«Газетний» турнір святкує 25-ліття
Новий спортивний сезон на ХАЕС традиційно відкриває футзальний турнір на призи газети «Перпектива». Цьогоріч це 25-і за ліком змагання, що проходили під егідою часопису за сприяння працівників спорткомплексу «Енергетик».
Сім команд, що об’єднали у своїх рядах представників понад 20 станційних підрозділів, виборювали право називатись переможцем ювілейного турніру.
Традиційно, боротьба точилась на всіх ділянках паркету спорткомплексу та за кожен м’яч. Приміром команда ЦТАВ+Управління у першій грі із об’єднаною дружиною ЕЦ+ 3 ДПРЗ лише у додатковий час за допомогою пенальті змогла пробитись у наступний раунд боротьби. За таких самих умов у наступне коло боротьби пробилась команда турбінного цеху. А от збірна ГТЦ+КГ+ в/ч набила десять м’ячів у ворота команді ТРЦ+ЦРБ+ЦДПРВ, які спромоглись на чотири відповіді. Далі команда ЕРП із рахунком 9:3 здолала опір футзалістів ЦТАВ+Управління, а турбіністи впевнено перемогли суперників з команди ГТЦ+КГ+в/ч - 6:1.
Відтак до фінальних двобоїв дістались чотири дружини і у боротьбі за третю сходинку вели боротьбу команди ЦТАВ+Управління та ГТЦ+КГ+в/ч. Настрій у спортсменів обох збірних був піднесений, гравці жадали проявити найкращі якості. Зазначимо, що гравці команди гідротехніків у купі з комунальниками та військовими цього разу були кращими у всіх компонентах боротьби за м’яч, гостріше атакували, впевненіше почувались перед воротами суперників. Лідер команди Віктор Каращенко «спіймав» свою гру і відзначився п’ятьма голами. По два м’ячі забили Михайло Зеленський та Сергій Скомаровський, доповнили їх справу голами Павло Бречко, Андрій Новіцький та Сергій Музичук. На цей натиск суперники зуміли відповісти п’ятьма влучними пострілами по воротах. Всі вони на рахунку Олексія Вагнера.
За золоті і срібні нагороди турніру вели боротьбу давні суперники, які знають силу кожного гравця команд, особливості їх ігрової практики, бойовий дух тощо. Команда турбіністів заявила у стартовий склад Івана Бортника, Олександра Пилипчука, Павла Міщенка, Володимира Лескова, Сергія Панюка, Руслана Бежовця і Романа Будяківського.
ЕРПівців у атаки мав вести Юрій Стасюк. Саме він був автором двох з чотирьох забитих м’ячів у ворота турбіністів. Суперники провели два м’ячі у відповідь. Відзначились Іван Бортник та Олександр Пилипчук, на що візаві відповіли трьома голами. Відтак перемогу святкувала команда енергоремонтного підрозділу – найбільшої структурної одиниці станції.
Команди були відзначені кубками та медалями, а кращі гравці команд – сувенірними календарями. Відзнаки заслужили Максим Юрчук (ЕРП), Іван Бортник (ТЦ), Олексій Вагнер (ЦТАВ+ Управління), Віктор Каращенко (ГТЦ+КГ+в/ч).
В числі відзначених воротар Юрій Ющук із Збірної відділів, який зіграв у всіх 25 турнірах. Поважне довголіття. Ще один представник Збірної відділів Ігор Гончарук був відзначений як автор найкращого забитого голу турніру.
Оглянувшись на 25-річну історію турніру, маємо сказати, що він сприяв розвиткові футзалу у місті, виявив плеяду прекрасних спортсменів, чиї імена з повагою згадуватиме молоде покоління.
Це Віталій Карпюк, Мар’ян Зеленецький, Михайло Ярмоленко, Юрій Яковенко, Євген Стасюк, Олександр Лук’яновець, Леонід Мандрійчук, Віталій Груша, Віталій Боца, Іван Бортник, Микола Кузьминчук, Анатолій Прядун, Сергій Захарченко, Віктор Каращенко, Володимир Гуц, Олександр Сушков, Микола Маліновський…
Кожен може продовжити цей ряд і визначити свого кращого гравця.
На віку турніру баталії не лише на паркеті спорткомплексу «Енергетик», але й на стадіонах міста. На початковому етапі турнір поділявся на команди підрозділів ХАЕС та міста. «Олімп», «Бразстарс», «Інтеграл», «Динамо», збірні ЖКО та АТП і навіть з навколишніх сіл боролись за призи «Перспективи».
Бували роки, коли у турнірі брали участь понад два десятки команд і він тривав майже три місяці. Були неузгодженості і протести. Приміром тринадцятий турнір, мабуть, підпав під цю загадкову цифру, адже у перших двох турах було три неявки футболістів на ігри. Зокрема програші зараховано командам УВТК, реакторному цеху та ГТЦ+ЦТПК.
За цей час дещо змінились правила гри, інакше проводиться суддівство, змінювались лідери серед команд. Зокрема, десять років тому тон у футзальних змаганнях задавали команди спорткомплексу, електроцеху, пожежної частини та енергоремонтного підрозділу. У фінальній грі на перших секундах м’яч влетів у ворота пожежних. Домінували фізкультурники ЕРПу майже півтора тайму. За рахунку 4:1 ремонтники пропустили три м’ячі. Сирена сповістила, що основний час матчу завершився при рівності забитих і пропущених. Головний суддя матчу С.Балаян призначив два додаткових тайми. Забити могли і одні й інші, проте, довша лава запасних і певною мірою вдача допомогли ЕРПівцям у заключному четвертому таймі заштовхнути у ворота пожежних переможний гол.
А у ювілейному 20-му турнірі Збірна відділів, ЦТАВ+Управління, ЕЦ+ЗДПО, ЕРП, ЦДПРВ, НТЦ+РЦ, ТЦ та ЕРП у двобоях визначили кращу четвірку. За бронзові медалі боротьба мала розпочатись між збірною відділів та збірною ГТЦ+КГ+в/ч. З рахунком 6:3 гідротехніки святкували перемогу.
В двобої грандів першими забивають ЕРПівці. При цьому якість гри турбіністів вища, однак на завершальному етапі або надійно стоїть воротар, або м’яч вперто не потрапляв у рамку воріт. Отримує травму і на деякий час вибуває з гри нападаючий ЕРП Дмитро Мартиненко. На 19 хвилині під завершення першого тайму рахунок 1:1.
Друга половина гри у обопільних атаках, і вже надійніше, ніж у першому таймі грає воротар турбіністів. Він виручає на 25 хвилині, а на 26-й І.Бортник буквально закочує м’яч у ворота ЕРП. Звичайно, ремонтники не збираються здаватись, вони посилюють тиск на ворота. Однак везіння на боці турбіністів. М’яч потрапляє в штангу після удару Д.Мартиненка. Не замикаються простріли в площині воріт. А на останній хвилині після багатоходової атаки турбіністів м’яч влітає у ворота ЕРП. 3:1. Перемога!
Напевно, для кожного гравця пам’ятні свої перипетії боротьби. Кожен вболівальник може назвати моменти, які йому запам’ятались із 25-річної історії. Ми впевнені, що турнір і надалі служитиме стимулом для спортивного зростання, збагатить гравців та уболівальників емоціями.
Петро Шелепало
Фото Віктора Гусарова