Написано, змальовано, думками поцiловано
Започатковуючи 18 років тому конкурс «Атомна енергетика і ми», працівники інформаційного центру ХАЕС не гадали, що за певний час межі цього творчого змагання розширяться далеко за кордони місцевих шкіл. Нині юні дослідники, художники і літератори з усієї зони спостереження представляють на суд компетентного журі доробки, подекуди гідні солідних наукових та журнальних видань.
Традиційно наймасовіший з-поміж інших - конкурс малюнка. Цьогоріч представлено 152 роботи за тематикою «Мирний атом Хмельницької АЕС». У різних техніках і з різним філософським трактуванням, барвисто, веселково, радісно трактують діти своє ставлення до Хмельницької АЕС, до атомної енергетики. Якщо зібрати кращі роботи за всі роки, отримаємо галерею справжніх дитячих шедеврів. Відтак, журі довго вагалось у визначенні найталановитіших і найоригінальніших. Найбільше сукупних схвальних оцінок заслужила робота Андрія Калітюка із Славути. У нього "Гран-прі".
Вікторія Клей із села Киликиїв Славутського та Ірина Довжаниця з села Деражне Костопільського районів поділили 1 місце. Олена Кудряшова та Тетяна Рибальченко вибороли друге місце. Ще одна нетішинка Ірина Борцова та Лілія Кирильчук з Острога в трійці призерів.
Відзначені також номінації «За краще живописне рішення», «За краще графічне рішення», «За оригінальність», «За краще декоративне рішення». У цьому списку Максим Усар, Анна-Марія Макарик, Максим Підгурський, Тетяна Гарбарук, Назарій Колодяжний, Анжеліка Якубянц, Віталій Борилюк, Іван Кирик, Марія Тимофєєва, Анастасія Попова, Антон Мосніцький, Євгенія Веселовська, Діана Марусич, Марія Стецюк.
Наймолодшою учасницею конкурсу була Катерина Шепелюк (на знімку з членом журі, начальником відділу підготовки оперативного персоналу НТЦ ХАЕС Вадимом Тарикіним).
Рефератники – окремий, здебільшого науковий напрямок конкурсу. Для юнаків і дівчат старших класів інформцентр проводить спеціальні курси, запрошуючи станційних спеціалістів різних напрямків. Географія дослідників цьогоріч також значно розширилась, і нетішинці не в усіх компонентах були кращими за своїх однолітків з Ізяслава, Славути, Острога. Дехто «замахнувся» на власні спостереження і досліди, аби зробити певні висновки щодо радіофобії, впливу атомної станції на довкілля тощо. "Гран-прі" дісталось Віталію Онищуку (Ізяславський НВК), який займався «Вивченням радіоактивного стану довкілля Ізяслава». Прочитавши роботу, читач матиме можливість зробити власні висновки щодо глибини дослідження. Перша премія дісталась острожанці Аліні Рудій, яка представила реферат «Атомна енергетика і ставлення до неї. Результати соціологічного опитування в м. Острозі». За спостереженням молодої дослідниці, переважна більшість населення сусіднього міста страждає на радіофобію і мало обізнана з природними властивостями радіації. Про перспективи розвитку мирного атому розповів Вадим Остапенко із міста Славути, який вдало захистив свою роботу і отримав другу премію. Третя премія у нетішинця Сергія Канигіна за роботу «Відпрацьоване ядерне паливо».
Літературний конкурс, хоча й має вже певну географію, на жаль, не отримав великої популярності і розголосу. Юні літератори збиваються на переоповідки про відомі факти з історії краю, подекуди просто переписують абзаци з книжок, не вносячи власних суджень. Фантазія і барвистість мови не завжди знаходяться у необхідній єдності. Саме через це журі не віддало перевагу жодній з представлених робіт. Сподобалась старанність невеличкого творчого колективу учнів Білогірського НВК - Анастасії Квасюк, Анастасії Белінської та Владислава Бараболі, які оформили віршовану книгу про мирний атом. Світлана Нуждак та Оксана Шевчук із с. Великий Скнит Славутського району розділили друге місце. Вони написали казки на тему енергетики. Третю сходинку посіли Світлана Іванькова з с. Сушівці Білогірського району та нетішинка Надія Гусарова.
В міській галереї «Арт-пласт» демонструється виставка художніх робіт, представлених на конкурс. Тут відбулись урочистості та вручення відзнак переможцям. З словами вдячності до присутніх зверталась начальник відділу роботи з громадськістю та ЗМІ Т.Лиситчук, редактор газети «Перспектива» В.Гусаров, начальник відділу підготовки оперативного персоналу НТЦ ХАЕС Вадим Тарикін та інші члени журі. Як завжди, гарно доповнювали урочистості виступи юних артистів зі школи мистецтв під керівництвом Н.Горбової та вокальної студії «Криниченька» (керівник В.Темна) Будинку дитячої творчості.
Віктор Гусаров
Фото Валерія Валуєва