Запобігти злочинності
Формування людини починається з дитинства. В молоді роки закладається основа не тільки відповідних знань, але й норм поведінки, звичок потреб особи. Виховання молодого покоління – це виховання майбутнього кожної держави, і майбутнє залежить не тільки від рівня професійної підготовки цього покоління, але від його моральних якостей.
В даний час підлітки є «найкриміногенніше» ураженою частиною населення. Це середовище і пов’язані з нею форми поведінки, безсумнівно, є знаком пережитого суспільством кризового періоду. Для цього соціально-психологічного явища характерна відсутність або втрата стійких цілей, руйнування емоційно і особистісно значущих громадських, у тому числі сімейно-батьківських відносин. Мотивація - це перший чинник, який потрібно враховувати при аналізі кримінальної справи, в якій брав участь неповнолітній. Другий важливий чинник - наявність за спиною дитини чи підлітка дорослого з кримінальним минулим. Люди ці непогано розбираються в психології, до підготовки і здійснення злочину ставляться, як до роботи. І хоча певної системи залучення неповнолітніх у протиправну діяльність немає, досвідчені рецидивісти роблять це напрочуд грамотно, можна навіть сказати - з педагогічним тактом.
Дитина з неблагополучної сім’ї, не отримуючи належного тепла, так-сяк заповнює нестачу поза домом, де не все складається за загальноприйнятими правилами. Мотивація правопорушень у дітей 11-13 років відрізняється від мотивації молодших школярів, на перше місце виходить користь.
У протиправних діях підлітка з’являється обдуманість і користь. Мотив просування ієрархічною драбиною з віком набуває підвищеної значимості. Тим, кому 16-17 років, гроші потрібні на випивку, наркотики, купівлю «модних речей».
Характерним фактором в сучасних підліткових компаніях є зміна системи цінностей. Якщо раніше учасника групи оцінювали з точки зору: «який ти?» (сильний, сміливий, чесний, вірний), то тепер критерій звучить інакше: «який ти в грошовому еквіваленті?».
До особливої групи входять діти з елітних родин. Декому з них починає здаватися, що нові смакові відчуття життя може надати псевдоромантики правопорушень. Їх називають «мажори». За витонченістю злочинів їм немає рівних у злочинному середовищі.
Злочинність неповнолітніх позначається динамічністю, високим ступенем активності. Люди, котрі стали на шлях вчинення злочинів у юному віці, важко піддаються перевихованню і, як правило, являють собою резерв для дорослої злочинності. Між злочинністю неповнолітніх та злочинністю дорослих існує тісний зв’язок.
Однією з умов підвищення ефективності роботи з виправлення та ресоціалізації засуджених і асоціальних елементів є залучення громадськості, у тому числі співпраця з працівниками Нетішинського міського центру соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді та Кримінально-виконавчої інспекції.
Головною складовою діяльності названих служб є спрямування молодих людей на виправлення асоціальної поведінки, налагодження їх відносин з суспільством та зміна погляду на сенс буття.
З метою встановлення та налагодження партнерських відносин між працівниками центру, працівниками КВІ та неповнолітніми, засудженими до покарань, не пов’язаних з позбавленням волі, був проведений спільний захід, участь у якому взяли спеціаліст першої категорії ЦСССДМ В.В. Берегулько, заступник начальника Шепетівського МРВ кримінально-виконавчої інспекції УДПС України, капітан внутрішньої служби С.М. Главацький, фахівці із соціальної роботи Г.Д. Кушта, А.Г. Василевська, В.В. Косік та ряд неповнолітніх, засуджених до покарань, не пов’язаних з позбавленням волі (на фото).
Нетішинський міський центр СССДМ