Для працівників Хмельницької АЕС стало звичним явищем спостерігати на території проммайданчика екскурсії учнів, студентів, представників органів місцевого самоврядування. Інтерес до діяльності енергетичного підприємства постійний і з роками не втрачається. Для атомників важливо, що саме під час візитів екскурсанти мають можливість одержати достовірну інформацію про експлуатацію основного обладнання, заходи безпеки, охорону довкілля. Під час організації екскурсій для учнів нетішинських шкіл, акцент робиться на профорієнтаційній роботі, адже в багатьох сім`ях міста енергетиків формуються династії: діти влаштовуються на ХАЕС, щоб замінити своїх батьків.
Нещодавно електростанцію відвідали учні 11-А класу Нетішинського навчально-виховного комплексу «Середня загальнооосвітня школа I-II ступеня та ліцей», які спеціалізуються на вивченні фізико-математичних предметів. Екскурсія розпочалась із відвідин інформаційного центру, де учні мали змогу переглянути документальний фільм про основні напрямки розвитку атомної енергетики, роль Хмельницької АЕС у виробництві електроенергії в Україні.
Цікавими для школярів стали відвідини машзалу першого енергоблока. Вразив масштабами діючий турбоагрегат, діти ознайомились з вервечкою технологічних процесів.
- Знайомство з роботою ХАЕС, - розповідає вчитель навчально-виховного комплексу Світлана Василівна Чабан,- для наших вихованців має велике значення. Учні цього класу навчаються за програмою, де пріоритетними є фізико-математичні предмети. Як відомо, саме знання цього напрямку допомагають ефективно експлуатувати діючі енергоблоки. Я переконана, що під час вибору майбутнього вишу, більшість наших учнів зверне увагу саме на атомну енергетику.
Під час розмови Світлана Василівна розповіла про досягнення її вихованців. За її словами, клас складається із обдарованих дітей, які постійно демонструють високий рівень знань. Такий підхід до навчання дає можливість брати активну участь у предметних олімпіадах, захисті наукових робіт, як у Нетішині, так і у Хмельницькому. На обласному рівні зуміли проявити себе Юлія Андреєва, Дмитро Бичков, Михайло Дяченко, Олег Комарницький, Андрій Ситник, Алла Фучила, Вікторія Фабрицька, Катерина Прокопенко, Павло Шаповал.
- Для педагогів завжди приємно бачити плоди свої праці, - продовжує розповідь Світлана Василівна, - наші діти демонструють постійні успіхи, і можна з впевненістю сказати, що є кому продовжувати виробничі традиції батьків. Ми розуміємо, що не всі матимуть бажання пов`язати свою долю з атомною енергетикою, бо є когорта дітей, які тяжіють до економічних, гуманітарних знань. Втішає те, що наші вихованці засвідчують у найкращих вузах країни високий рівень освіти, яку вони здобули саме в Нетішині.
Світлана Василівна Чабан освітянську біографію розпочала ще у другій половині вісімдесятих років. Вона була свідком зародження кращих навчальних традицій у Нетішинській ЗОШ №3. Серед її колишніх учнів багато працівників ХАЕС, які обіймають відповідальні посади. Вона їх часто ставить за приклад і вважає, що профорієнтацією дітей потрібно займатись постійно. А змістовні екскурсії на ХАЕС позитивно сприяють цьому.
Олександр Шустерук
Фото автора та Валерія Валуєва