Масштабність, заробітна плата та рибки: що вразило студентів ПДАТУ під час відвідування ХАЕС
Наприкінці квітня студенти та викладачі Подільського державного аграрно-технічного університету (ПДАТУ) спеціальностей «Енергетика та електротехнічні системи в АПК» та «Екологія» відвідали Хмельницьку АЕС.
Збираючись на екскурсію, ми ознайомились з інформацією, доступною в інтернеті. Мали уяву про цей об’єкт. Але наяву все було більш масштабним, вражаючим. Величезні споруди, велика кількість працівників (на підприємстві понад 5 тисяч осіб), потужні заходи безпеки, – ділиться враженнями з журналістами Vdalo.info Олена Дорошенко, в.о. доцент кафедри екології та збалансованого природокористування Подільського державного аграрно-технічного університету.
Спеціалісти ХАЕС продемонстрували учасникам екскурсії принцип роботи станції, роботу систем очищення води, систему радіаційної безпеки, машинний зал АЕС та пульти керування. Вдалось відвідати й навчальний центр підготовки спеціалістів всіх рівнів та диспетчерів станції, а також водосховище другого контуру охолодження реактора.
- Олено Лонгінівно, як виникла ідея організувати таку екскурсію?
- Мрія організувати екскурсію на Хмельницьку атомну електростанцію виникла досить давно. Але спершу потрібно було вирішити організаційні питання, отримати необхідні дозволи, адже об’єкт режимний.
Зазначу, що екскурсії на промислові підприємства області традиційно проводять викладачі кафедри екології та збалансованого природокористування. Наші студенти побували на Чемеровецькому солодовому заводі корпорації «Оболонь», ПАТ «Модуль», ПАТ «Подільський цемент», КП «Міськтепловодоенергія» (котельні мста, водозабірна станція, очисні споруди міста), ДП «Довжоцький спиртовий завод» та інших промислових підприємствах. Студенти знайомляться з технологічними процесами, системами очистки повітря, води, роботою екологічних відділів. Це необхідний досвід для майбутнього фахівця-еколога.
- Чи не було страху перед відвідуванням станції?
- Наші студенти вивчають дисципліни: «Екологічна безпека енергосистем», «Промислово-транспортна екологія», «Оцінка впливу на навколишнє середовище», тобто вони теоретично були підготовлені і обізнані щодо безпеки ХАЕС. До того ж інформація про радіаційний стан на атомних станціях є доступною і будь-хто може з нею ознайомитись на сайті ХАЕС.
На момент екскурсії радіаційний стан на станції був дещо ниж-чий, ніж в Кам’янці-Подільському.
- Як на станції вирішують проблему радіоактивних відходів?
- Проблема твердих радіоактивних відходів ще не вирішена повністю. Вони тимчасово зберігаються в спеціальних капсулах, потім транспортуються на довготривале зберігання і будуть повернуті на станцію через 85 років. Зараз вирішується питання будівництва комплексу з переробки та зберігання твердих радіоактивних матеріалів. Також розробляється проект будівництва спеціалізованого сховища в Чорнобильський зоні.
- Що ви для себе відзначили цікавого в роботі станції, чого раніше, можливо, не знали?
- Приємно вразила налагоджена робота рибного господарства. Вода штучно створеного Нетішинського водосховища використовується для зниження температури атомних реакторів Хмельницької АЕС. Водосховище зариблюють рослиноїдними рибами, які використовуються як біологічний засіб очищення води для потреб атомної станції. Понад сім тонн малька товстолоба, білого амура, чорного амура, коропа заселено у ставок-охолоджувач Хмельницької АЕС у 2017 році.
Процес зариблення регламентується режимом рибогосподарської діяльності на водосховищі, розробленим на замовлення Хмельницької АЕС Інститутом рибного господарства Української академії аграрних наук.
- Що найбільше викликало обговорень у студентів після екскурсії?
- Студентам сподобались умови праці, масштабність підприємства, активна програма соціального захисту, достойна зарплатня. Студенти активно задавали питання про можливість працевлаштування на станції, адже ми всі знаємо як зараз не просто з робочими місцями… Розпитували про преференції в оплаті опалення, енергопостачання.