Найцiннiше в галузi – люди
Минулого тижня Хмельницьку АЕС відвідали народні депутати України Олексій Рябчин та Остап Єднак, ряд помічників українських парламентаріїв та велика група представників експертного середовища. Гості бажали ознайомитися з реальним станом справ на підприємстві та потенціалом розвитку енергетичної галузі України. І розпочали своє знайомство з навчально-тренувального центру, де мали можливість побачити як проходить навчання персоналу на повномасштабному тренажері, які змодельовані аварійні ситуації можна відпрацювати на ньому. Розлогу інформацію щодо підготовки персоналу надали як керівник НТЦ Володимир Ісупов, так і генеральний директор атомної електростанції Микола Панащенко. Він, до речі, супроводжував гостей на всьому маршруті їх знайомства з об’єктом: у машинному залі й блочному щиті управління енергоблока №1, а також на недобудованому третьому енергоблоці. Пізніше Олексій Рябчин відзначить, що вони мали дуже хорошого екскурсовода, який дав багато знань.
Додаткову інформацію про роботу Хмельницької АЕС гості отримали під час зустрічі з керівництвом станції. Але й після цього мали ряд запитань до посадовців. Вони, зокрема, цікавилися що робиться в галузі для зменшення енергозалежності від Росії через купівлю свіжого ядерного палива і вивезення туди на зберігання відпрацьованого, чи має Україна якісь важелі запобігання негативному розвитку ситуації, якщо Російська Федерація в односторонньому порядку припинить співпрацю і перестане приймати наше ВЯП, для чого, зрештою, будувати третій і четвертий енергоблоки на нашому майданчику. Микола Сергійович дав вичерпні аргументовані відповіді на кожне з поставлених запитань.
Не уникали відповідей і народні депутати, до яких за коментарями звернулися журналісти. Остап Єднак, котрий є секретарем комітету Верховної Ради України з питань екологічної політики, зазначив, що побачене і почуте під час відвідин Хмельницької АЕС переконливо свідчить про відсутність її шкідливого впливу на довкілля. «Нема значної шкоди.., добре, що вода, повітря і грунт не піддаються забрудненню». Позитивом у роботі підприємства називає він зниження кількості порушень у роботі за останні 10-15 років, однак зауважує, що це не дає приводу розслаблятися і піднімає рівень відповідальності за роботу ввіреного об’єкта. Постійний моніторинг ситуації, навчання персоналу, на його думку, свідчать, що така відповідальність притаманна колективу енергетиків ХАЕС. Завдяки чому здобувається довіра місцевих мешканців до діяльності Хмельницької АЕС і можна сподіватися на якісну дискусію стосовно добудови нових енергоблоків.
Свою оцінку дав Остап Єднак роботі НТЦ. «Дуже добре, що є такий центр, де можна відпрацювати різні аварійні сценарії. У НТЦ, а не приведи Господи, на реальному об’єкті». Таке навчання, на думку депутата, дозволяє персоналу бути готовим до будь-якого розвитку подій і мінімізувати горезвісний людський фактор, який призвів до великої трагедії у 1986 році на Чорнобильській АЕС.
У Олексія Рябчина наші телевізійники поцікавилися чи є розуміння на державному рівні місця і ролі атомної енергетики в енергобалансі країни.
- Мені здається, що таке розуміння є і у влади, і в опозиції. Зараз розробляється Стратегія розвитку енергетичної галузі України на період до 2035 року і місце атомної генерації, як і інших генерацій, в ній переглядається.
На думку Олексія Рябчина, потрібно зважити багато чинників: якою буде економіка України, як будуть вирішуватися, в тому числі за рахунок атомної генерації, наші міжнародні зобов’язання і глобальні проблеми, пов’язані зі зміною клімату, якими будуть терміни виведення з експлуатації ядерних енергоблоків-ветеранів і будівництво нових.
- Це дуже складні питання, на які потрібно дати не менш складні відповіді, - каже нардеп. - Зараз ми знаходимося на етапі переосмислення стратегічних речей.
Гість залишився задоволеним зустріччю з людьми, які «вкладають серце і душу в свою роботу», дбаючи про безпечну експлуатацію обох енергоблоків. Будучи впевненим у високому рівні радянської школи підготовки справжніх професіоналів у сфері атомної енергетики, він поцікавився в генерального директора чи відповідає таким критеріям «школа» незалежної України.
- Микола Сергійович запевнив, що і сьогодні на виробництво приходять підготовлені фахівці, з високим рівнем відповідальності, – ділиться враженнями від спілкування депутат. – Молоді люди, за словами генерального директора, в режимі експлуатації об’єкта можуть вирішувати будь-які завдання, можуть забезпечити надійну стабільну роботу галузі і розвивати її. Це дуже добре, адже найцінніше в галузі саме люди.
Олексій Рябчин у Верховній Раді є головою підкомітету з питань енергозбереження та енергоефективності комітету паливно-енергетичного комплексу, ядерної політики та ядерної безпеки. Отож, проблемами галузі доводиться займатися повсякчас і знає про них не з чуток. Він однозначний у позиції стосовно розвитку атомної енергетики, майбутнє за нею. Однак шляхи реалізації амбітних задумів наразі, за його словами, не зовсім чіткі. Над цим питанням нині активно працюють у профільному міністерстві, комітеті, який він представляє. Його потрібно розглядати в комплексі, враховуючи всі складові, серед яких на першому місці фінансове забезпечення. Бюджет України такого навантаження не витримає, отож на поверхні питання інвестиційних коштів, економічної доцільності, енергетичної дипломатії, без якої важко пробитися на європейський ринок, і ще багато інших чинників. Є над чим працювати.
Ольга Сокол
Фото Віктора Гусарова