50 тисяч карбованців, у травні – 54 тисячі. Але досі немає навіть котловану під приміщення.
До сказаного тов. Кузнецовим можна додати чимало інших прикладів. У третьому кварталі повинна діяти котельня. І хоч котли змонтовані, все ж залишається робіт тут більш, ніж на 60 тисяч карбованців. Багато треба здійснити на деревообробному господарстві, відкритих майданчиках складування, майстерні сантехдільниці та інших об’єктах.
Нині на АЕС переважна більшість підрозділів потребує єдиної підтримки: чіткого планування робіт і точного додержання строків їх виконання усіма організаціями. А для цього треба належно організувати постачання. Ось у чому полягає найперша підмога управління будівництва. В цьому повинен показати своє вміння, оперативність і генпідрядник. Щоб не видались такі висновки безпідставними, надамо слово начальнику монтажного управління тресту «Південь-енергомонтаж» М. М. Глазнєву:
– Невиконання завдання нашим колективом пояснюю передусім необґрунтованістю плану і несвоєчасним наданням фронту робіт. Що, скажімо, заважає нам успішно трудитися на спорудженні бетонного заводу? Насамперед надто слабке забезпечення необхідними конструкціями, матеріалами. З’ясувалося, що чимало з них замовлені тільки тепер. А ми ж повинні вести монтаж сьогодні.
Або такі казуси з плануванням. Нерідко генпідрядник заносить до плану те, чого поки що не виконати. Приклад тому – програма цього місяця. Спочатку головний інженер затвердив завдання на 250 тисяч карбованців. Коли ж в управлінні будівництва взялися детально аналізувати, де і що повинні б зробити, а відтак висловили свої претензії щодо необґрунтованості завдання, воно одразу зменшилося більш, ніж на 100 тисяч карбованців. А буває навпаки. На арматурній майстерні – одному з важливих об’єктів будівельної бази – в минулому місяці не включили до плану важливих робіт. Тепер доводиться надолужувати.
Звичайно, є і в нас недоліки. Зокрема, допустили прорахунки на спорудженні об’єднаних майстерень, бачимо інші упущення. Тому й хочеться закликати до чіткішої, злагодженішої роботи.
Стурбованість бригадирів, начальників дільниць з приводу відставання на спорудженні об’єктів будівельної бази зрозуміла. Затягнеш їх пуск – це негативно позначиться на нарощуванні темпів робіт на атомній, поставить під загрозу ритмічне, своєчасне введення в дію першого енергоблока. Було б не зайвим, якби вже нині, наперекір дивній позиції керівництва генпідрядної організації, партком будови з спеціалістами уважно проаналізував стан справ і добився, щоб були вжиті заходи для забезпечення своєчасного пуску першочергових об’єктів.
«Радянське Поділля»
29 травня 1991 року