З пропозицiями спiвпрацi

На Хмельницькій АЕС відбулася виробнича нарада за участю керівників підрозділів із представниками компаній KHNP та Doosan Республіки Корея.

Першим етапом перебування іноземних гостей на електростанції стало ознайомлення із відновлювальними роботами на турбогенераторі першого енергоблока. Потім відбулася ділова зустріч за участі генерального директора Хмельницької АЕС Миколи Панащенка, його заступників  Олега Рахлінського, Олега Редзинця, заступника головного інженера із електрообладнання та систем контролю та управління Олександра Копійка, начальника електроцеху Вячеслава Семенова, начальника енергоремонтного підрозділу Володимира Харченка.

Детальну інформацію про напрямки діяльності Хмельницької АЕС учасники делегації одержали від генерального директора ХАЕС Миколи Панащенка, який на основі інформаційних слайдів продемонстрував статистику виробництва електроенергії за різні роки, розповів про заходи із підвищення безпеки діючих енергоблоків. За словами Миколи Сергійовича, ХАЕС довелось пройти складний шлях до одержання ліцензії на продовження терміну експлуатації першого енергоблока на десять наступних років.  Він повідомив, що Колегія Державної інспекції ядерного регулювання України затвердила Висновок державної експертизи з ядерної та раді­аційної безпеки Звіту з періодичної пере­оці­нки безпеки енергоблока №1 Хмельницької АЕС та встановила дату наступної періодичної переоцінки безпеки цього енергоблока – 13 грудня 2028 року. Відповідне рішення було прийнято 18 липня на засіданні Колегії ДІЯРУ, яке відбувалось під головуванням очільника Держатомрегулювання Григорія Плачкова та за участі президента НАЕК «Енергоатом» Юрія Недашковського.

У ході зустрічі іноземні гості цікавились різними етапами модернізації генератора на Хмельницькій АЕС. Як відомо, співпраця із фірмою ALSTOM розпочалася ще на початку двотисячних років. А приводом стали технологічні проблеми на статорах генератора ТВВ-1000-2,  виготовлених на російському підприємстві «Електросила». Модернізація статора генератора на другому енергоблоці спеціалістами фірми ALSTOM стала для вітчизняної енергетики пілотним проектом. Після успішного її проведення було прийнято рішення про здійснення аналогічних процедур на статорах аналогічних  генераторів інших АЕС нашої держави, зокрема, і на статорі генератора першого енергоблока. Згодом актуальною стала модернізація роторів. Процес розпочався із ЮУАЕС, де відповідні заходи було проведено на третьому енергоблоці. До широкомасштабної модернізації долучилась і ХАЕС.

На зустрічі іноземні гості заявили, що вони зацікавлені у співпраці із ДП «НАЕК «Енергоатом» та його відокремленими підрозділами у сфері постачання високоякісних генераторів власного виробництва, які відповідають міжнародним стандартам. Під час обговорення вони цікавились вимогами, стандартами, які діють у ядерній галузі України, розглядали пропозиції фахівців щодо підвищення ефективності обладнання,  важливого для виробництва електроенергії.

Олександр Шустерук

Фото автора