Реальні преференції
Нещодавно представники територіальних органів самоврядування Здолбунівщини виявили бажання познайомитись з роботою електростанції, обговорити питання, що стосуються проведення громадських слухань у ході підготовки до завершення будівництва третього та четвертого енергоблоків. Після відвідин навчально-тренувального центру, проммайданчика станції гості мали можливість поспілкуватись з генеральним директором Хмельницької АЕС Миколою Панащенком.
Перше запитання, яке було задане Миколі Сергійовичу, практично визначило направленість діалогу. Воно стосувалось пільг у зоні спостереження. Зважаючи на те, що подібна тема часто піднімається представниками громадськості, генеральний директор на конкретних прикладах розповів про механізм формування пільг. Так, зокрема, для населення, яке проживає у зоні спостереження, діє тридцятивідсоткова знижка на оплату за споживання електроенергії. Вона закріплена відповідними урядовими документами.
Микола Сергійович також зауважив, що Україна на сьогодні практично єдина держава, де є диференційований тариф для населення і промислових підприємств. Практично споживачі на сьогодні платять близько двадцяти шести відсотків від вартості електроенергії в державі. У цьому процесі велике значення має атомна енергетика, собівартість її електроенергії в кілька разів нижча від тієї, що, принаймні, генерується на теплових електростанціях.
У ході спілкування Микола Панащенко розвіяв міф про альтернативні джерела енергетики, як панацею для подальшого розвитку енергетичної сфери. Собівартість однієї кіловат-години електроенергії, що виробляється вітровими установками, складає майже півтори гривні, а електроенергія від сонячних батарей – ще у п’ять разів дорожча. З цього слідує, що коли припинити (умовно) роботу всіх наших АЕС, загальна вартість електроенергії тільки для промисловості підніметься у два рази. Відтак і продукція народного господарства коштуватиме в рази більше.
Микола Сергійович також вказав на чинники, за рахунок яких формується тариф для діючих АЕС. На вартість електроенергії впливають затрати на експлуатацію споруд та обладнання, проведення планово-попереджувальних ремонтів, закупівля ядерного палива, оплата праці персоналу тощо. Як показує життєвий досвід, ціни на запасні деталі, витратні матеріали постійно зростають, тому це й відображається на величині тарифу. За словами генерального директора, наша економіка виграє від того, що саме вітчизняні АЕС виробляють майже п’ятдесят відсотків порівняно дешевої електроенергії.
Продовжуючи тему пільг, Микола Панащенко сказав, що при спорудженні третього та четвертого енергоблоків ХАЕС передбачено фінансування зони спостереження у сумі 10 відсотків від загальної вартості будівництва. Це дасть можливість територіальним громадам подбати про покращення соцкультпобуту у населених пунктах, бо кошти мають бути залучені на розвиток культурних та освітянських закладів, господарської інфраструктури, сферу охорони здоров’я зони спостереження.
Олександр Шустерук
Фото Валерія Валуєва