IЗ ДУХОМ ТА ЗАВЗЯТТЯМ КОЗАЦЬКИМ
Запорізька січ, Хортиця, дніпровські пороги… Ці географічні поняття знайомі Олександру Грицаєнку ще з дитинства. Він зростав у аурі пам’яті про ті ніби далекі роки, коли наші пращури, сідлаючи стрімголового коня, піднімали шаблі, щоб боронити землю від різного супостата. На цьому виховано не одне покоління.
...Олександр Олександрович присів на валуні біля старого дуба, який вже більше семи століть здіймається над землею нинішнього Запоріжжя. Це одне із улюблених його місць, де буває під час урочистостей з нагоди Дня українського козацтва.
Коли дивишся на старе дерево, яке десятки віт гордо підняло до сонця, мимоволі уявляєш, скільки воно побачило за час свого існування. Можливо, до дуба вітався сам Богдан Хмельницький, коли збирався у далекий похід. Можна припустити, що до міцного стовбура притулявся гетьман Петро Сагайдачний аби перейняти силу та витривалість. За легендою, ніби саме під цим деревом запорожці писали листа турецькому султану.
До Запоріжжя Олександр Грицаєнко прибув напередодні козацького свята, який відзначається на Покрову, у ранзі отамана «Нетішинського козацького полку Хмельниччини» МСК «Запорізька Січ». Він запрошений для участі у роботі Першого міжнародного конгресу козацтва, де збираються представники українських козацьких організацій та іноземні делегації. Мета заходу благородна – об’єднати козацькі організації різних країн навколо підтримки незалежності та територіальної цілісності України, її захисту від агресії з боку північного сусіда.
Болісно сучасному нащадку козаків усвідомлювати те, що принаймні донедавна із донськими козаками не раз доводилось підіймати «келих» дружби та братерства. А тепер – зась! Багато їх тепер направляють у наш бік дула автоматів та кулеметів.
Сидячи на валуні Олександр Грицаєнко набрав пригорщу землі. «Скільки крові на ній пролилось! А вона ж створена, щоб зростала золота пшениця під мирним небом...».- мимоволі промайнула думка.
…На світ Олександр Грицаєнко з’явився рівно шістдесят років тому у індустріальному Кривому Розі. Згодом сім’ї довелось змінити місце проживання і хлопець став учнем місцевої школи в місті Пологи Запорізької області.
Про таких як Сашко кажуть, що не був «сірою мишкою». Ще у підлітковому віці проявив себе у багатьох ігрових видах спорту, але більше часу проводив на футбольному полі. Згодом показав вправність із стрільби малокаліберною гвинтівкою на різного рівня змаганнях. Найвищим досягненням стало здобуття другого юнацького розряду. Але це, як мовиться, не межа. Одного разу Олександр зумів здивувати багатьох знайомих під час концерту, виконуючи бальні танці у парі із місцевою красунею. Таким хореографічним премудростям вдалося навчитися у танцювальному гуртку. А потім його не раз однолітки бачили на шкільній сцені під час декламування віршів. Він їх виконував піднесено, урочисто та з відповідною інтонацією.
Часто траплялось, що Олександру доводилось після репетицій та тренувань додому потрапляти пізніше, як зазвичай. А на столі, як завжди, – смачні та неперевершені страви, які з любов’ю готувала рідна бабуся Катерина Іванівна. А найбільшим її кухарським шедевром був червоний борщ, заправлений нашквареним старим салом. Як мовиться, хто не куштував, той і не зрозуміє…
Пологи протягом ста років вважаються містом залізничників. Тут сконцентровані велике депо, вузлова станція, через яку у різних напрямках східної України курсують потяги. Вже стало традицією, що більшість місцевих хлопчаків після закінчення школи опановують саме залізничні професії. Але Олександра Грицаєнка вабила водна стихія. Хотілося бачити ширші горизонти, принаймні не такі, як на славній річці Дніпро. Тому ним була обрана так звана «мореходка».
