Хмельницька АЕС очима медикiв Здолбунiвщини
Хмельницьку АЕС відвідали працівники комунального закладу охорони здоров’я «Здолбунівський районний центр первинної медичної допомоги».
Коли готувався візит медиків зі Здолбунівського району, надійшла пропозиція посприяти їх ознайомленню із закладом охорони здоров’я у місті енергетиків. Колег радо зустріли керівники КМЗ «Спеціалізована медико-санітарна частина м. Нетішина». Були запропоновані оглядини приміщень лікувальної установи, а потім заступник головного лікаря Лариса Клочай розповіла про роботу медиків Нетішина. За її словами, спеціалізована медико-санітарна частина обслуговує робітників та службовців Хмельницької АЕС, працівників різних організацій, жителів міста та навколишніх сіл. В сфері обслуговування також перебувають чотири загальноосвітні школи, 9 дитячих садочків, професійно-технічний ліцей, військова та пожежна частини. В стаціонарі функціонують дитяче, гінекологічне, хірургічно-травматологічне, інфекційне, терапевтичне, реанімаційне, неврологічне та акушерське відділення. Для створення якісних умов обслуговування пацієнтів при лікарні функціонують внутрішньостаціонарна аптека, відділення функціональної діагностики, рентгенологічне відділення, відділення переливання крові, клінічна лабораторія, фізіотерапевтичне відділення. Крім профілактичних оглядів багато пацієнтів звертається за допомогою при проблемах органів дихання, в основному з причини гострих респіраторних захворювань; при серцево-судинних проблемах та проблемах органів кровообігу і травлення тощо. Клінічна картина мало відрізняється від загальнообласної і всеукраїнської. А позитивним є той момент, що в місті народжується більше людей, ніж помирає.
Під час зустрічі із колегами заступник головного лікаря торкнулась питань реформування медицини. За словами Лариси Клочай, КМЗ «Спеціалізована медико-санітарна частина м. Нетішина» намагається відповідати вимогам часу.
Великий інтерес медиків зі Здолбунівського району викликала інформація про запровадження у КМЗ «Спеціалізована медико-санітарна частина м. Нетішина» електронної реєстратури. Лариса Петрівна повідомила, що усі бажаючі записатися на прийом до дільничного терапевта та стоматолога, зможуть зробити це самостійно, попередньо зареєструвавшись на відповідному сайті, або після заповнення карти реєстрації пацієнта під час відвідування поліклініки. Батьки також можуть зареєструвати своїх дітей. Потім створюється електронний запис на прийом до спеціалістів консультативно-діагностичної поліклініки та дільничних педіатрів. Талон на прийом та медична карта амбулаторного хворого після попереднього запису передаються в кабінет лікаря зранку у день візиту. При невідкладних станах пацієнт може звернутись в реєстратуру поліклініки та потрапити на прийом до лікаря без попереднього запису. Звичайно, ще не всі нетішинці долучились до електронної реєстратури, виникають питання тощо.
Наступним об’єктом ознайомлення став навчально-тренувальний центр Хмельницької АЕС. У високому статусі діяльності цієї установи гості переконались, як мовиться, з перших хвилин перебування. Основні напрямки підготовки персоналу їм окреслив заступник начальника навчально-тренувального центру Іван Абрамів. Акцент Іван Євгенович зробив на тому, що до роботи на відповідальних посадах Хмельницької АЕС допускається персонал, який позитивно себе зарекомендував протягом значного періоду роботи на енергетичному підприємстві. Щодо підготовки оперативного персоналу, то діють жорсткі вимоги у підборі кадрів, яким буде доручено роботу у змінах. Кожен випускник профільних вишів зазвичай розпочинає свою трудову біографію з так званих робітничих професій. Потім триває постійна теоретична та практична підготовки, проводяться екзамени. Крім цього, працівники, яким буде доручено управління складними системами, і від яких залежатиме безпека діючих енергоблоків, повинні одержати спеціальну ліцензію. У ході спілкування із Іваном Абрамівим лікарі запевнили, що й у їхній сфері медичному персоналу також доводиться періодично підвищувати кваліфікацію і одержувати відповідні документи на право займатися медичною практикою.
