Командарма 16-ї війна застала у Вінниці...
В останніх числах червня від прибулого на Україну начальника Генерального штабу Червоної Армії генерала армії Г.К. Жукова надійшов наказ 16-ій армії,закінчивши зосередження, рухатися на захід через Шепетівку, Острог, Рівне і далі ...
Генералу Лукіну, однак, незабаром стало відомо, що частини його армії завантажуються у вагони. Ставка, минаючи штаб 16-ї армії, дала вказівки тим частинам, які вже прибули в район зосередження, вантажитись знову, а ешелони, які були в дорозі, повернути у іншому напрямку.
Прибувши в Шепетівку, Лукін побачив наступне. Після одного з нальотів авіації противника у центрі і в районі вокзалу почалася стрілянина з рушниць і автоматів. На вокзалі скупчилися сотні мобілізованих офіцерів запасу, які розшукували свої частини. З цих військовослужбовців під командуванням офіцерів 5-го механізованого корпусу він організував загони для прочісування вулиць і виловлювання автоматників. У цей час до Шепетівки підійшли розвідувальні частини противника. Знаючи, що в Шепетівці знаходяться склади всіх видів бойового постачання, командарм 16-ї не міг виїхати з ешелонами своєї армії і залишити Шепетівку без бою. Ніяких інших частин у Шепетівці не було, тому було прийнято рішення не вантажити 109-у мотострілецьку дивізію і один танковий полк 5-го механізованого корпусу, а їх силами не допустити противника у Шепетівку. Командарм з армійським інтендантом полковником Маланчині, двома офіцерами штабу та двома офіцерами політвідділу залишилися в Шепетівці ...
Командир 109-ї механізованої дивізії доніс, що ворог силами мотомехчастин зайняв м.Острог і веде наступ на Шепетівку. Лукін наказав вибити противника з Острога і одночасно безуспішно намагався зв’язатися з командувачем фронтом М.П.Кирпоносом. Нарешті вдається встановити зв’язок із заступником командувача генерал-лейтенантом В.Ф.Яковлєвим, який знаходився у Києві. Командарм доповів обстановку. Яковлєв відповів, що захоплення противником Шепетівки залишить війська фронту без боєприпасів.
109-а мотострілецька дивізія вела запеклі бої з переважаючими силами противника, несучи величезні втрати. Командири полків і командир дивізії особисто водили свої частини в контратаки. Командир дивізії був важко поранений, в командування вступив його заступник. Командарм особисто виїхав у дивізію, в період особливо напружених боїв командував нею. В цей час через Шепетівку похідним порядком проходила тільки-но відмобілізована стрілецька дивізія, яка направлялась у 5-у армію, але розташування армії ніхто не знав. Командарм підпорядкував цю дивізію собі, поставивши завдання обороняти Шепетівку. Ситуація на деякий час стала менш напруженою: у наявності було дві дивізії, крім того, командири імпровізованого штабу доповіли, що в лісі на півночі від Шепетівки дислокуються наші частини, що були в оточенні, і що вже зібрано близько двох полків піхоти з різних частин і до трьох дивізіонів артилерії.
Лукін організував їх в частини і з’єднання, брак командирів ліквідував офіцерами запасу, які перебували на станції Шепетівка. Таким чином, була вже «армія», правда, не надто згуртована, але це вже були готові військові частини і підрозділи з усіма притаманними їм атрибутами. У командарма не було ні штабу, ні засобів зв’язку, шифру, коду, його командний пункт розташовувався у кабінеті начальника станції Шепетівка. Штаб складався з тільки-но мобілізованих командирів, котрі на автомашинах безперервно переїжджали в частини. Лукін через них керував своєю «армією».
Командарм 16-ї фактично стає вже командувачем оперативної групи, яка фігурувала у зведеннях фронту і Ставки як оперативна група генерал-лейтенанта Лукіна.
Командир оперативної групи тримав зв’язок з генерал-лейтенантом Яковлєвим і вимагав засоби зв’язку, шифр, код, людей і офіцера, спроможного очолити штаб оперативної групи.
Після одного особливо запеклого бою, коли на неодноразові атаки противника оперативна група відповіла контратаками, ворог зазнав дуже великих втрат в людях і техніці. Наші втрати були теж досить відчутні. Так, з двох танкових полків залишилося трохи більше одного, але особливо великими були втрати офіцерського складу. За 5-6 днів боїв вибули майже всі командири рот, три чверті командирів батальйонів, п’ять командирів полків і один командир дивізії. Частини швидко укомплектовувалися мобілізованими офіцерами. Гірше було з сержантським складом: його укомплектовували з числа рядових...
На кінець дня стався епізод, який особливо окреслив необхідність наявності коду і шифру для зв’язку. Зв’язок між частинами здійснювався залізничними дротами, відкритим текстом, і дроти в бік противника, мабуть, не були обрубані. Противник, підслухавши переговори, віддав наказ від імені командира оперативної групи командиру дивізії залишити зайняті ним рубежі і зосередитися на південній околиці Шепетівки.
Коли генерал Лукін з’ясував обставини справи, комдив отримав контрнаказ негайно зайняти залишений ним рубіж. Треба думати, що ворог не чекав на подібне, і, зазнавши великих втрат, був не в змозі перейти у наступ.
У наступні два дні противник знову переходив у наступ, ввівши свіжі сили, і трохи відтіснив частини опергрупи. Так як фланги оперативної групи були відкриті, генерал-лейтенант Лукін створив чотири мотозагони силою до батальйона піхоти, 2-3 батарей артилерії, 15-20 танків. Ці загони зіграли роль рухливих резервів, що не дозволило противнику обійти фланги і зайти в тил опергрупи. Знаючи, що західніше Шепетівки є укріплений район, генерал-лейтенант Лукін з самого початку оборони Шепетівки намагався зв’язатися з частинами укріпрайону, але виявилося, що вогневі точки роззброєні. Тим не менш, коли знекровлені частини опергрупи зайняли вогневі точки укріпрайону, вони протягом декількох діб відбивали шалені атаки противника і наносили ворогові великих втрат у живій силі і техніці.
Противник кидав на Шепетівський напрямок нові частини, а опергрупа танула з кожним днем, не маючи можливості поповнити свої війська. Генерал-лейтенант Лукін доповів командуючому фронтом, що ні відвага, ні самопожертва військ не зможуть далі утримувати шепетівський вузол, якщо не буде додане сильне підкріплення. Нарешті, було отримано повідомлення, що прибуває 7-й стрілецький корпус з Дніпропетровська під командуванням генерал-майора Добросердова, який прийняв командування цією бойовою ділянкою, а Лукіну було наказано відправитися у 16-у армію.
Єрьоменко А.І. На початку війни. - М.: Наука, 1965. - С.216-220.