Цей день ми наближали, як могли
Наш край у перші дні війни
Наприкінці червня – на початку липня 1941 року жорстокі бої розгорнулися у напрямку, де розташовувалися Шепетівський, Старокостянтинівський, Новоград-Волинський та інші укріплені райони Південно-Західного фронту.
Уже до 10 липня 1941 року німецько-фашистські війська просунулися від кордону на північно-західному напрямку на 500 км, на західному – на 600 км, на південно-західному – на 350 км. На той час вони захопили Прибалтику, Білорусію, Молдавію і значну частину України.
За три тижні війни радянські війська втратили 28 дивізій. Окрім того, більше 72 дивізій втратили половину людей та бойової техніки. За цей час СРСР втратив: 3500 літаків, 6000 танків, більше 20 000 гармат та мінометів. У прикордонних округах було знищено чи захоплено ворогом більше половини окружних складів та складів Наркомату оборони.
Старожили пригадують, що уже вранці 22 червня німецькі літаки бомбардували залізничну станцію Шепетівка.
А ось витяг з «Політдонесення управління політпропаганди Київського Особливого військового округу начальнику Головного управління політпропаганди Червоної Армії»: «Протягом ночі і ранку противник висадив десанти – Ходорів, Дрогобич, Борислав (останні два знищені), Коськів (20 кілометрів південніше Шепетівки). Останній загін просувається на Старокостянтинів. Взятий під дію 17 авіаційної дивізії». (Документ датовано 23 червня 1941 року).
В оперативному зведенні до 22-ї години 23 червня 1941 року начальник штабу Південно-Західного фронту генерал-лейтенант Пуркаєв та начальник оперативного відділу штабу фронту полковник Баграмян повідомляли, що у Шепетівці у резерві фронту дислокується 228-а стрілецька дивізія, в Ізяславі – 140-а стрілецька дивізія, в Горошках – 146-а стрілецька дивізія.
Заступник командуючого військами фронту по тилу доповідав у донесенні заступнику командуючого військами Київського Особливого військового округу: «Укріплені райони – Шепетівський, Ізяславський, Остропільський, Старокостянтинівський кулеметних батальйонів не мають. Польових військ штаб фронту виділити зараз не може... Необхідно негайно виділити озброєння за поданням заявок окремих укріпрайонів».
О 20-й годині 25 червня начальник штабу зони протиповітряної оборони Південно-Західного фронту майор Пеньковський в оперативно-розвідувальному зведенні повідомляв: «Противник бомбардував військове містечко Шепетівка. Дев’ять бомб не розірвалося». У цьому ж документі повідомляється, що за даними авіарозвідки німцями захоплено м. Луцьк.
А ось перед нами інший документ – бойове донесення штабу 5-ї армії командуючому військами фронту від цього ж числа, тільки надіслане вранці. На ньому резолюція: «Начартпостач. У Тернопіль передаю вам 40 вантажівок. Крім того, дуже частими були «уходи» з табору, які організовував Михайлов (головний лікар міста) для хворих Гросслазарету. Він доповідав німцям, що вони вмерли, підроблював відповідні документи, а «мертві душі» ішли у ліс, до партизан. В районі села Стригани підпільники організували шпиталь для таких хворих, а також для поранених партизан. Усього за час окупації підпільники разом з партизанами визволили з концтаборів Славути і Шепетівки 2190 чоловік
Методи боротьби партизан Славути були в основному диверсійними. Через Славуту йшла одна з основних залізничних магістралей, що зв’язувала німців з їх глибоким тилом. Партизанські загони основні свої зусилля спрямовували на ушкодження цієї магістралі, а також на підрив ворожих ешелонів з живою силою та технікою. Дуже частими були напади на ворожі гарнізони, знищування поліцаїв.
Напади партизанів стали настільки дошкульними, що гітлерівське командування змушене було надіслати з Шепетівки понад 3 тисячі солдат і офіцерів, щоб блокувати славутські ліси. Але це не дало дієвого ефекту.
З кожним днем зростала міць одухівського з’єднання. В грудні 1943 р. воно мало у своєму складі 5 партизанських загонів, у яких нараховувалося 1200 чоловік. Поступово ця цифра зросла до 4000 тис. Бійці партизанського з’єднання імені Михайлова (самого Ф.М.Михайлова німці викрили і стратили у липні 1942 року) діяли на території не тільки Кам’янець-Подільської (колишня назва Хмельницької області), а й Волинської, Рівненської, Тернопільської області.
За даними звіту партизанського з’єднання, яке побачило світ після визволення Славутського району від німців, партизани Славутчини провели 948 бойових та диверсійних операцій, влаштували 344 залізничні диверсії, внаслідок чого 287 ворожих ешелонів пішло під укіс. 18190 ворожих солдат і офіцерів загинули під час вчинених партизанами диверсій на залізниці, а ще 2773 фашисти були знищені у відкритих боях.
Таким чином, можна сказати, що партизанський рух на Славутчині мав два періоди у своєму розвитку: перший – до 1943 року – підпільницький, другий – з січня 1943 року до січня 1944 (момент визволення Славути від німецьких загарбників) – партизансько-підпільницький. Особливістю його була можливість поповнювати свої лави за рахунок військовополонених. Активності діям партизан Славути надавала наявність лісових масивів, що були поширені в Славутському, Шепетівському, Ізяславському районах. Ще одним сприятливим фактором для розвитку партизанського руху на Славутчині було відсутність крупних збройних угрупувань німецьких військ на території району і навколо нього, що значно підсилювало позиції партизан.