У навчально-тренувальному центрі гості стали свідками тренувань змінного персоналу на повномасштабному тренажері. Для них були продемонстровані дії спеціалістів під час змодельованої аварії на основному обладнанні електростанції.
- Я, як керівник медичної установи, усвідомлюю відповідальність, з якою працівники електростанції приступають до обслуговування важливого обладнання. Навчання і підготовка тут здійснюються на високому рівні. Принаймні висновки міжнародних експертів не бувають голослівними, – прокоментував побачене головний лікар комунального закладу охорони здоров’я «Здолбунівський районний центр первинної медичної допомоги» Олег Сумко.
Згодом працівники лікувальних установ Здолбунівського району мали можливість познайомитись із роботою своїх колег безпосередньо на території Хмельницької АЕС. Вони відвідали здоровпункт, у якому працівники, які перебувають у структурі КМЗ «Спеціалізована медико-санітарна частина м. Нетішина», контролюють стан здоров’я персоналу, який допускається до відповідальних робіт. Тут також була озвучена інформація про роботу відділу охорони здоров’я електростанції.
Збагнути масштаби складного обладнання у ході виробництва електроенергії представники делегації змогли під час відвідин машинного залу другого енергоблока. Основні технологічні процеси тут коментував заступник начальника турбінного цеху по роботі з персоналом Володимир Рубас. Потім тривали оглядини території недобудованого третього енергоблока. Тут вичерпну інформацію надав головний інженер управління капітального будівництва Володимир Фалінський.
Більш грунтовна інформація про діяльність Хмельницької АЕС прозвучала з уст заступника генерального директора з капітального будівництва Олега Рахлінського. Враховуючи, що він спілкувався із аудиторією, добре обізнаною із факторами, які впливають на рівень захворюваності населення, акцент був зроблений на характеристиці безпечної експлуатації діючих енергоблоків Хмельницької АЕС. Олег Васильович поінформував, що за весь період експлуатації Хмельницької АЕС не відбулось змін гамма-фону на території зони спостереження Хмельницької АЕС, показники такі ж, як і перед її спорудженням. Інформація абсолютно достовірна, бо одержується автоматизованою системою контролю радіаційної обстановки на п’ятнадцяти спостережних постах. Крім цього, виробнича діяльність електростанції регламентована різними документами, які встановлюють жорсткі рамки для викидів радіоактивних речовин у навколишнє середовище. За словами Олега Васильовича, вони складають соті і тисячні долі відсотків від затверджених допустимих норм. Така інформація не викликала сумніву у медиків, до того ж фахівці не обговорювали тезу на кшталт – болить голова, то у цьому винна Хмельницька АЕС.
Олег Рахлінський також повідомив, що на сьогодні для Хмельницької АЕС важливим є продовження терміну експлуатації першого енергоблока та завершення будівництва третього і четвертого. Це питання енергетичної безпеки нашої держави та перспектив її економічного розвитку. Вся діяльність електростанції є прозорою для громадськості, співпраця з нею - постійний процес. Олег Васильович пригадав особливості проведення громадських слухань перед пуском другого енергоблока та низку консультацій з представниками територіальних громад зони спостереження. За його словами, вони тривають і зараз. До Хмельницької та Рівненської облдержадміністрацій направлені запити щодо організації громадських слухань. Мова йде про оновлене техніко-економічне обгрунтування будівництва третього та четвертого енергоблоків. Воно зараз проходить процедуру схвалення у Кабінеті Міністрів України. Крім цього, за участю НАЕК «Енергоатом» на міжнародному рівні ведуться перемовини із ймовірними партнерами, які можуть допомогти у завершенні спорудження недобудованих енергоблоків. Олег Васильович також відзначив, що принаймні 65 відсотків потрібного для пуску енергоблоків обладнання спроможна поставити вітчизняна промисловість.
На завершення візиту головний лікар Здолбунівщини Олег Сумко обмінявся сувенірами із заступником генерального директора Хмельницької АЕС з капітального будівництва Олегом Рахлінським.
Олександр Шустерук