Дезактивацiя – наша буденна робота
Так охарактеризував у нещодавній розмові з журналістами діяльність очолюваного підрозділу начальник цеху дезактивації і поводження з радіоактивними відходами С.Є.Коротов. Вона не тільки буденна, але й повсякденна, багаторічна, іноді рутинна й одноманітна, але така необхідна для забезпечення комфортних умов праці персоналу під час ремонту й експлуатації обладнання атомної електростанції. Адже чистий спецодяг і чисті робочі місця убезпечують людей від можливих загроз для свого здоров’я, оскільки завдяки таким підходам вдається добиватися зменшення дозових навантажень. Це важливий компонент безпечної роботи персоналу. Так як під час проведення ППР ремонтники виконують покладені на них завдання цілодобово, то й у ЦДПРВ синхронізують свою роботу з ними, щоб забезпечувати належні умови. І так багато років поспіль.
У розмові ми торкнулися актуальної для підприємства теми – будівництва комплексу з переробки твердих радіоактивних відходів.
- На даний час, - зазначив Сергій Євгенович, - від суто паперових справ перейшли до постачання обладнання. Поки ми з вами спілкуємося, перша установка цементування радіоактивних відходів вже прямує до нас зі сторони європейського співтовариства. Сподіваємося, що невдовзі вона надійде на майданчик Хмельницької АЕС.
До кінця поточного року інші виробники мають поставити ще 2 установки для майбутнього комплексу: установку сортування радіоактивних відходів і установку їх вилучення зі сховищ. Отож ми наближаємося до повноцінного створення комплексу з переробки радіоактивних відходів, що дозволить більш безпечно і цивілізовано поводитися з РАВ на нашій електростанції. Він буде збудований на майданчику ХАЕС, поблизу спецкорпусу. За сприятливих обставин роботи можуть розпочатися вже у наступному році.
Відрадно, що 17 жовтня поточного року Верховна Рада України на своєму вечірньому засіданні прийняла Закон щодо внесення змін до ряду законодавчих актів України, які стосуються поводження з РАВ.
- Він на часі?
- Я б сказав, що він надто запізнілий, але дуже необхідний.
На момент розмови текст Закону ще не був оприлюднений, отож детально аналізувати його не випадало. Послуговувалися повідомленнями в ЗМІ. Як випливає з інформації, оприлюдненої інформаційним управлінням Апарату Верховної Ради України, «Законом внесено зміни до законів України «Про використання ядерної енергії та радіаційну безпеку», «Про поводження з радіоактивними відходами», «Про порядок прийняття рішень про розміщення, проектування, будівництво ядерних установок і об’єктів, призначених для поводження з радіоактивними відходами, які мають загальнодержавне значення».
Законом, зокрема, запроваджено чотири «класи», на які поділяються радіоактивні відходи («дуже низькоактивні», «низькоактивні», «середньоактивні», «високоактивні»); надано визначення нових термінів «захоронення радіоактивних відходів», «сховище для захоронення радіоактивних відходів» («поверхневе», «приповерхневе», «на середніх глибинах», «геологічне»), критерії прийняття радіоактивних відходів; віднесені до радіоактивних відходів «відпрацьовані закриті джерела випромінювання».
- Зміни, здавалося б, незначні, - коментує С.Є.Коротов, але їх прийняття потягне за собою зміни у підзаконних актах, чинних нормах та правилах. Недарма ж Закон набуває чинності через 2 роки після його оприлюднення. За цей час належить провести колосальну роботу ряду міністерств і відомств аби гармонізувати законодавчу базу в цьому напрямку, щоб не було двозначного трактування.
Якщо говорити про класифікацію РАВ, то до цього часу ми мали три категорії – низькоактивні, середньоактивні і високоактивні. Тепер додається ще одна – дуже низькоактивні. Прийнята термінологія буде більш конкретизована у підзаконних актах, нормах і правилах.
Зазначу, що зміни, за які проголосував український парламент, не наш вітчизняний винахід. Цим шляхом давно пішла Європа, Росія, адже це не що інше, як імплементація вимог і рекомендацій МАГАТЕ. Отож, ми крок за кроком йдемо до того, що наше законодавство у сфері поводження з РАВ буде максимально наближене до аналогічних законів, за якими живе світ. Життя доводить необхідність цивілізованого підходу до поводження з радіоактивними відходами, які продукує, до речі, не тільки атомна енергетика. Мусимо вже зараз подбати як бути з радіоактивними відходами, а не просто їх накопичувати і перекладати вирішення проблеми на наступні покоління.
Ольга Сокол