«Бути» Інокентія Смоктуновського
До свого славнозвісного «Бути чи не бути» в Шекспірівському «Гамлеті» син вантажника, відомий артист Інокентій Смоктуновський ішов задовго до того, як став актором.
Бути, відстояти, здолати ворога – таке рішення, і ніякого іншого, стояло перед 18-річним воїном-сибіряком. Майбутній актор бився з фашистами і на нашій, подільській, землі. Тут втік з колони полонених.
Страждаючи від голоду, холоду, пробивався до своїх з надією знайти допомогу у добрих подоляків. Знесилений, упав і загинув би, якби не натрапила на нього жінка, яка й стала рятівницею воїна. Вона жила в с. Дмитрівка Теофіпольського району.
Тут, на Поділлі І.М. Смоктуновський знову взяв до рук зброю. Вже – як партизан, член загону імені Леніна Кам’янець-Подільського з’єднання. Став командиром взводу. Двічі нагороджувався медаллю «За відвагу».
«...Після втечі з полону на початку січня 44-го я зв’язався з партизанами у лютому і був залишений командуванням загону у висілку Дмитрівка під виглядом цивільного звичайного жителя, щоб, по-перше, я зміг після полону прийти в себе, а по-друге - спостерігати і доповідати про всі переміщення німців у цьому районі, тобто висілка Дмитрівка, села Сухуженці і величезного дубового лісу (в ту пору)».
Інокентій Михайлович згадує, що партизани загону ламали з тилу організацію оборони ворога, створювали, видимість великого з’єднання.
Невдовзі, у 1944-му, партизанський загін злився з регулярними частинами Червоної Армії, і Смоктуновський знову став червоноармійцем. Був командиром відділення автоматників, потім молодшим фронтовим топографом. Уже на території Німеччини нагороджений медаллю «За відвагу.
Майбутній народний артист СРСР брав участь у визволенні Варшави, штурмі Берліна. Крім бойових медалей, І.М. Смоктуновський відзначений сімома подяками Верховного Головнокомандуючого. Часто згадував форсування Дніпра, бої за звільнення Києва. І, звичайно, неспокійні партизанські будні на Поділлі у складі Кам’янець-Подільського з’єднання.
Визволення
Розвиваючи успіх Житомирсько-Бердичівської операції з розгрому ворога, до середини січня 1944 року війська 1-го Українського фронту під командуванням М.Ф Ватутіна закріпилися на лінії Сарни – Славута – Козятин. У ніч з 14 на 15 січня 1944 року партизанський загін під командуванням О.І.Музальова по льоду через Горинь в районі паперової фабрики увійшов у Славуту. Комендантом міста став командир взводу цього загону М.В. Шевчук, житель с. Голики, який до війни керував школою с. Бачманівка.
У Славуті партизанами було відновлено радянську владу, військова комендатура приступила до виконання своїх обов’язків. З допомогою місцевого населення партизанам вдалось запобігти руйнуванню електростанції, казарм військового містечка і паперової фабрики. На мостах через річку Утка було виставлено охорону, посилено охоронявся залізничний міст у с. Стригани – єдина збережена переправа через річку Горинь. Загін Музальова зайняв оборону на південь і південний захід від військового містечка. Підступи зі сходу прикривали загони ім. Леніна та ім. Калініна, що дислокувалися у миньківських лісах. Штаб з’єднався і загони ім. Кармалюка та ім. Михайлова розташувалися гарнізоном у самій Славуті, яка посилено піддавалася артилерійському обстрілу ворогом і бомбардуванням з повітря. Артилерія партизанського загону зайняла вогневі позиції вздовж шосе для відбиття можливої атаки танків з боку Шепетівки. 18 січня у Славуту вступили військові частини 226-ої Глухівсько-Київської Червонопрапорної ордена Суворова другого ступеня стрілецької дивізії під командуванням В.Я. Петренка. 22 січня 1944 року Славуту передано частинам Червоної Армії.
18 січня, напередодні свята хрещення Господнього нетішинці побачили двох вершників. Це були розвідники радянської армії. Слідом за ними заїхали в село танки визволителів. В церкві задзвонили дзвони, люди бігли назустріч радянським військам. За кермом одного з танків був Іван Харлампович Непом’ящий, який зі своїм танком провалився на мосту біля млина. Підсохнути танкісти зайшли до хати вдови Горпини Пацаловської, де на нього чекала доля. Він познайомився з її донькою Ганною, і після перемоги повернувся до неї.
Відразу після вигнання німецьких окупантів в селі було створено комісію з місцевого активу щодо підрахунків збитків, завданих колективному господарству війною. Вони виявились надзвичайно великими і оцінені у 5118281 карбованець. З Нетішина та Солов’я протягом 1941-1945 років воювало 517 громадян, за ці роки загинув 321 житель названих сіл.
За матеріалами різних
видань підготував
Віктор Гусаров
На знімках: розбита ворожа техніка; німецькі загарбники купаються в Горині в м. Острог; військовополонений у концтаборі м.Шепетівки; Герой Радянського Союзу Михайло Петров; підірваний партизанами ешелон; Смоктуновський у фільмі «Солдати».