Багато любителів захоплюючих пригодницьких фільмів пам’ятають один із найпопулярніших бойовиків періоду Радянського Союзу «Пірати ХХ-го століття». Там у зйомках задіяний корабель «Адмірал Лунін». Він за сценарієм належав піратам під назвою «Меркурій». До речі, під час опановування моряцьких премудростей Олександру Грицаєнку пощастило «намотати» не один кілометр палубою цього легендарного судна.
...Космос називають шостим океаном. За іронією долі новоспеченому моряку Олександру Олександровичу довелось відчути «подих» і цієї стихії. Строкову службу він проходив на космодромі «Байконур» у складі взводу спеціального призначення, який займався охороною космонавтів перед польотом у космос. До сьогодні у нього зберігається військовий квиток із автографами таких підкорювачів навколоземних висот, як Леонов, Тітов. Навіть із Валентиною Терешковою випала нагода почаювати.
Після завершення строкової служби Олександр Грицаєнко твердо вирішив стати професійним військовим і подав документи до військового училища. Згодом доля його закинула до військової частини ракетних військ стратегічного призначення, що дислокувалась біля міста Славута.
Після звільнення в запас досвід та знання Олександра Грицаєнка стали у пригоді у налагодженні охорони Хмельницької АЕС у складі військової частини 3043. З 2001 року він займається фізичним захистом одного із найбільших підприємств Хмельниччини. У колективі служби фізичного захисту Олександр Олександрович працює на посаді провідного інженера групи внутрішньої безпеки. Разом із колегами він брав участь у виконанні низки завдань із забезпечення фізичного захисту Хмельницької АЕС, серед яких організація та забезпечення санкціонованого доступу персоналу ХАЕС і сторонніх організацій на територію об’єкта та до контрольованих комплексом інженерно-технічних засобів системи фізичного захисту особливо важливих зон. А також підготовки та оформлення необхідних документів для надання фізичним особам допуску до особливих робіт, розробки, спільно з командуванням військової частини та правоохоронними органами, планів протидії протиправним намірам та інших заходів, направлених на реалізацію державної політики в сфері фізичного захисту. За роки роботи на відповідальних посадах за Олександром Грицаєнком закріпилось доброзичливе слово «Батя». Це завдяки його людяності та постійному бажанню простягнути руку допомоги. Під його опікою молоді працівники дійсно відчувають, що поряд з ними справжній батько – вимогливий, але й справедливий. Він вже звик, що у звертанні до себе колег, знайомих чує таке демократичне - «Сан-Санич».
До підростаючого покоління в нього особливе ставлення. Він просто не може бути байдужим, коли підлітки-учні зростають так званими маминими синочками і не намагаються у повній мірі адаптуватись до реального життя. Коли десять років тому став ініціатором створення «Нетішинського козацького полку Хмельниччини» МСК «Запорізька Січ», то не забув і про дітлахів. Вони знайшли своє місце серед дорослих козаків у якості джур. Патріотичне виховання, фізична підготовка робить з них справжніх патріотів, за яких згодом не буде соромно наставникам та батькам. Окрім цього Олександр Грицаєнко намагається постійно пропагувати кращі прояви милосердя. Його із дружиною Рітою Олександрівною, яка працює інженером відділу забезпечення якості Хмельницької АЕС, часто можна побачити у спеціалізованих закладах, які опікуються літніми людьми, дітьми із фізичними обмеженнями. Кажуть, подаруй добро, то воно вернеться сторицею.
Олександр Грицаєнко переконаний, що у життєвих взаємовідносинах найвищим мірилом є родина. Він пишається своїм родом, який долучався до козацького руху минулих століть. І, напевно, за волею Всевишнього кілька років тому, під час вшанування пам’яті козаків на острові Хортиця, йому вдалося зустріти близького родича (як згодом виявилось, - авт.) Ігоря Грицаєнка. Він один із ініціаторів створення громадського формування з охорони громадського порядку та державних кордонів, командир народної самооборони Запорізької області «Український козачий звичай», учасник АТО.
Користуючись нагодою Олександр Грицаєнко запросив брата відвідати Нетішин. Той на власні очі побачив, що Хмельницька АЕС перебуває під надійним фізичним захистом професіоналів, до когорти яких належить і брат.
Олександр Шустерук