Електроцех: 30 рокiв на вiстрi високих напруг
У 1982 році був створений електричний цех, начальником якого призначили Олексія Борисовича Мелешка. Перші працівники цеху - Леонтій Миколайович Макара, Олексій Степанович Денисюк, Олександр Миколайович Вовк.
У серпні 1982 року поставлена під напругу під-станція першочергового електрозабезпечення ПСТ 35/10/6, а у вересені подано напругу на електрообладнання очисних спору. Ще через місяць подано напругу по кабельній лінії 6 кВ з ПСТ 35/10/6 на комплекс будівель пускорезервної котельні.
Через рік, у жовтні 1983-го створено в складі електроцеху дільницю міських електричних мереж. Під кінець року введені в експлуатацію повітряні лінії 10 кВ електрозабезпечення артскважин та станції знезалізнення вод. За рік по тому введено в експлуатацію відкриту розподільчу установку на напругу 750 кВ з будівлею допоміжних систем. У травні 1986 року введено в експлуатацію відкриту розподільчу установку на напругу 330 кВ з АТ 330/110 кВ.
Знаменною подією в житті колективу стали включення до мережі 22 грудня 1987 року блока №1. Синхронізацію генераторів тоді виконав начальник зміни Володимир Миколайович Павлов.
Нелегкий період мораторію позначився на темпах введення в дію нового обладнання, однак у листопаді 1995 року під робочу напругу поставлені групи блочних трансформаторів блока № 2 та трансформаторів власних потреб.
Новий етап випробувань прийшовся на 2002 - 2004 роки.Так, у березні 2002 року до напруги були під’єднані розподільчі пристрої та силові збірки, а у листопаді підключено до ВРП-330 кВ повітряну лінію 330 кВ на м.Хмельницький. Працівники електроцеху брали участь у прийманні масла у машзалі, валооберті турбіни, прокручуванні на холостому ході електродвигунів головних циркуляційних насосів. Копіткою була робота із завершення програми встановлення апаратури безперебійного живлення нового покоління в турбінному та реакторному відділеннях. Всі операції здійснювались під контролем начальника дільниці електроцеху В.М.Панасюка. Також у 2002 році вдалося замінити акумуляторні батареї, що необхідні для аварійного живлення енергоблока. Монтаж всієї системи акумуляторів проводився за технічним наглядом майстра О.Л.Мізандронцева. Працівники електроцеху успішно провели заміну високочастотних загороджувачів на лініях електропередач 330 кіловольт.
На 2003 рік електростанція отримала можливість під’єднуватись до трьох ЛЕП 330 кіловольт і двох 750 кіловольт. Наявний автотрансформатор дозволив в реверсних режимах проводити переведення електроенергії з одного класу напруги на інший.
Це забезпечило можливість безперебійно передавати електрострум від двох енергоблоків, як по ЛЕП 750 кіловольт, так і 330 кіловольт. Під час затвердження програми модернізації устаткування, було вирішено розширити територію відкритого розподільчого пристрою 330 кіловольт для того, щоб змонтувати дві комірки, які складаються з вимикачів, роз’єднуючих та заземлюючих пристроїв, які були введені в експлуатацію у травні 2006 року. Перед пуском 2 енергоблока завершено модернізацію статора генератора, його повне збирання і забезпечено прокручування турбіни.
У серпні 2004 року відбувся його енергетичний пуск. Відтак щоденно забезпечується надійна експлуатація наявного обладнання, а в травні 2009 року поставлена під робочу напругу друга група резервних трансформаторів власних потреб.
Структура цеху є багатоплановою і поділяється на такі служби:
- експлуатації - оперативний персонал, що здійснює експлуатацію всього обладнання, закріпленого за цехом;
- ремонту - виконує ремонти основного електротехнічного обладнання (обладнання відкритого розподільчого пристрою, комплектних розподільчих пристроїв, електродвигунів та генераторів, трансформаторів, освітлення, кабельних ліній і т.д.);
- релейного захисту та автоматики - обслуговує пристрої релейного захисту та автоматики;
- перетворюючої техніки та пожежної безпеки - виконує ремонти перетворюючої техніки (агрегатів безперервного живлення, систем управління крана кругової дії та перевантажувальної машини) і систем пожежної безпеки (автоматичних систем пожежогасіння та пожежної сигналізації, газового та пінного пожежогасіння);
- диспетчерсько-технологічне управління обслуговує системи зв’язку (автоматичні телефонні станції, радіозв’язок, системи технологічного управління).
Персонал електроцеху постійно підвищує безпеку й надійність шляхом впровадження сучасного обладнання світового рівня та проводячи модернізацію існуючого, що дозволяє знизити кількість порушень та відмов у роботі.
Найяскравішими прикладами можна назвати модернізацію генератора блока №2 за технологією фірми ALSTOM (Франція), заміну агрегатів безперервного живлення на агрегати виробництва фірми Benning (Німеччина), вимикачів 6 кВ на сучасні вакуумні виробництва заводу «РЗВА Україна», акумуляторних батарей на батареї виробництва VARTA (Німеччина), високовольтних введень блочного трансформатора блока №1 на введення фірми TRENCH (Великобританія), розрядників на обмежувачі перенапруг виробництва фірм ABB (Швеція) та AREVA (Франція).
У цеху вирує активне громадське та спортивне життя. У спартакіаді серед цехів ХАЕС електричний цех постійно здобуває призові місця.
Досягнення та заслуги працівників цеху неодноразово відзначались галузевими та урядовими нагородами.
Власна інформація
Фото Валерія Валуєва та з архіву редакції