Моя Україно, у твій ювілей…
З ВІДТІНКОМ ЗОЛОТА Й БЛАКИТІ
Атрибутами кожної незалежної держави є державний прапор та гімн. Святкування Дня нашої незалежності вже традиційно розпочинається з урочистої пошани до цих державних символів.
Сотні й сотні жителів Нетішина об’єдналися у велику шеренгу, щоб доторкнутись до національної святині – синьо-жовтого прапора – та пронести її центральною вулицею міста, яка нині гордо називається проспектом Незалежності. У серці кожного українця серпнева блакить неба і жовтогарячий зерновий лан зливаються барвами української державності у символ свободи і праці. Так, Нетішин місто працьовитих людей. У святковій колоні можна побачити багатьох працівників одного з найбільших підприємств Хмельниччини – Хмельницької АЕС. Її продукція допомагає нашій державі розвивати економіку, дає світло й тепло в кожну оселю.
На урочистостях присутні багато пенсіонерів. Вони мимоволі пригадують, як зароджувалось місто енергетиків, як зводились на проммайданчику енергоблоки. Таким людям є про що розповісти молодому поколінню. Сьогодні вони йдуть пліч-о-пліч з тими, кому доведеться продовжувати славні традиції міста, яке гордо височить на березі красуні Горині.
Урочисте підняття прапора в Нетішині переплітається з багатьма історичними фактами, які відбулися на зламі тоталітарної системи на початку дев’яностих років вже минулого століття. Дослідниками минувшини Хмельниччини достеменно доведено, що вперше в області національний прапор було піднято у лютому 1990 року. Це місце одержало постійну «прописку» для офіційного місця державного прапора. Про ті часи багато можуть розповісти очевидці та й учасники несанкціонованого підняття національної святині двадцять шість років тому в Нетішині. Серед них – Микола Руцький, Олексій Соловей, Микола Панасюк, Віталій Гаркавий, Володимир Казмірчук, Борис Петрук.
В урочистому піднятті державного прапора взяли участь очільники найбільших підприємств міста – генеральний директор ВП «Хмельницька АЕС» Микола Панащенко, голова ПАТ «УБ ХАЕС» Дмитро Оцабрика. З промовою до членів територіальної громади звернувся й міський голова Нетішина Олександр Супрунюк.
ВИГАПТУВАНІ
ВІЗЕРУНКИ – КОД НАЦІЇ
Національний одяг ніколи не виходить з моди. У цьому можна було переконатись під час параду вишиванок, з якого розпочалися урочистості з нагоди 25-ї річниці Незалежності України.
Учасники святкової ходи зібрались біля Нетішинського міського краєзнавчого музею, урочиста колона немовби наповнилася тисячами веселок. Просто важко описати ту гаму кольорів, майже у кожного учасника своєрідний етнографічний ексклюзив. Тут можна побачити вишиванки, які притаманні Поліссю, більше блакитних відтінків на роботах подільських майстринь. Своєрідними мотивами відрізняються вишиті сорочки та блузи із Закарпаття, отож, без перебільшення географію нашої держави можна вивчати й за особливостями національного одягу. До речі, до його популяризації оригінально підійшли у Хмельницькому. Напередодні святкування ювілею незалежності України місцева влада повідомила, що під час урочистостей кожен житель чи гість міста, який буде одягнутий у вишиванку, матиме право на безкоштовний проїзд у громадському транспорті.
На міському майдані учасники параду вишиванок приєднались до великої когорти жителів міста, які своєю присутністю продемонстрували віру в Україну, її благополучне майбутнє.
Виставка біля міського Палацу культури стала своєрідним продовженням етнографічної тематики. Тут свої вироби розмістили викладачі Нетішинської художньої школи: оригінальні портрети, натюрморти, пейзажі. Викладач художньо-графічного відділення Клавдія Тарарук на загальний огляд представила композиції, вигаптувані акриловими нитками на лляному полотні.
Самобутній талант у виготовленні сувенірної продукції вже вкотре доводить постійна учасниця різних міських заходів Тетяна Ходак. Вона вправно працює у таких техніках, як декупаж, плетення з паперових трубочок, лялька-мотанка.
Щоб представити для земляків свої вироби із соломи майстер декоративного мистецтва Валентина Сірук поспішала із Хмельницького, де взяла участь в обласному фестивалі народної творчості «Ода Україні». Повернулась, як мовиться, не з порожніми руками, а переможцем у номінації «За високий художній виконавський рівень».
Крім Валентини Сірук того дня жителів обласного центру змогли здивувати й порадувати викладачі Нетішинської художньої школи Тетяна Погуральська, Алла Блінова, Алла Макарик, які виготовили одну з найбільших на Хмельниччині ляльку-мотанку заввишки два метри. З такою «диковинкою» охоче позувала перед об’єктивами малеча. Неповторним виявився й герб Нетішина, у створенні якого проявив ініціативу Тарас Поліщук. Відтворити графічний символ міста енергетиків йому допомогли колеги Клавдія Тарарук, Тетяна Забара, Віта Ляхно, Олена Данилицька, Тетяна Павлюк.
БЛАГОДІЙНІ ВАРЕНИКИ З КРИВИНА
Під час святкування Дня незалежності учасники міського дійства мали можливість почастуватись різними стравами, напоями. Але найбільший інтерес викликав своєрідний майстер-клас із виготовлення вареників, який провели гості із Кривина. Вони не тільки цікаво розповідали про одну із національних українських страв, а й пригощали своїми витворами. Кожен зміг віддячити за смачні вареники пожертвою на потреби військових в зоні АТО.
- У Кривині від початку війни на Донбасі, - розповідає кривинська активістка, колишній заступник начальника Нетішинського пенсійного фонду Наталія Закацюра, - при місцевому храмі було організовано центр з продуктового постачання українських військових в зоні АТО. Нас на таку благородну місію благословив отець Василь. На жаль, його вже немає з нами, пастирські обов’язки в приході виконує інший священик, він також патріот України. Ми спільно готуємо вареники, голубці, котлети, борщові заправки, які в консервованому вигляді постачаються на передову. Тут не обходиться без допомоги нетішинських підприємців, працівників Хмельницької АЕС.
Не приховував свого захоплення від кухарської майстерності жительок Кривина старший машиніст пуско-резервної котельні Хмельницької АЕС Валерій Кажгалієв.
- Допомагати рідній армії – справа благородна. Низький уклін за це працьовитим жіночкам. На їх прикладі патріотами України повинні стати всі її жителі. Моя мама за національністю полька, а тато – казах. Україна - моя батьківщина. Не дамо ніяким зайдам топтати її святу землю! – сказав атомник.