У селі Могиляни Острозького району відбулися міжобласні змагання з мотокросу, присвячені Дню Незалежності України.
Ще кілька років тому ніхто й не міг подумати, що до села, яке простяглося обабіч залізничної колії неподалік річки Горинь, згодом поспішатимуть із своїми кросовими мотоциклами імениті спортсмени з багатьох обласних центрів та столиці. Все почалося з того, що місцевий священик Української Православної Церкви Київського Патріархату Олег Парипа, який у юнацькі роки займався мотокросом, став співзасновником сільського мотоклубу «Кристал». Сьогодні його основу складають молоді любителі крутих віражів, серед яких і син отця Олега Дмитро. Багато роботи було проведено з облаштування кросової траси завдовжки півтора кілометра. Саме на неї минулого вівторка вийшли справжні поціновувачі мотокросу.
Першими стартували власники мотоциклів із об’ємом двигуна до 80 кубічних сантиметрів. Це в основному молоді спортсмени. Але майстерність, як мовиться, характеризується не віком. Проходження на швидкості поворотів, стрибки із трамплінів на відстань до двох десятків метрів – це саме те, на що очікують глядачі.
Потім стає ще цікавіше, бо на дистанцію виходить більш потужна техніка, це вже сфера справжніх професіоналів.
Коли йшла підготовка до перших заїздів, серед любителів мотокросу пішов поголос, що в змаганнях братиме участь колишній чемпіон Радянського Союзу з мотокросу киянин Олександр Морозов.
Під час спілкування з «легендою» мотокросу почув схвальні слова на адресу місцевих ентузіастів, які зуміли і клуб створити, і обладнати трасу. Такого досягти вдається не в кожному обласному центрі.
Гул моторів розриває тишу польового стану. До цього заїзду інтерес великий, бо вийшов на трасу Морозов. Він і справді почав показувати майстерність високого класу, але на одному з віражів не справився з керуванням – його накрив мотоцикл. Все обійшлося без травм, ну а подряпини - дрібниці.
Для глядачів мотокрос видовище, для учасників – великий ризик. Були ще падіння на великій швидкості, у багатьох глядачів здригнулось серце, коли кілька мотоциклів з колясками під час заїзду зачепили один одного. Зважаючи на те, що у змаганнях взяло участь більше як півсотні спортсменів, на чергуванні знаходились три карети швидкої допомоги, а також пожежні машини.
Приємною несподіванкою для мене стала інформація, що серед учасників мотокросу є працівник ХАЕС – Павло Кушмела (на знімку). Він вийшов на старт на мотоциклі «Кавасакі» під одинадцятим номером. Отож уболівати довелось за дві «одинички». Павло впевнено долав складні ділянки траси, відчайдушно боровся з іменитими спортсменами, але в трійку призерів не потрапив. Коли завершив свій виступ і приїхав до бази очікування, щоб змити у душі пил виснажливої траси, до нього підбігла дітлашня за автографами.
- Мені приємно брати участь у такому престижному турнірі, - каже Павло Ігорович, - на який з’їхалися з усіх куточків України. Є тут Київ, Донецьк, Одеса, Львів, Дніпропетровськ, Хмельницький, Рівне, навіть з Білорусії учасники. Хочу висловити своє захоплення ентузіазмом місцевого священика Олега, а також інших його однодумців. Вони просто молодці.
Павло Кушмела мотокросом почав займатися рік тому, і після наполегливих тренувань досяг хорошої майстерності. Його тато Ігор Кушмела в минулому знаний мотогонщик, який захищав спортивну честь Острозького цукрового заводу. Павло після закінчення вузу п’ять років працює машиністом-обхідником турбінного устаткування турбінного цеху ХАЕС. Він переконаний, що для атомника спорт – як ковток свіжого повітря.
Змагання з мотокросу завершились традиційним вшануванням переможців. Село Могиляни знову в очікуванні пристрасних баталій на місцевому мототреку.
Олександр Шустерук
Фото автора