Глобальні проблеми людства досліджували юні науковці
На базі ЗОШ №1 в рамках діяльності Малої Академії наук України відбулася міська науково-практична конференція юних географів під назвою: «Вплив людини на клімат: дискурсивні проекції». Така тема була обрана невипадково, адже факт глобального потепління вже тривалий час непокоїть людство. Дані метеорологічних спостережень свідчать про те, що за останні 100 років середня температура поверхні Землі зросла на 0,74 градуса за Цельсієм, причому темпи її росту поступово збільшуються. Сьогодні Україна знаходиться серед першої двадцятки країн світу, які викидають найбільше парникових газів в атмосферу. Саме ці та інші проблеми спонукали юних науковців до написання доповідей та їх захисту.
Присутніх привітала директор ЗОШ №1 Таміла Соболик, зауваживши, що рада перебувати у такому творчому середовищі: «Безперечно, ми живемо в сучасному місті, у нас є стратегічний об’єкт – Хмельницька АЕС, яка тісно пов’язана із проблемами захисту довкілля і впливу їх на організм та здоров’я людей. Ви всі також дотичні до цих тем, адже намагалися їх висвітлити у своїх наукових роботах. Сьогоднішня конференція допоможе усім ще раз зрозуміти, що наша Земля – це єдиний живий організм, де все взаємопов’язане. Я дуже рада, що на нашому заході присутні фахівці ХАЕС, які розкажуть про роботу, спрямовану на діяльність із захисту навколишнього середовища та на інформаційно-просвітницьку діяльність».
Серед учасників наймолодшим виявився п’ятикласник Юрій Башинський, який підготував доповідь: «Проблеми ослаблення озонового щита та вплив на зміни клімату». Тему «Клімат планети Земля і майбутнє людства» розкрила учениця 7-го класу Олександра Колупай. Восьмикласниця Віталіна Войтюк свою наукову роботу пов’язала із діяльністю Хмельницької атомної електростанції, адже досліджувала вплив ХАЕС на навколишнє середовище, а її ровесниця Анастасія Сотник цікаво та обґрунтовано донесла до уваги присутніх тему енергозбереження на прикладі щоденного побутового споживання електроенергії.
Не могли учні обминути таку актуальну та кричущу проблему, як зростання кількості побутових відходів та перенаповнення сміттєзвалищ, насамперед стихійних. Науковий та соціальний аспект розкрила у своїй доповіді: «Смітник, як приклад безвідповідального ставлення до природи» учениця 10 класу Ірина Федюк.
На науково-практичній конференції виступили і представники Хмельницької АЕС, зокрема начальник відділу роботи громадськості та ЗМІ Тетяна Лиситчук, яка наголосила на важливості інформаційної роботи серед населення та, насамперед, серед учнівської молоді. Сьогоднішні школярі завтра робитимуть свій професійний вибір і кому, як не їм, потрібно дізнаватися про роботу потужного енергетичного підприємства, його значення для держави і, власне, для жителів Нетішина.
«Сьогодні перед нами стоїть велике завдання: якнайширше та змістовніше донести вам про роботу атомної електростанції, про той мінімізований вплив на навколишнє середовище, який вона здійснює. Можливо, не всі знають, що кожна восьма електрична лампочка в Україні світиться саме завдяки Хмельницькій АЕС. Ми хочемо зацікавити вас, як юних науковців, брати участь у факультативі «Вступ в атомну енергетику». А ще запрошуємо юних художників, літераторів, креативних особистостей до участі в інших тематичних конкурсах. Море емоцій, позитивних вражень, нових цікавих та корисних знань усім вам і, звісно, гарні подарунки переможцям ми гарантуємо», - наголосила Тетяна Лиситчук.
Начальник лабораторії відділу охорони зовнішнього середовища Хмельницької АЕС Олександр Голод розповів школярам та їх наставникам про заходи, які здійснює природоохоронний підрозділ атомної електростанції. Вони стосуються контролю води, грунтів, донних відкладень, тощо.
Учасникам науково-практичної конференції фахівцем із радіаційної безпеки та захисту ХАЕС Андрієм Тіщенком була презентована доповідь щодо моніторингу радіаційного стану у нашому регіоні. Він наголосив, що питанню радіаційної безпеки на атомній станції приділяється надзвичайно велика увага.
Методист управління освіти Нетішинського виконкому міської ради Людмила Троцик висловила вдячність юним науковцям та нагородила учасників грамотами, наголосивши, що така конференція є першою спробою опанувати науку.
А ще школярі повинні знати, що робота ця довга і нелегка, але за приклад мають стати люди, які досягли висот у різних сферах науки і своїми знаннями та відкриттями прагнуть допомогти людству.
Тетяна Степанюк